Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Bad Ischl

Austria, Górna Austria (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość w Austrii, w kraju związkowym Górna Austria, położona 52 km na południowy wschód od Salzburga (➤ mapka)(➤ mapka). Od lat 20. XIX wieku uzdrowisko o znaczeniu europejskim, od 1849 roku letnia rezydencja cesarza Franciszka Józefa. Dziś jedna z najważniejszych miejscowości wypoczynkowych regionu turystycznego Salzkammergut.

BAD ISCHL
Sparkassenplatz, pijalnia (Trinkhalle) i budynek poczty
fot. JD
Bad Ischl (do 1906 roku: Ischl) - to znane austriackie uzdrowisko położone w południowej części kraju związkowego Górna Austria, w powiecie Gmunden. Liczące ok. 14 tys. mieszkańców miasto leży na wysokości 468 m n.p.m., w paśmie Salzkammergut-Berge (podgrupie Alp Salzbursich).

BAD ISCHL
Park Zdrojowy (Kurpark)
fot. BP

Tereny, na których leży Bad Ischl, były zamieszkałe już w czasach prehistorycznych. W Starożytności były częścią terytorium Cesarstwa Rzymskiego. Pierwsze wzmianki w czasach nowożytnych pochodzą z drugiej połowy XIII wieku. Przez kika stuleci Bad Ischl było jedną z ważniejszych miejscowości regionu państwa Habsburgów znanego z kopalni soli.

BAD ISCHL
centrum, skrzyżowanie Esplanade, Wirerstrasse i Pfargasse
z lewej fontanna (Franz-Carl-Brunnen) z 1877 roku
fot. AL
Historia Bad Ischl jako uzdrowiska sięgają początków XIX wieku, gdy zaczęto używać tutejszych wód do celów leczniczych. Piersze kąpielisko solankowe i pierwsze hotele powstały w Bad Ischl w latach 20. XIX wieku. Wkrótce potem miasto stało się popularnym uzdrowiskiem przyciągającym arystokratów austriackich, a następnie gości z całej Europy. W 1849 roku Bad Ischl stało się letnią rezydencją cesarza Franciszka Józefa. W drugiej połowie XIX wieku miasto było jedną z najpopularniejszych austriackich miejscowości letniskowych odwiedzaną chętnie przez arystokrację, polityków, a także artystów (przjeżdżali tu na wakacje albo z okazji urodzin cesarza lub innych tego rodzaju uroczystości m.in. kompozytorzy Johann Strauss, Franz Lehár, Johannes Brahms i Anton Bruckner). Dziś Bad Ischl nie ma takiego znaczenia, jak w XIX wieku, pozostaje jednak jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Salzkammergut.

BAD ISCHL
Elisabethbrücke
fot. AL
Bad Isch leży w zakolu rzeki Traun (dopływu Dunaju), w pobliżu miejsca, gdzie do rzeki Traun wpada Ischl . Za najważniejszy zabytek Bad Ischl uchodzi Kaiservilla , willa Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety Bawarskiej położona na północ od centrum miasta, w parku znanym jako Kaiserpark , w której cesarz 28 lipca 1914 roku podpisał wypowiedzenie wojny Serbii, co stało się początkiem pierwszej wojny światowej. Willa jest wciąż własnością rodziny Habsburgów, lecz część rezydencji i park są dostępne dla publiczności (zwiedzanie willi z przewodnikiem, nie można fotografować); można też zwiedzić małe Muzeum Fotografii , mieszczące się w dawnej herbaciarni cesarzowej Elżbiety, Marmorschlössl.

Marerem oznaczony jest dworzec kolejowy, markerem - pijalnia wód (Trinkhalle) zbudowana w latach 1829-1831, markerem - kościół parafialny św. Mikołaja (Stadtpfarrkirche St. Nikolaus) o historii sięgającej XIV wieku, a markerem - stojący przy ciągnącej się wzdłuż brzegu rzeki esplanadzie budynek, w którym w 1853 roku odbyły się zaręczyny Franciszka Józefa i Elżbiety, a dziś mieści się Muzeum Miejskie (Stadtmuseum Bad Ischl). Do innych godnych uwago zabytków Bad Ischl należą też Lehár Villa (dawna posiadłość Franza Lehára, dziś mieszcząca małe muzeum), gmach znany jako Kongress & Theaterhaus (dawniej Kurhaus) zbudowany w latach 1873-1875, oraz zabytkowy, pochodzący z 1895 roku budynek poczty .

BAD ISCHL
Kaiser-Franz-Josef-Straße, widok w stronę kościoła parafialnego
fot. JD

BAD ISCHL
kładka piesza (Franz-Stelzhamer-Kai) przez rzekę Traun
fot. BP

Okolice

Popularną atrakcją turystyczną w Bad Ischl jest wycieczka kolejką górską, której dolna stacja oznaczona jest markerem , na halę Katrin (Katrin Alm), będącą dobrym punktem wyjścia dla wielu wycieczek pieszych, np. na szczyt Katrin (1542 m), z ktorego rozciąga się rozległy piękny widok na Bad Ischl i okolice. (➤ mapka)(➤ mapka).

Galeria zdjęć

BAD ISCHL
Park Zdrojowy (Kurpark)
fot. JD
BAD ISCHL
Elisabethbrücke
fot. JD
BAD ISCHL
rzeka Traun
fot. JD
BAD ISCHL
Park Zdrojowy (Kurpark)
fot. JD

BAD ISCHL
budynek poczty
fot. BP
BAD ISCHL
nad rzeką Traun
fot. BP
BAD ISCHL
rzeka Traun
fot. BP
BAD ISCHL
budynek poczty, z lewej pijalnia (Trinkhalle)
fot. BP

BAD ISCHL
fot. AL
BAD ISCHL
Elisabethbrücke
fot. AL
BAD ISCHL
fot. AL
BAD ISCHL
fot. AL

BAD ISCHL
fot. AL
BAD ISCHL
Johann Nestroy Schule
fot. BP
BAD ISCHL
północno-wschodni koniec esplanady
fot. AL
BAD ISCHL
fot. AL

BAD ISCHL
Pfarrgasse, w głębi widoczna wieża kościoła parafialnego
fot. AL
BAD ISCHL
kościół parafialny
fot. BP
BAD ISCHL
fot. AL
BAD ISCHL
pomnik dr Wirera (1771-1844), założyciela uzdrowiska
fot. AL