Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Abbaye Notre-Dame de Sénanque

Francja, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (➤ mapka)(➤ mapka)
Opactwo Sénanque (Abbaye Notre-Dame de Sénanque) - to opactwo cystersów w Prowansji, w departamencie Vaucluse, ok. 40 km na wschód od Awinionu , ok. 4 km na północ od Gordes, uważane za wybitny zabytek architektury romańskiej, ale słynne także z otaczających je, uprawianych przez mnichów pól lawendy.

Jedno z trzech - obok opactw Silvacane i Thoronet - najważniejszych opactw cystersów w Prowansji. Zostało założone w 1148 roku; w 1160 roku rozpoczęto budowę kościoła (poświęconego w roku 1178) i pozostałych zabudowań - klasztoru, sypialni, kapitularza, scriptorium (refektarz został dodany w XVII wieku).

ABBAYE DE SÉNANQUE
fot. AL
Okres rozkwitu opactwa, który klasztor zawdzięczał m.in. licznym donacjom bogatych rodzin z regionu, przypada na wieki XIII i XIV; w posiadaniu mnichów znalazło się wówczas kilka posiadłości ziemskich, folwarków, młynów, itp. Później opactwo zaczęło się chylić ku upadkowi, mnichów zostało niewielu (w końcu XVII wieku było podobno tylko dwóch); podczas wojen religijnych zostało częściowo zniszczone, częściowo splądrowane, wreszcie w czasie Rewolucji znacjonalizowane, a potem sprzedane w ręce prywatne.

W połowie XIX w. zostało odkupione przez opata z Lérins, ale później znowu zostało opuszczone. Cystersi powrócili ponownie dopiero w roku 1988. Obecnie kilkunastu mnichów zajmuje się m.in. uprawą lawendy i produkcją miodu; czynna jest też księgarnia.

Cały zespół budynków opactwa jest dostępny dla zwiedzających (kilka wycieczek z przewodnikiem dziennie). Uważa się, że architektura zespołu odznacza się wyjątkową prostotą i czystością formy romańskiej. Warto też zwrócić uwagę na dachy, częściowo pokryte płaskimi kamieniami - lauzes - takimi samymi, jak te, których używano do budowy domostw w pobliskim Villages des Bories.

Najlepiej jest odwiedzić Sénanque w pełni lata, gdy wokół opactwa kwitną wielkie pola lawendy.

english version


Galeria zdjęć

ABBAYE DE SÉNANQUE
fot. AL
ABBAYE DE SÉNANQUE
fot. AL
ABBAYE DE SÉNANQUE
fot. AL
ABBAYE DE SÉNANQUE
fot. AL

ABBAYE DE SÉNANQUE
fot. AL
ABBAYE DE SÉNANQUE
fot. AL
ABBAYE DE SÉNANQUE
fot. PL
ABBAYE DE SÉNANQUE
fot. PL