Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Antwerpia

Belgia, Antwerpia (➤ mapka)(➤ mapka)
Antwerpia (nazwa niderlandzka: Antwerpen; nazwa francuska: Anvers) - to liczące ponad 520 tys. mieszkańców miasto w Belgii, położone w Regionie Flamandzkim, w prowincji Antwerpia, 45 km na północ od Brukseli , na prawym brzegu Skaldy, w pobliżu jej ujścia do Morza Północnego, i w pobliżu granicy z Holandią (➤ mapka)(➤ mapka). Stolica prowincji Antwerpia, a także siedziba rzymskokatolickiej diecezji Antwerpia i anglikańskiego archidiakonatu Europy Północno-Zachodniej. W XVI wieku jeden z najważniejszych ośrodków handlowych i centrów finansowych w skali światowej, w XVII wieku miasto malarzy (Peter Paul Rubens, Jacob Jordaens, Antoon van Dyck, in.). Dziś ważny ośrodek przemysłowy, znany w szczególności z drugiego (po Rotterdamie) największego portu w Europie, a także jako światowy ośrodek handlu diamentami. Ośrodek turystyczny znany z wielu ważnych zabytków architektury i godnych uwagi muzeów.

Pierwsze wzmianki o Antwerpii w czasach nowożytnych pochodzą z VII wieku. Pod koniec X wieku Antwerpia stała się stolicą marchii Świętego Cesarstwa Rzymskiego, graniczącej z hrabstwem Flandrii (ze Skaldą jako rzeką graniczną). Następne stulecia stanowiły okres szybkiego rozwoju Antwerpii (szczególnie szybkiego po tym, jak na znaczeniu zaczęła tracić Brugia, z powodu zamulenia, na przełomie XV i XVI wieku, kanału Zwin stanowiącego połączenie portu Brugii z morzem). Jednym z najważniejszych ośrodków handlowych i finansowych ówczesnej Europy Antwerpia była już w XIV wieku i pozostała nim co najmniej do połowy XVI wieku, by zacząć tracić na znaczeniu podczas wojny osiemdziesięcioletniej, a zwłaszcza po jej zakończeniu, gdy - zgodnie z postanowieniami Traktatu z Münster uznającego niepodległość Republiki Zjednoczonych Prowincji Niderlandów - Skalda została zamknięta dla żeglugi, co szybko doprowadziło do utraty przez Antwerpię pozycji ważnego centrum handlowego. Antwerpia pozostała wprawdzie w XVII wieku ośrodkiem kulturalnym (znanym zwłaszcza z działającej tu szkoły malarskiej), ale na okres rozwoju gospodarczego miasto musiało czekać aż do 1863 roku, gdy Skalda jako szlak żeglugowy została ponownie otwarta. Dziś Antwerpia jest drugim (pod względem liczby ludności) miastem Belgii, drugim najwięszym portem w Europie (po Rotterdamie), ważnym ośrodkiem przemysłowym (rafinerie, przemysł motoryzacyjny, i in.), handlowym, finansowym i naukowym. Antwerpia jest też, podobnie jak to było w przeszłości, światowym ośrodkiem handlu diamentami, a od niedawna próbuje także stać się światowym centrum mody.


Za centrum miasta uważany jest Rynek (Grote Markt), położony w pobliżu Skaldy plac o kształcie zbliżonym do trójkąta, otoczony od strony południowo-wschodniej i północno-wschodniej kamienicami cechowymi. Corocznie w zimie na Rynku organizowany jest jarmark Bożonarodzeniowy, a także lodowisko. Zachodnią pierzeję Rynku stanowi Ratusz (Stadhuis), zbudowany w stylu renesansowym (z elementami gotyckimi) w latach 1561-1565, zniszczony przez Hiszpanów w 1576 roku, wkrótce później jednak odbudowany. Przed Ratuszem stoi tzw. Fontanna Brabo, z pochodzącym z 1887 roku posągiem z brązu autorstwa Jefa Lambeaux, przedstawiającym legendarnego rzymskiego żołnierza Silviusa Brabo, który miał zabić olbrzyma pobierającego niegdyś myto od ludzi przchodzących przez most na Skaldzie.

W pobliżu Rynku, na południowy wschód od niego, wznosi się Katedra Najświętszej Marii Panny (Onze-Lieve-Vrouwekathedraal), znudowana w latach 1352-1521. Katedra w Antwerpii jest jedną z największych katedr gotyckich w Europie Północnej: jej długość (mierzona we wnętrzu) wynosi 119 m, wysokość sklepienia w nawie głównej - 27,5 m, wysokość kopuły - 43 m, wysokość wieży północnej (z dzwonami i carillonem) - prawie 125 m (niedokończona wieża południowa jest dwkrotnie niższa). Pierwotnie wnętrze śwątyni nie zachowało się (zostało prawie całkowicie zniszczone w okresie Reformacji); obecne barokowe wnętrze pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku. W katedrze znajdują się cztery dzieła Petera Paula Rubensa: Podniesienie krzyża, Zdjęcie z krzyża, Zmartwychwstanie Chrystusa, oraz Wniebowstąpienie Marii.

Do innych ważniejszych kościołów w Antwerpii należą: (1) kościół św. Jakuba (Sint-Jacobskerk), zbudowany w latach 1491-1656 w stylu brabanckiego gotyku, najbardziej znany z kaplicy grobowej Petera Paula Rubensa i setek grobów innych ważnych niegdyś mieszkańców Antwerpii, (2) gotycki (z barokową wieżą i barokowym wnętrzem) kościół św. Pawła (Sint-Pauluskerk), zbudowany w latach 1517-1639, z wieloma cennymi dziełami sztuki (m.in. obrazami Rubensa, Antoona van Dycka i Jacoba Jordaensa) oraz słynną Kalwarią - grupą 63 posągów i 9 płaskorzeźb przed kościołem, oraz (3) barokowy kościół św. Karola Boromeusza (Sint-Carolus Borromeuskerk), zbudowany w 1626 roku jako kościół jezuicki, zamknięty w 1773 roku i w 1779 roku ponownie poświęceony św. Karolowi Boromeuszowi, z cennymi dziełami sztuki we wnętrzu (m.in. obrazami Rubensa).

Markerem oznaczony jest Vleeshuis, gotycki ceglany budynek dawnego rynku mięsnego. Od 1913 roku funkcjonuje tu muzeum, dysponujące kolekcją ok. 80 tys. różnego rodzaju obiektów, od kilkudziesięciu lat skoncentrowane na instrumentach muzycznych, a także szeroko rozumianej historii muzyki i tańca. W sezonie letnim muzeum organizuje koncerty carillonowe w katedrze. Nieco ponad 100 m na zachód od Vleeshuis znajduje się Het Steen - pochodzący z lat 1200-1225 średniowieczny zamek, najstarszy zachowany budynek w Antwerpii. Niegdyś był częścią systemu fortyfikacji miasta, później pełnił różne funkcje (m.in. mieściło się tu Narodowe Muzeum Morskie, którego zbiory zostały przeniesione do otwartego w 2011 roku Museum aan de Stroom , muzeum poświęconego historii Antwerpii jako miasta portowego, w szczególności jej roli w handlu międzynarodowym i żegludze, itp.); obecnie jest przystosowywany do obsługi ruchu turystycznego w Antwerpii (biuro informacji turystycznej, sklep, taras widokowy, itp.). Markerem oznaczony jest dawny budynek giełdy (Handelsbeurs) w Antwerpii, pochodzący z pierwszej połowy XVI wieku, odrestaurowany w 1872 roku; w pobliżu, ok. 150 m na południowy zachód od giełdy, stoi Boerentoren , 26-piętrowy budynek zbudowany w 1932 roku uważany za najstarszy wieżowiec w Europie.

Marker oznacza Rubenshuis - dawny dom i pracownię, mieszczące poświęcone artyście muzeum biograficzne, z niewielką kolekcją malarstwa obejmującą dzieła samego Rubensa, a także innych artystów. Innym ważnym muzeum w Antwerpii, o podobnym charakterze, jest Muzeum Plantin-Moretus (Museum Plantin-Moretus), mieszczące się w dawnym domu i drukarni Christoffela Plantina, wybitnego XVI-wiecznego drukarza i introligatora. Muzeum, uważane za jedno z najlepszych na świecie muzeów poświęconych sztuce drukarskiej, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, poświęcone jest życiu i działalności Plantina, a także jego zięcia Johanna Moerentorfa, znanego jako Jan I Moretus, który po śmierci Plantina przejął drukarnię. W położonym niedaleko Rubenshuis muzeum sztuki znanym jako Museum Mayer van den Bergh (od nazwiska żyjącego w latach 1858-1901 handlarza dziełami sztuki i kolekcjonera Fritza Mayera van den Bergh) można zobaczyć wiele cennych dzieł pochodzących z okresu gotyku i renesansu w Niderlandach (w tym obrazy Pietera Brueghela Starszego).

Nieco dalej od centrum miasta leży gmach Muzeum Sztuk Pięknych , dysponujące bogatymi zbiorami dzieł sztuki, w tym kolekcją malarstwa od XV do XX wieku, obejmującą obrazy takich artystów, jak Peter Paul Rubens, Pieter Bruegel Starszy, Jan van Eyck, Antoon van Dyck, Jacob Jordaens, i in.; w chwili obecnej (2020) muzeum jest jednak zamknięte z powodu rekonstrukcji. Na północny zachód od Muzeum Sztuk Pięknych znajduje się Muzeum Sztuki Współczesnej (Museum van Hedendaagse Kunst), mieszczące się w odrestaurowanym zabytkowym silosie zbożowym, organizujące wystawy czasowe.

Marker oznacza główny dworzec kolejowy w Antwerpii, największy w Belgii, dość niezwykły architektonicznie, zbudowany w latach 1895–1905, w trudnym do określenia stylu, zwany "katedrą kolejową". W pobliżu dworca, na zachód od niego, znajduje się "dzielnica diamentów" , z licznymi pracowniami i sklepami jubilerskimi, interesująca też pod względem kulturowym (ponieważ w tym rejonie mieszka ok. 20 tys. ortodoksyjnych Żydów, tworzących jeden z głównych ośrodków żydowskich na świecie).


więcej informacji w przygotowaniu

english version