Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Belgia
Belgique (fr), België (nl), Belgien (de). Oficjalna nazwa w trzech językach urzędowych (francuskim, niderlandzkim, niemieckim): Royaume de Belgique, Koninkrijk België, Königreich Belgien. Polska nazwa oficjalna: Królestwo Belgii.

Belgia jest państwem federalnym, składającym się z trzech autonomicznych regionów - Regionu Stołecznego Brukseli [Région de Bruxelles-Capitale / Brussels Hoofdstedelijk Gewest], Regionu Walońskiego (Walonii) [Région wallonne] i Regionu Flamandzkiego (Flandrii) [Vlaams Gewest]. Pierwszy z nich leży w centrum kraju, stanowiąc enklawę całkowicie otoczoną terytorium Regionu Flamandzkiego. Najniższą jednostką administracyjną jest gmina. Region Stołeczny Brukseli składa się z 19 gmin, z których jedną jest Bruksela [Bruxelles, Ville de Bruxelles / / Brussel, Stad Brussel] - stolica regionu i całej Belgii, a także Regionu Flamandzkiego, mimo że nie leży na jego terytorium; stolicą Regionu Walońskiego jest Namur . Region Waloński i Region Flamandzki są podzielone na prowincje (każdy składa się z 5 prowincji), te zaś dzielą się na gminy. Istnieją ponadto pośrednie (miedzy poziomem prowincji i poziomem gminy) jednostki administracyjne, do których jednak na tej stronie nie będziemy się odwoływać.

Prowincjami Walonii są: Brabancja Walońska (ze stolicą w Wavre ), Hainaut (Mons ), Namur (Namur), Luksemburgia [Luxembourg] (Arlon ) i Liège (Liège ). Prowincjami Flandrii są: Brabancja Flamandzka (Leuven / Louvain ), Limburgia [Limbourg] (Hasselt ), Antwerpia [Antwerpen / Anvers]), Flandria Wschodnia [Oost-Vlaanderen] (Gandawa [Gent / Gand) i Flandria Zachodnia [West-Vlaanderen] (Brugia [Brugge / Bruges]). Poza podziałem na regiony stosuje się też podział kraju na trzy tzw. wspólnoty: francuską - Communauté Française, flamandzką - Vlaamse Gemeenschap i niemieckojęzyczną - Deutschsprachige Gemeinschaft) oraz na cztery regiony językowe: dwujęzyczny (francuski i niderlandzki) region Brukseli, region francuskojęzyczny, region niderlandzkojęzyczny i region niemieckojęzyczny. Ok. 55-60% ludności Belgii posługuje się językiem niderlandzkim, ok. 40-45& francuskim, ok. 1% - niemieckim.

Belgia jest członkiem Unii Europejskiej.

Powierzchnia Belgii wynosi 30 528 km2, ludność - ok. 11,25 mln. Największe miasta: Bruksela (stolica), Antwerpia, Gandawa, Charleroi, Liège i Namur. Jednostką monetarną jest euro. Domena internetowa - .be. Kod samochodowy - B. Kod telefoniczny +32.

Poniżej zamieszczamy skrócone informacje o regionach lub miejscowościach, których omówienia są już w witrynie a41.pl dostępne lub które są aktualnie przygotowywane, wraz ze stosownymi odsyłaczami.
 • Region Stołeczny Bruksela
      BRUKSELA
      Grand-Place
      fot. ALW
     • Bruksela (oficjalnie Region Stołeczny Brukseli, w języku francuskim Bruxelles, oficjalnie Région de Bruxelles-Capitale, w języku niderlandzkim Brussel, oficjalnie Brussels Hoofdstedelijk Gewest) - to jeden z trzech regionów administracyjnych Belgii (pozostałymi dwoma są Walonia i Flandria), składający się z 19 gmin, z których jedną jest miasto znane jako Ville de Bruxelles (w języku niderlandzkim Stad Brussel), stolica zarówno regionu, jak całej Belgii. Bruksela leży w centralnej części kraju (stanowiąc enklawę całkowicie otoczoną terytorium flamandzkiej części kraju), 314 km na północny wschód od Paryża, 373 km na południowy wschód od Londynu, 179 km na południe od Hagi, 199 km na północny zachód od Luksemburga, 441 km na północny zachód od Strasburga, 216 km na zachód od Kolonii i 398 km od Frankfurtu nad Menem. Licząca ok. 1,2 mln mieszkańców Bruksela jest ważnym europejskim węzłem komunikacyjnym (lotnisko leży ok. 15 km na północny wschód od centrum miasta, główny dworzec kolejowy w centrum) oraz największym ośrodkiem finansowym, handlowym, naukowym i kulturalnym Belgii. Po drugiej wojnie światowej Bruksela stała się też jednym z najważniejszych ośrodków polityki międzynarodowej i siedzibą wielu instytucji międzynarodowych - w szczególności jest dziś siedzibą Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej, miejscem, gdzie odbywa się większość obrad Parlament Europejskiego (mimo, że jego oficjalną siedzibą jest Strasburg), a także siedzibą NATO. Uważana za de facto stolicę Europy, Bruksela jest jedną z ważniejszych europejskich destynacji turystycznych. ...więcej informacji

 • Region Waloński (Walonia) [Région wallonne (Wallonie) / Waals Gewest / Wallonische Region] (w przygotowaniu)
   • prowincja Brabancja Walońska (w przygotowaniu)
     • Wawre (w przygotowaniu)
     • Waterloo - liczące ok. 30 tys. mieszkańców miasto położone 24 km na południe od Brukseli. W pobliżu Waterloo w 1815 roku miała miejsce słynna bitwa, w której wojska koalicji anty-francuskiej pokonały wojska Napoleona. ...więcej informacji
     • prowincja Hainaut(w przygotowaniu)
       • Mons
        TOURNAI
        Grand Place
        w głebi katedra Notre-Dame
        fot. ALW
       • Tournai - liczące ok. 70 tys. mieszkańców miasto położone 88 km na południowy zachód od Brukseli, 51,5 km na północny zachód od Mons, stolicy prowincji Hainaut, 242 km na północny wschód od Paryża. Tournai jest znane jako jedno z najstarszych miast w Belgii i jako pierwsza stolica królestwa Franków. Miasto słynie z romańsko-gotyckiej katedry Notre-Dame z XII-XIV wieku, uważanej za najwspanialszy zabytek sakralny Belgii. ...więcej informacji
   • Region Flamandzki (Flandria) [Région flamande (Flandre) / Vlaams Gewest / Flämische Region] (w przygotowaniu)