Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Vignemale

Francja, Oksytania (➤ mapka)(➤ mapka)
Vignemale (3298 m) - to najwyższy szczyt Pirenejów francuskich, położony na granicy między francuskim departamentem Hautes-Pyrénées w Oksytanii, i prowincji Huesca w hiszpańskiej Aragonii (➤ mapka) .

W masywie Vignemale wyróżnia się kilka szczytów, z których najwyższym jest Grand Vignemale zwany najczęściej po francusku Pique-Longue, po prowansalsku i po katalońsku Pica Longa, a po aragońsku Punda de Comabichosa, wznoszący się na wysokość 3298 m; do innych wyraźnych wierzchołków zalicza się Pointe Chausenque / Punta Chausenca (3204 m) i Petit Vignemale / Petita Vinhamala (3032 m).

W północnej ścianie Vignemale jest wiele poważnych dróg wspinaczkowych; "droga normalna" prowadzi przez lodowiec Ossoue (Glacier d'Ossoue), drugi pod względem wielkości lodowiec pirenejski. Różne źródła podają różne dane co do pierwszego wejścia. Na ogół mówi się o wejściu na główny wierzchołek Vignemale przez dwóch miejscowych pasterzy, którzy pomagali geodetom zajmującym się ustaleniem przebiegu granicy oraz wysokości poszczególnych szczytów na grani Pirenejów (chociaż informacji tych nie uważa się za pewne); za pierwsze pewne wejście uważa się zdobycie szczytu przez przewodników z Luz-Saint-Sauveur (wówczas: Luz), Henri Cazauxa i Bernarda Guillembeta, 8 października 1837 roku.

Turystycznie szczyt Vignemale nie jest dostępny, bowiem - chociaż na ogół "drogę normalną" określa się jako "łatwą" (F, facile) - prowadzi ona jednak przez lodowiec i wymaga umiejętności chodzenia w rakach oraz posługiwania się liną i czekanem. Natomiast możliwe jest turystyczne dojście do położonego na wysokości 2151 m schroniska Refuge des Oulettes de Gaube (łatwo, od Pont d'Espagne , dokąd można dojechać z Cauterets ), a nawet (już trudniej) do schroniska Refuge de Bayssellance (2651 m), gdzie zaczyna się "droga normalna" na szczyt.