Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Salzkammergut

Austria (➤ mapka)(➤ mapka)
Salzkammergut - to region turystyczny w Austrii, kraina gór i jezior, uważana za jedną z najpiękniejszych części Austrii, położona na wschód od Salzburga , w większości na terenie kraju związkowego Górna Austria, częściowo w Salzburgu i Styrii (➤ mapka)(➤ mapka). W przeszłości cały region był znany z licznych kopalń soli i ośrodków handlu solą. Od XIX wieku jest regionem wypoczynku i rekreacji, uzdrowisk, letnisk i ośrodków oferujących bogate możliwości uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych, turystyki pieszej i rowerowej, jazdy konnej, a w zimie także narciarstwa i innych sportów zimowych. Część regionu, znana jako "krajobraz kulturowy Hallstatt–Dachstein/Salzkammergut", w 1997 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Terytorium regionu Salzkammergut pokrywa się w dużej części z obszarem Salzkammergut-Berge, podgrupy Alp Salzburskich, stanowiących z kolei jedną z grup górskich Północnych Alp Wapiennych; na wschodzie Salzakemmergut sięga do pasma znanego jako Totes Gebirge, na południu - do masywu Dachstein. Główną rzeką jest Traun, prawy dopływ Dunaju. W regionie Salzkammergut znajduje się kilkadziesiąt jezior, z których do najważniejszych należą: Fuschlsee , Mondsee , Wolfgangsee , Attersee , Traunsee , Hallstättersee , Altausser See , Grundlsee , Toplitzsee oraz Almsee .

Najważniejszymi miejscowościami regionu Salzkammergut są: Bad Ischl , Bad Goisern am Hallstättersee , Gosau , Hallstatt , Obertraun , Bad Aussee , Ebensee am Traunsee , Traunkirchen , Gmunden , Attersee am Attersee , Mondsee , Sankt Gilgen i Sankt Wolfgang .


Bad Ischl

BAD ISCHL
Trinkhalle i budynek poczty
fot. JD
Bad Ischl - to jedna z najbardziej znanych i najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych regionu Salzkammergut, położona 52 km na południowy wschód od Salzburga.

Liczące ok. 14 tys. mieszkańców miasto leży na wysokości 468 m n.p.m., w paśmie Salzkammergut-Berge (podgrupie Alp Salzburskich), w zakolu rzeki Traun (dopływu Dunaju), w pobliżu miejsca, gdzie do rzeki Traun wpada Ischl.

Tereny, na których leży Bad Ischl, były zamieszkałe już w czasach prehistorycznych. W Starożytności były częścią terytorium Cesarstwa Rzymskiego. Pierwsze wzmianki w czasach nowożytnych pochodzą z drugiej połowy XIII wieku. Przez kika stuleci Bad Ischl było jedną z ważniejszych miejscowości regionu państwa Habsburgów znanego z kopalni soli. Historia Bad Ischl jako uzdrowiska sięgają początków XIX wieku, gdy zaczęto używać tutejszych wód do celów leczniczych.
BAD ISCHL
fot. JD
Piersze kąpielisko solankowe i pierwsze hotele powstały w Bad Ischl w latach 20. XIX wieku. Wkrótce potem miasto stało się popularnym uzdrowiskiem przyciągających arystokratów austriackich, a następnie gości z całej Europy. W 1849 roku Bad Ischl stało się letnią rezydencją cesarza Franciszka Józefa. W drugiej połowie XIX wieku miasto było jedną z najpopularniejszych austriackich miejscowości letniskowych odwiedzaną chętnie przez arystokrację, polityków, a także artystów (przjeżdżali tu na wakacje lub z okazji urodzin cesarza i innych tego rodzaju uroczystości m.in. kompozytorzy Johann Strauss, Franz Lehár, Johannes Brahms i Anton Bruckner). Dziś Bad Ischl nie ma takiego znaczenia, jak w XIX wieku, pozostaje jednak bodaj najważniejszą miejscowością regionu Salzkammergut i jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w całej Austrii.

więcej informacji





Bad Goisern am Hallstättersee

Bad Goisern am Hallstättersee (do 1955 roku zwane Goisern, później Bad Goisern, noszące obecną nazwę od 2008 roku) - to liczące ok. 7,5 tys. mieszkańców miasto targowe, położone na wysokości 500 m n.p.m. w dolinie rzeki Traun, 8,5 m na południe od Bad Ischl , 4,5 m na północny zachód od północnego krańca jeziora Hallstättersee , 11 km od Hallstatt .

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIV wieku; jego historia jako miejscowości turystycznej sięga początków XIX wieku. Od 1931 roku Bad Goisern am Hallstättersee ma status uzdrowiska. W lecie można tu uprawiać turystykę pieszą i rowerową (w Bad Goisern organizowana jest cykliczna impreza rowerowa - Salzkammergut Mountain Bike Trophy - uważana za największą imprezę tego typu w Austrii). W zimie można w okolicach Bad Goisern uprawiać saneczkarstwo i narciarstwo biegowe.

Warto wiedzieć, że z Bad Goisern pochodzą wysokiej jakości (robione na zamówienie) buty górskie znane jako "Goiserer".


Gosau

Gosau - to niewielka (ok. 1800 mieszkańców) miejscowość położona na wysokości 767 m n.p.m. w dolinie Gosau (dolinie bocznej doliny rzeki Traun), w powiecie Gmunden.

Pierwsza wzmianka o Gosau pochodzi z 1231 roku. Historia turystyki sięga, jak w przypadku całego regionu, XIX wieku. Gosau, z uwagi na położenie w pobliżu masywu Dachstein z oznaczonym markerem najwyższy szczytem masywu, Hoher Dachstein (2995 m), jest jedną z najlepszych lokalizacji dla osób zainteresowanych uprawianiem turystyki górskiej o różnym stopniu tudności, od stosunkowo łatwych wycieczek (łącznie ok. 300 km oznakowanych szlaków turystycznych), poprzez kilka ferrat, do terenów wspinaczkowych. Uprawiać tu też można kolarstwo górskie.

W zimie w rejonie Gosau działają trzy połączone infrastrukturą narciarską ośrodki narciarskie (Gosau-Dachstein West oraz Russbach am Pass Gschütt-Dachstein West i Annaberg-Lungötz-Dachstein w sąsiadującym kraju związkowym Salzburg) składające się na region Dachstein West , oferujący łącznie ok. 150 m tras o różnym stopniu trudności i ponad 50 wyciągów (45 m tras położonych na wysokości 900-1650 m n.p.m. i ponad 20 wyciągów w ośrodku Gosau-Dachstein West, ponad 50 km tras położonych na wysokości 803-1475 m n.p.m.i 20 wyciągów w ośrodku Russbach am Pass Gschütt-Dachstein West, oraz ponad 50 km tras położonych na wysokości 865-1520 m n.p.m. i kilkanaście wyciągów w ośrodku Annaberg-Lungötz-Dachstein West).


Hallstatt

HALLSTATT
widok z południa, od strony przystani w Lahn
fot. JD
Miejscowość malowniczo położona na zachodnim brzegu jeziora znanego jako Hallstättersee, 73 km na południowy wschód od Salzburga. Główna miejscowość regionu Hallstatt–Dachstein/Salzkammergut figurującego na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych w całej Austrii.

Hallstatt jest najbardziej znaną i najważniejszą atrakcją krainy Salzkammergut, od czasów prehistorycznych znanej jako region wydobywania soli. Miejscowość liczy mniej niż 800 stałych mieszkańców, ale słynie z nadzwyczaj malowniczego położenia, a także ze stanowiska archeologicznego (obejmującego udostępnioną dla zwiedzających prehistoryczną kopalnię soli oraz pobliskie cmentarzysko z epoki żelaza) uważanego za typowe dla odkrytej w połowie XIX wieku kultury archeologicznej, rozwijającej się w latach 800-450 p.n.e. na terenach dzisiejszej środkowej Europy i zwanej (od nazwy miejscowości Hallstatt) kulturą halsztacką. Wraz z położonymi niedaleko grotami lodowymi w masywie Dachstein Hallstatt wpisano w roku 1997 na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako "Krajobraz kulturowy Hallstatt–Dachstein/Salzkammergut".

więcej informacji





Obertraun

Obertraun - to miejscowość położona w Górnej Austrii w powiecie Gmunden, w pobliżu południowo-wschodniego krańca jeziora Hallstättersee, 25 km na południowy wschod od Bad Ischl , 5 km od Hallstatt , ok. 10 km (w linii prostej) na północny wschód od szczytu Hoher Dachstein , najwyższego szczytu grupy górskiej Dachstein. Obertraun należy, podobnie jak Hallstatt, do tej części regionu Salzkammergut, która figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

O turystycznym znaczeniu Obertraun decyduje położenie miejscowości - z jednej strony w pobliżu jeziora (sporty wodne), z drugiej strony w pobliżu masywu Krippenstein (2108 m), na północnym skraju grupy górskiej Dachstein. W lecie można uprawiać w rejonie Obertraun turystykę górską (wycieczki i poważniejsze wyprawy górskie oraz wspinaczka), kolarstwo górskie i pralatniarstwo, zaś w zimie - narciarstwo zjazdowe i biegowe.

Szczególną atrakcję w rejonie Obertraun stanowią dwa systemy jaskiń w masywie Krippenstein - Jaskinie Mamucie (Mammuthöhle) oraz Jaskinie Lodowe (Eishöhle, zwane także Rieseneishöhle) - dostępne dla turystów (wycieczki z przewodnikiem). Wejścia do jaskiń znajdują się w pobliżu jednej ze stacji kolejki linowej Dachstein-Krippensteinbahn.

więcej informacji





Bad Aussee

BAD AUSSEE
Meranplatz
fot. AL
Bad Aussee - to liczące nieco ponad 4,8 tys. mieszkańców uzdrowisko położone 27 km na południowy wschód od Bad Ischl, na południowy zachód od jezior Altausser See, Grundlsee i Toplitzsee. Jest głównym miastem styryjskiej części regionu Salzkammergut, Ausseerland.

Bad Aussee jest miastem o historii sięgającej Średniowiecza, z kilkoma godnymi uwagi zabytkami, do których należą m.in. kościół parafialny (Pfarrkirche Bad Aussee), oraz budynek znany jako Kammerhof (dawna siedziba zarządców wydobycia i dystrybucji soli) mieszczący regionalne muzeum historyczne.

więcej informacji



Ebensee am Traunsee

Ebensee am Traunsee (do 2017 roku: Ebensee) - to miasto targowe liczące ok. 7,7 tys mieszańców położone w Górnej Austrii, w powiecie Gmunden, na wysokości 443 m n.p.m., na południowym brzegu jeziora Traunsee .

Głównym zabytkiem Ebensee jest barokowy kościół parafialny z pierwszej połowy XVIII wieku, zbudowany przez znanego architekta austriackiego okresu baroku, Johanna Michaela Prunnera (1669-1739). Jednak turystyczne znaczenie miasta związane jest głównie z jego malowniczym położeniem nad jeziorem (wycieczki statkami, wszelkiego rodzaju sporty wodne) oraz w pobliżu pasma górskiego Höllengebirge, do którego łatwy dostęp zapewnia m.in kolejka linowa prowadząca na Feuerkogel (1592 m). W lecie Feuerkogel może być dobrym punktem wielu wycieczek (m.in. można stąd wejść na szczyt Alberfeldkogel (1707 m), z rozległym pięknym widokiem), zaś w zimie działa tu niewielki ośrodek narciarski.


Traunkirchen

Traunkirchen leży w Górnej Austrii, w powiecie Gmunden, na wysokości 422 m n.p.m., na zachodnim brzegu jeziora Traunsee , 11 km na południe od Gmunden , 5 km na północ od Ebensee am Traunsee . Licząca ok. 1600 mieszkańców miejscowość oferuje możliwość uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych na jeziorze Traunsee; może też być atrakcyjna dla osób zainteresowanych turystyką pieszą lub rowerową.

Za najważniejszą atrakcję turystyczną miejscowości uchodzi kościół parafialny (Pfarrkirche Traunkirchen), zbudowany po pożarze zespołu klasztorno-kościelnego istniejącego w Traunkirchen od pierwszej połowy XI wieku, konsekrowany w 1652 roku, ze słynną amboną znaną jako Fischerkanzel ("ambona rybaka"), wyrzeźboną w drewnie w 1753 roku, przedstawiającą apostołów w łodzi wciągających sieć pełną ryb, oraz godnymi uwagi ołtarzami, kaplicami i cennymi dziełami sztuki. Na sąsiadującym z terenem kościoła wzgórzu Johannesberg zachowała się XIV-wieczna kaplica (Johannesbergkapelle).


Gmunden

Gmunden, miasto liczące ok. 13,5 tys. mieszańców, leży w Górnej Austrii, w Alpach Salzburskich, na wysokości 425 m n.p.m., nad rzeką Traun, w miejscu, gdzie Traun wypływa z jeziora Traunsee , 75 km na północny wschód od Salzburga, 73 km na południowy zachód od Linzu. Jest stolicą powiatu o tej samej nazwie i jedną z ważniejszych miejscowości należących do regionu Salzkammergut.

Gmunden leży w odległości ok. 6 km na północny zachód od położonego na wschodnim brzegu jeziora Traunsee szczytu Traunstein (1691 m) o charakterystycznym wyglądzie, oraz 2,5 km od wzgórza Grünberg (984 m) z długą na 1400 m ścieżką widokową, na które można wjechać z Gmunden kolejką linową.

Historia miejscowości, z prawami miejskimi od 1278 roku, sięga Średniowiecza. Gmunden było w przeszłości przez długi czas jednym z ośrodków administracyjnych państwa Habsburgów, ważnym ośrodkiem handlu solą, a także miastem znanym z produkcji ceramiki. Od XIX wieku było znane jako letnisko (od 1862 roku jako uzdrowisko). Dziś jest jedną z miejscowości regionu Salzkammergut, z kilkoma godnymi uwagi zabytkami oraz możliwościami uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych na jeziorze Traunsee, a w okolicy jeziora - turystyki pieszej i rowerowej.

więcej informacji





Attersee am Attersee

Attersee am Attersee (krótko: Attersee) - to licząca ok. 1600 mieszkańców miejscowość położona w Górnej Austrii, na wysokości 496 m n.p.m., na zachodnim brzegu jeziora Attersee , największego jeziora regionu Salkammergut i nawiększego w ogóle jeziora położonego w całości na terytorium Austrii. Miejscowość jest znana jako ośrodek żeglarstwa (stocznia, klub jachtowy).

Głównym zabytkiem Attersee jest barokowy parafialny kościół pielgrzymkowy Wniebowzięcia NMP (najczęściej zwany Maria Attersee), w obecnym kształcie pochodzący z lat 20. XVIII wieku, stojący w miejscu wcześniej istniejących świątyń, z których najstarsza była kościołem zamkowym o historii sięgającej początku XI wieku.


Mondsee

Mondsee - to liczące niecałe 4 tys. mieszkańców miasto w Górnej Austrii, polożone w powiecie Vöcklabruck na północno-zachodnim krańcu jeziora Mondsee , na wysokości 493 m n.p.m., 15 m na północ od Sankt Gilgen nad jeziorem Wolfgangsee i 26 m na południowy zachód od Attersee nad jeziorem Attersee

Głównym zabytkiem miasta jest późnogotycki kościół parafialny św. Michała z drugiej połowy XV wieku z godnym uwagi wnętrzem, przylegający do zespołu budynków dawnego opactwa benedyktyńskiego zachowanego w kształcie z drugiej połowy XVIII wieku (po odbudowie klasztoru po pożarze w 1774 roku), dziś zwanego Schloss Mondsee i pełniącego funkcję przestrzeni mieszkalnej, biznesowej i imprezowej, a także będącego siedzibą regionalnego muzeum historycznego.

Na jeziorze Mondsee można uprawiać różnego rodzaju sporty wodne (chociaż należy pamiętać, że jezioro Mondsee jest jednym z ostatnich większych jezior w Austrii stanowiących własność prywatną, co w wielu miejscach oznacza brak dostępu do wody), a w okolicy - turystykę pieszę i rowerową.


Sankt Gilgen

Sankt Gilgen - to licząca nieco ponad 1 tys. mieszkańców miejscowość w kraju związkowym Salzburg, w powiecie Salzburg-Umgebung (Flachgau), malowniczo położona na wysokości 545 m n.p.m. w pobliżu północno-zachodniego krańca jeziora Wolfgangsee , 28 km na południowy wschód od Salzburga, 20 km (okrężną drogą wokół jeziora) od Sankt Wolfgang . Stolica liczącej ok. 4 tys. mieszkańców gminy Sankt Gilgen.

Nieco ponad 3 km na południe od Sankt Gilgen wznosi się góra Zwölferhorn (1521 m), na którą można wjechać z Sankt Gilgen kolejką linową; ze szczytu rozciąga się piękny rozległy widok. Na jeziorze Wolfgangsee można uprawiać sporty wodne, a w okolicy - turystykę pieszą i rowerową. W samej miejscowości, znanej jako miejscowość letniskowa od XIX wieku, za dwie główne atrakcje turystyczne uchodzą: kościół parafialny św. Egidiusza (Pfarrkirche Sankt Gilgen) o historii sięgającej drugiej połowy XIV wieku oraz budynek znany jako Mozarthaus, w którym urodziła się matka Wolfganga Amadeusza Mozarta i gdzie przez pewien czas mieszkała jego starsza siostra, Maria Anna Walburga Ignatia (chociaż, o ile wiadomo, Mozart nigdy nie odwiedził Sant Gilgen). Sankt Gilgen jest znane też jako letnisko chętnie niegdyś odwiedzane przez niemieckiego kanclerza Helmutha Kohla.


Sankt Wolfgang

Sankt Wolfgang (oficjalnie: Sankt Wolfgang im Salzkammergut) jest miastem targowym liczącym ok. 2800 mieszkańców, położonym na wysokości 548 m n.p.m. na północnym brzegu jeziora Wolfgangsee naprzeciwo półwyspu Zinkenbach (od nazwy potoku Zinkenbach wpadającego do jeziora w miejscu oznaczonym markerem ) dzielącego jezioro na dwie cześci, połączone wąską (ok. 200 m) i stosunkowo płytką cieśniną.

Markerem oznaczona jest wznosząca się na wysokości 1783 m n.p.m. góra Schafberg (dostępna z Sankt Wolfgang kolejką górską), z której rozciąga się rozległy spektakularny widok na okolice jezior Wolfgangsee, Mondsee i Attersee .

Miasto wzięło swą nazwę od imienia św. Wolfganga (924-994), biskupa Ratyzbony kanonizowanego w 1052 rou, który w 976 roku miał tu założyć pierwszy kościół. Po kanonizacji biskupa kościół stał się (i pozostał na długi czas) jednym z najważniejszych celów pielgrzymek w Europie Środkowej. W XIX wieku Sankt Wolfgang, podobnie jak cały region Salzkammerut, stał się prawie na dwa stulecia popularnym ośrodkiem turystycznym, ostatnio, od lat 90. XX wieku, nieco tracącym na znzaczniu, chociaż wciąż atrakcyjnym dla osób zainteresowanych uprawianiem sportów wodnych turystyki pieszej i rowerowej.

więcej informacji





Galeria zdjęć

TRAUNSEE
widok z zachodniego brzegu Jeziora Traunsee
fot. JD
JEZIORO TRAUSNSEE
widok z Ebensee
fot. JD
EBENSEE
widoczne muzeum (z prawej) i kościół parafialny (z lewej)
fot. JD
JEZIORO TRAUNSEE
widok z Ebensee
fot. JD

BAD ISCHL
fot. JD
BAD ISCHL
fot. JD
BAD ISCHL
fot. JD
BAD ISCHL
fot. JD