Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Święta Lipka
Polska, województwo warmińsko-mazurskie (➤ mapka)
Wieś na pograniczu Warmii i Mazur, 20 km na północ od Mrągowa, 13 km na południowy zachód od Kętrzyna, 74 km na północny wschód od głównego miasta regionu, Olsztyna, 7 km na południowy wschód od Reszla (➤ mapka). Główną atrakcją miejscowości jest jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych w Polsce - barokowy zespół kościoła (Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny) i klasztoru jezuitów.

Święta Lipka, fot. AL
Początki kultu maryjnego w Świętej Lipce (niem. Heiligelinde) sięgają XV wieku, gdy podobno istniała tam kaplica z drewnianą figurką Matki Bożej z Dzieciątkiem, uchodzącą za cudowną i przyciągającą licznych pielgrzymów (do których należał też ostatni wielki mistrz krzyżacki w Prusach Zakonnych - Albrecht Hohenzollern). W 1524 lub 1525 roku kaplica - podczas reformacji - została zniszczona, a figurka zaginęła. W następnym stuleciu jednak, mimo iż w całym regionie dominowali wówczas protestanci, przystąpiono do odbudowy kaplicy, na odnalezionych fundamentach dawnej, przekazując ją pod opiekę jezuitom. Wkrótce stała się ponownie celem pielgrzymek wiernych z Warmii (katolickiej) i Mazur, pozostając do dziś jest jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych w północnej Polsce.

Pochodzący z XVII i pierwszej połowy XVIII wieku zespół kościelno-klasztorny w Świętej Lipce - Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z krużgankami i klasztorem - jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w regionie. Szczególną atrakcją kościoła są potężne organy z ruchomymi figurkami, z pierwszej połowy XVIII wieku. Stałe koncerty w sezonie letnim odbywają się w piątki wieczorem, ale codziennie odbywają się krótkie prezentacje możliwości instrumentu.

Święta Lipka is a small village in northern Poland, situated 13 km south-west from Kętrzyn, 20 km north from Mrągowo, and 74 km north-east from Olsztyn. The monastery complex with a 17th century pilgrimage church of the Blessed Virgin Mary in Święta Lipka is one of the main religious center in the area.

Inne strony

Galeria zdjęć

Święta Lipka, fot. AL
Święta Lipka, fot. AL

Święta Lipka, wnętrze bazyliki, fot. AL
Święta Lipka, krużganki, fot. AL

Święta Lipka, fot. AL
Święta Lipka, fot. AL

Święta Lipka, fot. AL