Galeria zdjęć
Najstarszymi mieszkańcami regionu Blanes byli Celtoiberowie, później osiedlali się tu Grecy i Fenicjanie. Rzymska historia Blanes, jako części prowincji znanej jako Hispania Tarraconensis, sięga III wieku p.n.e. W V wieku n.e. region Blanes znalazł się w rękach Wizygotów, poźniej, w VIII wieku - w rękach Arabów, i wreszcie, w XIII wieku - katolickich królów Hiszpanii.
W XVII wieku, podczas tzw. rewolty katalońskiej (Guerra de los Segadores), Blanes zostało prawie całkowicie zniszczone; podobny los spotkał miasto w czasie hiszpańskiej wojny sukcesyjnej na początku XVIII wieku. Odbudowane, dzieliło odtąd los całego regionu podporządkowanego Hiszpanii.
Będąc w Blanes warto zobaczyć sięgający XIV wieku gotycki kościół Santa Maria . Warto też dotrzeć do pozostałości gotyckiego zamku, zwanego Castillo de Sant Joan de Blanes (którego budowę rozpoczęto w XII wieku), na wzgórzu nad portem i starym miastem, skąd rozciąga się ładny widok na miasto i wybrzeże.
Do atrakcji miasta zalicza się też ogrody botaniczne: Jardí Botànic Marimurtra oraz położony nieco dalej na północny wschód ogród Pinya de Rosa . Ten pierwszy, zajmujący ok. 16 hektarów południowo-wschodnich zboczy wspomnianego wzgórza, odwiedzany dziś przez klikaset tys. osób rocznie, został założony w 1921 roku przez Karla Fausta, niemieckiego przedsiębiorcy, z zamiłowania botanika, urodzonego w 1874 roku w Hadamar w Niemczech, zmarłego w 1955 roku w Blanes, i wkrótce stał się jednym z najbardziej znanych w regionie Morza Śródziemnego; ogród Pinya de Rosa został założony w 1954 roku przez Ferdinanda Rivière Caralta.
Informacje dodatkowe
- Blanes jest znane z odbywającego się corocznie między 21 a 27 lipca festiwalu św. Anny i św. Joachima (Fiesta mayor o fiestas de Santa Anna y Sant Joaquim), którego punktem kulminacyjnym jest międzynarodowy konkurs ogni sztucznych, przyciągający każdorazowo tłumy turystów.