Miasto Wysokie Tatry zajmuje położony na wysokości 760-1356 m n.p.m. teren o powierzchni 359,79 km2 i jest drugim pod tym względem miastem Słowacji, po Bratysławie, stolicy kraju. W rzeczywistości nie jest miastem w takim sensie, w jakim termin "miasto" jest zazwyczaj używany, lecz grupą kilkunastu osad, które niegdyś funkcjonawały jako samodzielne miejscowości. Powstało w obecnym kształcie w 1990 roku. Jego administracyjna historia jest dość skomplikowana, co jednak z turystycznego punktu widzenia nie ma większego znaczenia - warto może jedynie wiedzieć, że początkowo nosiło nazwę "Stary Smokowiec" ("Starý Smokovec"), zmienioną w 1999 roku na "Wysokie Tatry" ("Vysoké Tatry").
W lecie prawie wszystkie miejscowości należące do miasta Wysokie Tatry mogą być dobrą bazą wypadową do wycieczek górskich w Tatry - po wyznaczonych i oznakowanych szlakach (otwartych od początku czerwca do połowy listopada) lub, jeśli bez znaków, wyłącznie z uprawnionym przewodnikiem słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP - Tatranský národný park). W zimie uprawia się w regionie sporty zimowe, przede wszystkim narciarstwo alpejskie (trasy zjazdowe są w okolicach Szczyrbskiego Jeziora, Starego Smokowca i Tatrzańskiej Łomnicy) i biegowe (Szczyrbskie Jezioro i Tatrzańska Łomnica). Część spośród wymienionych miejscowości ma status uzdrowiska.
Przez wszystkie miejscowości należące do miasta Wysokie Tatry (z wyjątkiem Dolnego Smokowca) przebiega droga znana jako Droga Wolności, prowadząca od Tatrzańskiej Kotliny do Podbańskiej (według niektórych źródeł Droga Wolności zaczyna się już na Łysej Polanie, a kończy w Szczyrbskim Jeziorze). Na długim odcinku równolegle do Drogi Wolności biegną też tory Tatrzańskich Kolei Elektrycznych (Tatranské elektrické železnice, TEŽ), obejmjących dwie linie (wąskotorowe): z Tatrzańskiej Łomnicy do Starego Smokowca (ok. 6 km) oraz z Popradu przez Stary Smokowiec do Szczyrbskiego Jeziora (ok. 29 km).
Tatrzańska Kotlina
Kieżmarskie Żłoby
Matlary
Matlary (także: Tatrzańskie Matlary; nazwa słowacka: Tatranské Matliare) leżą u wylotu Doliny Huncowskiej, pomiędzy Kieżmarskimi Żłobami a Tatrzańską Łomnicą, na wysokości 885-920 m. Założona w 1863 roku miejscowość od 1884 roku jest uzdrowiskiem klimatycznym i ośrodkiem wczasowym.
Tatrzańska Łomnica
Historia Tatrzańskiej Łomnicy jako miejscowości turystycznej sięga lat 80. XIX wieku (w latach 90. XIX wieku powstał tu pierwszy hotel); następny okres szybkiego rozwoju miejscowości, w końcu lat 30. XX wieku, nastąpił w związku z urcuhomieniem wspomnianej wyżej kolejki na szczyt Łomnicy. Dziś Tatrzańska Łominca jest, jak wspomniano, jedną z najważniejszych miejscowości wypoczynkowych wchodzących w skład miasta Wysokie Tatry, popularnym ośrodkiem sportowym, w zimie drugim najważniejszym (po Szczyrbskim Jeziorze) ośrodkiem narciarskim (11 km tras zjazdowych i kilka wyciągów, także możliwość uprawiania narciarstwa biegowego). W Tatrzańskiej Łomnicy można też zwiedzić muzeum TANAP-u.
Tatrzańska Łomnica może być punktem wyjścia interesujących szlaków pieszych. Jednym z nich jest droga do Łomnickiego Stawu, innym - znakowany szlak z centrum miejscwości do Wodospadów Zimnej Wody (Vodopády Studeného potoka) i schroniska znanego jako Rainerowa Chatka / Rainerova Chata (1295 m), stojącego u wylotu Doliny Staroleśnej .
więcej informacji w przygotowaniu
Tatrzańska Leśna
Zalożone ok.1930 roku letnisko znane jako Tatrzańska Leśna (Tatranská Lesná) leży na wysokości 930 m, u wylotu Doliny Zimnej Wody (Studená dolina), ok. 3 km na południowy zachód od Tatrzańskiej Łomnicy. W Tatrzańskiej Leśnej odchodzi na północny zachód znakowany szlak turystyczny prowadzący do wspomnianych wyżej Wodospadów Zimnej Wody (Vodopády Studeného potoka) i Rainerowej Chatki.
Górny Smokowiec
Górny Smokowiec (Horný Smokovec) leży przy Drodze Wolności między Tatrzańską Leśną a Starym Smokowcem, na wysokości 950 m, na granicy systemów Doliny Zimnej Wody i Doliny Wielickiej. Miejscowość wypoczynkowa.
Dolny Smokowiec
Dolny Smokowiec (Dolný Smokovec) - to osiedle o charakterze uzdrowiskowym położone przy drodze ze Starego Smokowca do Nowej Leśnej, na wysokości 890 m.
Stary Smokowiec
Będac w Starym Smokowcu warto zwrócić uwagę na pomnik upamiętniający katastrofalne zniszczenia otaczających miejscowość lasów przez huragan, jaki przeszedł nad okolicą 19 listopada 2014 roku, powalając drzewa na powierczhni kilkunastu tysięcy hektarów (odsłaniając zarazem widok na pobliskie szczyty).
wiecej informacji w przygotowaniu
Nowy Smokowiec
Nowy Smokowiec (Nový Smokovec) - to uzdrowisko założone w 1875 roku, położone przy Drodze Wolności między Starym Smokowcem a Tatrzańskimi Zrębami, na wysokości 1000 m, od 1883 roku czynne (jako pierwsze w Tatrach) w zimie.
Tatrzańskie Zręby
Tatrzańskie Zręby (Tatranské Zruby) leżą przy Drodze Wolności między Nowym Smokowcem a Tatrzańską Polanką, na wysokości 995 m, u wylotu Doliny Wielickiej, nad Sławkowskim Potokiem, płynącym spod Sławkowskiego Szczytu.
Tatrzańska Polanka
Z Tatrzańskiej Polanki znakowany szlak prowadzi do hotelu górskiego znanego jako "Śląski Dom" ("Sliezsky dom"), położonego w pobliżu wspomnianego wyżej Wielickiego Stawu , i dalej, na przełęcz Polski Grzebień (Pol'ský hrebeň), położoną na wysokości 2200 m w głównej grani Tatr Wysokich, między Doliną Wielicką po południowej stronie Tatr i Doliną Białej Wody po stronie północnej. Z Polskiego Grzebienia można wejść znakowanym szlakiem na Małą Wysoką (Východná Vysoká), wznoszący się na wysokość 2429 m szczyt słynący z pięknego widoku.
Nowa Polanka
Nowa Polanka (Nová Polianka) - osiedle założone po drugiej wojnie światowej, położone przy Drodze Wolności między Tatrzańską Polanką a Wyżnimi Hagami, na wysokości 1060 m, u wylotu Doliny Batyżowieckiej.
Wyżne Hagi
Wyżnie Hagi (Vyšné Hágy), miejscowość znana z sanatoriów leczących choroby płuc, leży przy Drodze Wolności między Nową Polanką a Szczyrbskim Jeziorem, na wysokości 1070-1125 m, u wylotu Doliny Batyżowieckiej. Starsza część osiedla pochodzi z końca XIX wieku, nowsza, położona na północ od Drogi Wolności, powstała po pierwszej wojnie światowej.
Szczyrbskie Jezioro
Początki miejscowości sięgają lat 70. XIX wieku, gdy własciciel ziemski, Jozef Sentiváni (albo Jozef Svätojánsky), wybudował na południowym brzegu jeziora domek myśliwski. Wkrótce potem powstały pierwsze hotele i restauracje, sanatorium i wille prywatne. Od 1885 miejscowość uzyskała status uzdrowiska, szybko się rozwijając, zwłaszcza w okresie międzywojennym, a później w latach 60. XX wieku, w związku z przygotowaniami do narciarskich mistrzostw świata, które miały się odbyć w 1970 roku. Dziś Szczyrbskie Jezioro jest, jak wspomniano, jednym z najważniejszych słowackich miejscowości wypoczynkowych oraz ośrodków narciarskich, z rozbdowaną infrastrukturą turystyczną i sportową, w sczególności - popularnym ośrodkiem narciarskim.
Szczyrbskie Jezioro leży na trasie wspomnianej wyżej "Magistrali Tatrzańskiej". Popularnym szlakiem pieszym jest szlak prowadzący do położonego na wysokości 1494 m Popradzkiego Stawu (Popradské pleso), innym - szlak do wodospadu Skok (vodopád Skok) w Dolinie Młynickiej (Mlynická dolina) i dalej na położoną na wysokości 2314 m przełęcz Bystry Przechód (Bystré sedlo), z której można wrócić do Szczyrbskiego Jeziora przez Doline Furkotną (Furkotská dolina). Szczyrbskie Jezioro może też być dobrą bazą wypadową do wycieczek na Rysy (Doliną Mięguszowiecką ) (2503 m) i na Krywań (2494 m).
więcej informacji w przygotowaniu
Podbańska
Podbańska (Podbanské) leży przy tzw.Tatrzańskiej Drodze Młodości, stanowiącej przedłużenie Drogi Wolności, 16 km na zachód od Szczyrbskiego Jeziora, na granicy Tatr Wysokich i Tatr Zachodnich, na wysokości 940 m, u wylotu Doliny Cichej Liptowskiej. Miejscowość wypoczynkowa.