Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Vianden

Luksemburg, Diekirch (➤ mapka)(➤ mapka)
Vianden (nazwa luksemburska: Veianen) - to liczące nieco ponad 1800 mieszkańców miasto (i gmina) położone nad rzeką Our, ok. 50 m na północ od miasta Luksemburg , w pobliżu granicy z Niemcami (➤ mapka)(➤ mapka). Miasto jest popularnym celem turystycznym, znanym przede wszystkim z położonego w pobliżu zamku - Château de Vianden - o historii sięgającej XI wieku.

VIANDEN
widok z okolic górnej stacji wyciągu krzesełkowego w kierunku zamku i miasta
fot. JD

Tereny, na których leży dziesiejsze Vianden, były zamieszkałe już w czasach rzymskich. Pierwsze wzmianki o Vianden w czasach nowożytnych pochodzą z końca VII wieku. W 1308 roku osada otrzymała prawa miejskie (chociaż była nazywana miastem już w połowie XIII wieku).


Główną atrakcją turystyczną Vianden jest zamek - Château de Vianden - stojący na skalnym cyplu na wysokości 310 m n.p.m., nad miastem i doliną rzeki Our płynącej ok. 100 metrów niżej. Początki zamku, zbudowanego w miejscu wcześniejszych fortyfikacji z czasów rzymskich, sięgają XI wieku; w następnych stuleciach zamek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. W pierwszym okresie swej historii, do XV wieku, zamek był własnością hrabiów Vianden. Poźniej przechodził z rąk do rąk i stopniowo tracił na znaczeniu, by ostatecznie na początku XIX wieku popaść w ruinę. Odkupiony w 1827 roku przez Wilhelma I, króla Holandii i Wielkiego Księcia Luksemburga, przetrwał, częściowo odrestaurowany, do drugiej połowy XX wieku, gdy po przejęciu zamku przez państwo, przystąpiono do gruntownej i całościowej restauracji, ukończonej dopiero w 1990 roku. Zamek jest dostępny dla zwiedzających indywidualnie lub z przewodnikiem.

Vianden jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych Luksemburga, słynącym, poza wspomnianym zamkiem, z malowniczego położenia (szczególnie spektakularny widok na miasto, zamek i okolice rozciąga się z górnej stacji wyciągu krzesełkowego, oznaczonej markerem ) a także z kilku innych, poza zamkiem, zabytków i atrakcji, do których należą m.in. (1) kościół św. Trójcy (Église des Trinitaires, Trinitarierkirche) z połowy XIII wieku, uważany za jeden z najwybitniejszych przykładów architektury gotyckiej w Luksemburgu, (2) miejskie muzeum historyczne (Musée d'Histoire de la ville de Vianden), (3) oznaczone markerem muzeum biograficzne poświęcone Wiktorowi Hugo, który w 1871 roku mieszkał tu przez ponad 2 miesiące (muzeum mieści się w domu nad rzeką Our, w którym pisarz mieszkał), (4) pozostałości fortyfikacji miejskich.

Vianden jest też znane z organizowanych cyklicznie różnego rodzaju imprez, z których jedną, bodaj najpopularniejszą, jest odbywający się każdego roku w październiku targ orzechowy. Miasto może też być dobrą bazą wypadową do wycieczek po całym otaczającym miasto regionie, znanym z ładnych tras turystyki pieszej i rowerowej.

VIANDEN
ulica Grand Rue
fot. JD


Galeria zdjęć

VIANDEN
ulica Rue Victor Hugo
w głębi na wzgórzu Zamek
fot. JD
VIANDEN
Zamek
fot. JD
VIANDEN
Zamek
fot. JD
VIANDEN
Zamek
fot. JD