Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Gordes

Francja, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (➤ mapka)(➤ mapka)
Mała (ok. 2 tys. mieszkańców) miejscowość we Francji, w Prowansji, nadzwyczaj malowniczo położona tarasowo na wapiennej skale, 38 km na wschód od Awinionu , 22 km na północny wschód od Cavaillon (➤ mapka)(➤ mapka). Gordes, z renesansowym zamkiem na szczycie wzgórza, brukowanymi uliczkami oraz kamiennymi domami i murkami zamiast ogrodzeń, uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast Francji i jest jedną z najpopularniejszych "destynacji" turystycznych Prowansji. Dojazd drogami lokalnymi, najlepiej z Cavaillon - jadąc drogą D15 warto zatrzymać się w miejscu, z którego roztacza się słynny widok na miasto i okolicę. W bezpośrednim sąsiedztwie Gordes leżą dwie wybitne atrakcje turystyczne regionu: opactwo Sénanque i tzw. Village des Bories (zob. niżej) (➤ mapka)(➤ mapka).

GORDES
widok z drogi D15
fot. AL
Początki Gordes związane są z Celtami i oppidum wzniesionym przez nich na szczycie wapiennej skały. Liczne dowody istnienia osady pochodzą też z czasów rzymskich.

W XI wieku na szczycie wzgórza (o wysokości prawie 350 m n.p.m.) zbudowany został zamek, rozbudowany w XII wieku; w połowie XIV wieku pojawiły się mury obronne. W 1481 roku Gordes, wraz z całą Prowansją, znalazło się w królestwie Francji.


Głównym zabytkiem Gordes jest zamek z XI-XII wieku, przebudowany w 1525 roku w stylu renesansowym. W latach 1970-1996, kupiony wcześniej i odrestaurowany przez francuskiego malarza pochodzenia węgierskiego, Victora Vasarely'ego, jednego z twórców op-artu, był siedzibą Fondation Vasarely i muzeum eksponującym ponad 500 dzieł tego artysty. Obecnie mieści się w nim muzeum malarstwa belgijskiego artysty znanego jako Pol Mara (1920-1998), także mieszkającego w Gordes. W samym zamku warto zwrócić szczególną uwagę na kominki, zwłaszcza bogato zdobiony kominek w wielkiej sieni, drzwi prowadzące na dziedziniec, i kilka innych detali architektury i wyposażenia.

Nieco na południe od zamku można zwiedzić kościoł Saint-Firmin oraz interesujące piwnice stojącego obok tzw. Palais Saint-Firmin.

Największą jednak atrakcją turystyczną Gordes jest bodaj samo położenie miejscowości, układ zabudowy i zachwycające średniowieczne rues en calade, brukowane kamieniami i obramowane kamiennymi murkami uliczki prowadzące od szczytu wzgórza w różnych kierunkach, m.in. ku pozostałościom murów bronnych.

Gordes jest od dawna miejscowością popularną wśród artystów - mieszkali lub pracowali w mieście m.in. André Lhote, Marc Chagall, Jean Deyrolle, Victor Vasarely i Pol Mara. Na francuskiej stronie Wikipedii można znaleźć długą listę znanych we Francji osób - ludzi polityki, kultury, dziennikarzy, mających tu posiadłości.


Village des Bories
    VILLAGE DE BORIES
    fot. AL
  • W najbliższym sąsiedztwie Gordes, w odległości ok. 2 km na zachód, można zwiedzić tzw. Village des Bories - zespół ok. 20 odrestaurowanych prehistorycznych budowli (zwanych borie) z małych płytek wapiennych kładzionych jedna na drugiej bez zaprawy, pełniących od mniej więcej połowy 4. tysiąclecia p.n.e. do końca XIX w. (sic!) funkcję siedzib mieszkalnych i i budynków gospdarczych.

Opactwo Sénanque
  • Ok. 4 km na północ od Gordes jest położone romańskie opactwo cystersów (Abbaye Notre-Dame de Sénanque), uważane za wybitny zabytek architektury romańskiej, ale słynne także z otaczających je, uprawianych przez mnichów pól lawendy.


Galeria zdjęć

GORDES
fot. AL
GORDES
fot. AL
GORDES
fot. AL
GORDES
fot. AL

GORDES
fot. AL
GORDES
fot. PL
GORDES
fot. PL
GORDES
fot. AL

VILLAGE DE BORIES
fot. AL
VILLAGE DE BORIES
fot. AL
VILLAGE DE BORIES
fot. AL
VILLAGE DE BORIES
fot. AL

VILLAGE DE BORIES
fot. AL
VILLAGE DE BORIES
fot. AL
VILLAGE DE BORIES
fot. AL
VILLAGE DE BORIES
fot. AL