Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Krywań / Kriváň

Słowacja, kraj preszowski (➤ mapka)(➤ mapka)
Krywań (nazwa słowacka: Kriváň) - to wznoszący się na wysokość 2494 m n.p.m. szczyt w słowackich Tatrach Wysokich, słynący z panoramy roztaczajacej się z wierzchołka. Jest drugim (po Rysach) pod względem wysokości szczytem w Tatrach, na który prowadzi znakowany szlak dostępny dla turystów. Pierwsze wejście: 1772 rok (Andre Jonas Czirbesz z przewodnikami).

Krywań, narodowa góra Słowaków, uważana za jeden z najpiękniejszych szczytów w całych Tatrach, leży w długiej na 10 km bocznej grani Tatr Wysokich, odchodzącej od grani głównej w Cubrynie (Čubrina, 2376 m). Szczyt Krywania wznosi się na ponad 1300 m powyżej dna Doliny Koprowej (Kôprová dolina), jednej z większych w Tatrach, zaliczanej najczęściej do Tatr Wysokich lub traktowanej jako granica między Tatrami Wysokimi a Zachodnimi. Na północy masyw Krywania opada do doliny Niewcyrki (Nefcerská dolina), odgałęzienia Doliny Koprowej. Od południowego wschodu pod ściany Krywania podchodzi Dolina Ważecka (Važecká dolina).

Na szczyt Krywania prowadzą dwa znakowane szlaki turystyczne. Dla jednego z nich punktem wyjścia jest przystanek autobusowy Biały Wag (Biely Váh), położony na wysokości 1150 m przy tzw. Drodze Młodości, między Sczyrbskim Jeziorem a Podbańską . Szlak prowadzi stąd za znakami niebieskimi przez Rozdroże przy Jamskim Stawie (Rázcestie pri Jamskom plese), tzw. Pawłowy Grzbiet i Rozdroże pod Krywaniem (Rázcestie w Krivanskom žľabe, 2120 m) na południowych stokach Krywania i dalej na szczyt (łącznie ok. 1350 m deniwelacji, 3.50 godz. w podejściu, w zejściu 2.50 godz.). Do Rozdroża przy Jamskim Stawie można dojść także ze Szczyrbskiego Jeziora, tzw. Wyżnim Podkrywańskim Chodnikiem (Magistralą) - ok. 1 godz.

Drugi szlak, zielony, zaczyna się w miejscu zwanym Trzy Studnie , (Tri studničky, 1150 m), położonym także przy Drodze Młodości, i biegnie przez Gronik i Rozdroże pod Krywaniem z południowego zachodu (łącznie ok. 1370 m deniwelacji, 3.30 godz. w wejściu, 2.45 godz. w zejściu). Obie drogi są technicznie łatwe, ale dość długie i mozolne.