Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Averau

Włochy, Wenecja Euganejska, Dolomity(➤ mapka)(➤ mapka)
Averau - to wznoszący się na wysokość 2649 m szczyt w Dolomitach, najwyższy w grupie Nuvolau, położony w prowincji Belluno, we włoskim regionie Wenecja Euganejska, między przełęczami Passo Falzarego (2105 m) i Passo di Giau (2236 m).

AVERAU
(2649 m)
widok z przełęczy drogowej Passo Valparola (2192 m)
fot. PL
Grupa Nuvolau (zwana też w literaturze grupą Averau-Nuvolau) jest stosunkowo niewielką pod względem powierzchni grupą górską, położoną niecałe 10 km (w linii prostej) na południowy zachód Cortiny d'Ampezzo . Prawie cała grupa leży między słynną drogą SR48 - Grande Strada delle Dolomiti / Grosse Dolomitenstrasse - biegnącą przez przełęcz Passo Falzarego (2105 m), a drogą SS638 łączącą miejscowość Pecol (położoną w gminie Cortina d'Ampezzo, przy drodze SR48) z miejscowością Selva di Cadore , prowadzącą przez przełęcz Passo di Giau (2236 m). Do najbardziej znanych szczytów grupy, poza Averau, należą Nuvolau (2575 m), ze stojącym na szczycie schroniskiem, Rifugio Nuvolau, oraz znana jako Cinque Torri spektakularna grupa skał będąca popularnym terenem wspinaczkowym, z oznaczoną markerem najwyższą z "wież", Torre Grande, wznoszącą się na wysokość 2361 m; do grupy Nuvolau należy też szczyt Sass de Stria (2477 m), dobrze widoczny z okolic Passo Falzarego.

Szczyt Averau jest popularnym celem turystycznym, stosunkowo łatwo dostępnym z Rifugio Averau , jednego z najpopularniejszych schronisk w grupie Nuvolau, położonego na wysokości 2413 m na przełęczy Forcella Nuvolau (oddzielającej szczyty Averau i Nuvolau); poza nim na terenie grupy usytuowane są schroniska Rifugio Cinque Torri (2137 m), Rifugio Scoiattoli (2225 m), oraz Rifugio Nuvolau, stojące na szczycie Nuvolau.

AVERAU
(2649 m)
widok z przełęczy drogowej Passo di Giau (2236 m)
fot. PL
Popularność szczytu Averau związana jest m.in. z łatwą dostępnością Rifugio Averau, które, mimo nazwy "schronisko" (rifugio) jest w rzeczywistości górną stacją kolejki linowej, której stacja dolna znajduje się przy szosie SS638, w miejscu oznaczonym markerem ; do Rifugio Averau prowadzą zresztą także łatwe i krótkie szlaki piesze zarówno z Passo Falzarego, jak z Passo di Giau. Droga na szczyt Averau z przełęczy Forcella Nuvolau też jest krótka i niezbyt trudna, chociaż trzeba pamiętać, że prowadzi ferratą biegnącą północno-wschodnią ścianą Averau (wraca się ze szczytu tą samą drogą), co oznacza, że powinny się na nią wybierać osoby mające wystarczające doświadczenie, odpowiedni sprzęt i umiejętności samoasekuracji.

Szczyt Averau jest dobrym punktem widokowym.

AVERAU
(2649 m)
widok z przełęczy drogowej Passo Valparola (2192 m)
fot. PL
AVERAU
widok z drogi SP628 prowadzącej na przełęcz drogową Passo di Giau (2236 m)
fot. PL