Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Zuoz

Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość i gmina w Szwajcarii, położona w dystrykcie Maloja, jednym z jedenastu dystryktów kantonu Gryzonia. Niegdyś ośrodek polityczny Górnej Engadyny, dziś popularna miejscowość turystyczna.

ZUOZ
widok na miejscowość z drogi nr 27
fot. PL

Zuoz leży na orograficznie lewym brzegu rzeki Inn, na wysokości 1716 m n.p.m., w Alpach Retyckich, między pasmem Albula (Albula-Alpen) na północnym zachodzie i grupą Alpi di Livigno na południowym wschodzie, 17 km na południowy zachód od Zernez , 18 km na północny wschód od Sankt Moritz i 23 km od Silvaplany .Pierwsze wzmianki o Zuoz pochodzą z IX wieku. Niegdyś miejscowość była politycznym centrum Górnej Engadyny i siedzibą biskupstwa, później straciła na znaczeniu. Do XIX wieku należała do retoromańskiego obszaru językowego. Dziś Zuoz liczy ok. 1200 mieszkańców, z których większość (nieco ponad 53%) mówi po niemiecku, ok. 25% - jednym z dialektów języka retoromańskiego, a niecałe 10% - po włosku.

ZUOZ
centrum
fot. PL

Zuoz w znacznym stopniu zachowało charakter tradycyjnej engadyńskiej miejscowosci, z brukowanymi uliczkami i licznymi charakterystycznymi dla Engadyny malowidłami (wykonanymi często techniką sgrafitto) na fasadach budynków. Jest dziś zarazem popularną całoroczną miejscowością wypoczynkową i turystyczną, z rozbudowaną infrastrukturą noclegową (w tym paroma luksusowymi hotelami) i gastronomiczną.

ZUOZ
w głębi budynek historycznego hotelu "Crusch Alva"
po lewej dzwonnica ewangelickiego kościoła San Luzi
fot. PL
ZUOZ
Via Maistra
fot. PL

W lecie można w rejonie Zuoz uprawiać turystykę pieszą i rowerową, a także korzystać z pola golfowego; w zimie Zuoz jest niewielkim ośrodkiem narciarskim, z trasami zjazdowych o różnym stopniu trudności (łącznie ok. 15 km tras) i kilkoma wyciągami.

ZUOZ
balkon na budynku historycznego hotelu "Crusch Alva"
fot. PL

Galeria zdjęć

ZUOZ
z prawej budynek ratusza
fot. PL
ZUOZ
Hotel "Crusch Alva", detal
fot. PL
ZUOZ
widok na miejscowość z drogi nr 27
fot. PL
ZUOZ
ratusz, detal
fot. PL

ZUOZ
Via Maistra
fot. PL
ZUOZ
z lewej budynek ratusza, z prawej hotel "Crusch Alva"
w głębi dzwonnica kościoła San Luzi
fot. PL
ZUOZ
ratusz, detal
fot. PL
ZUOZ
centrum
fot. PL