Galeria zdjęć
Wieliczka jest jednym ze starszych miast w Polsce - prawa miejskie nadał jej w w 1290 roku książę Przemysław II. Pierwsze ślady warzelnictwa na tym terenie pochodzą wprawdzie już z IX wieku, ale wówczas produkowano sól solankową. W połowie XIII wieku odkryto pokłady soli kamiennej i wkrótce, przede wszystkim w XIV wieku, za panowania Kazimierza Wielkiego, zaczął się szybki rozwój gospodarczy miasta, przynoszącego podobno wówczas aż 1/3 dochodów skarbu państwa (dzięki czemu, przez pewien czas, w okresie największego rozkwitu, Wieliczka była najważniejszym ośrodkiem przemysłowym w Polsce).
W połowie XVII wieku, częściowo na skutek zarazy, częściowo w wyniku "potopu szwedzkiego", zaczął się okres upadku gospodarczego miasta. W 1772 roku, w wyniku I rozbioru Polski, Wieliczka znalazła się pod panowaniem Habsburgów, trwającym (z krótką przerwą w epoce napoleońskiej) do końca I wojny światowej, by dopiero wówczas wrócić na stałe (z przerwą w czasie II wojny światowej) do Polski.
Główna aatrakcja turystyczna miasta, kopalnia soli "Wieliczka", czynna od XIII wieku, jest jednym z najstarszych zakładów górniczych Europy i jednym z najstarszych zakładów przemysłowych na świecie - eksploatacji ma skalę przemysłową zaprzestano tu stosunkowo niedawno. Dzisiaj kopalnia jest słynnym na cały świat i jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów turystycznych w Polsce. Do kopalni schodzi się szybem Daniłowicza z XVII wieku. Udostępniona jest dla zwiedzających część spektakularnego podziemnego labiryntu komór i chodników (ok. 3 km z łącznej długości 300 km), na głębokości od 64 m do 135 m, na trzech poziomach (z istniejących dziewięciu, z najgłębszym leżącym 327 m pod powierzchnią).
Poza kopalnią soli głównymi atrakcjami turystycznymi w Wieliczce są: tzw. Zamek Żupny, kościół św. Klemensa i klasztor franciszkanów.
- Zamek Żupny , pochodzący z przełomu XIII i XIV wieku, później wielokrotnie przebudowywany, przez wiele stuleci był siedzibą zarządu saliny. Obecnie (odrestaurowany po zniszczeniach z czasu II wojny światowej) mieści Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka - jedno z największych muzeów górniczych Europy, m.in. z jedyną na świecie kolekcję drewnianych machin wyciągowych, biblioteką salinarną i zbiorem map górniczych. Część ekspozycji znajduje się na powierzchni, część na III poziomie kopalni soli.
- Kościół św. Klemensa – to klasycystyczny kościół pochodzący w obecnym kształcie z pierwszej połowy XIX wieku, z zachowanymi elementami z wieku XIII i XIV, gdy został pierwonie wzniesiony. Zachowała się też XVII-wieczna kaplica grobowa Morsztynów. Stojąca obok kościoła dzwonnica została ufundowana przez Jana III Sobieskiego po zwycięstwie nad Turkami pod Wiedniem.
- Zespół Kościelno-Klasztorny oo. Franciszkanów-Reformatów z pierwszej połowy XVII wieku, składa się z kościoła wybudowanego w stylu barokowym w latach 1624-1626 oraz nieco poźniej dobudowanego klasztoru z interesującym dziedzińcem.
Informacje dodatkowe
- Wieliczka już w XIX wieku była przez pewien czas uznana za uzdrowisko uzdrowisko, z pijalnią wód mineralnych i możliwością kąpieli solankowych oraz inhalacji. Od 1964 funkcjonuje w kopalni, na V poziomie, na głębokości ok. 135 metrów, oddział sanatorium leczącego choroby górnych dróg oddechowych (leczy się tu też schorzenia dermatologiczne i alergie).
- Wieliczka jest najbardziej znaną, ale nie najstarszą kopalnią soli w Polsce; najstarszy szyb znajduje się w niedalekiej Bochni, położonej 28 km na wschód.