Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Brugia
Belgia, Flandria Zachodnia (➤ mapka)(➤ mapka)
Bruges (Dutch: Brugge; French: Bruges) is a city in Belgium with a population of about 120,000, located about 100 km northwest of Brussels. Bruges is the capital and largest city of the West Flanders province in the Flemish Region, and the seventh largest in the country.


Brugia (nazwa niderlandzka: Brugge; nazwa francuska: Bruges) - to liczące ok. 120 tys. mieszkańców miasto w Belgii, położone w Regionie Flamandzkim, w prowincji Flandria Zachodnia, ok. 100 km na północny zachód od Brukseli (➤ mapka)(➤ mapka). Stolica prowincji Flandria Zachodnia, siódme pod względem liczby mieszkańców miasto Belgii. Jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Belgii, znany z dobrze zachowanego historycznego centrum. Brugia jest też znana jako jedna z siedzib Kolegium Europejskiego (College of Europe, Collège d'Europe).

Brugia, w Średniowieczu jedno z najważniejszych miast Europy Północnej (z prawami miejskimi od 1128 roku), a także ośrodków kultury (w Brugii działali m.in. tacy artyści, jak Jan van Eyck i Hans Memling), od połowy XIX wieku jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych, słynącym z zachowanego średniowiecznego układu urbanistycznego oraz w dużej części dobrze zachowanej historycznej zabudowy, wpisanym w 2000 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Większość najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych Brugii leży w pobliżu dwóch głównych placów miasta - Rynku (Markt, także: Grote Markt) oraz placu zwanego Burg .

Przy pierwszym z tych placów, istniejącym już w X wieku, otoczonym prawie w całości zabytkowymi domami, po jego południowej stronie, wznosi się najsłynniejsza budowla Brugii, wysoka na 83 dzwonnica miejska, zwana Halletoren , stanowiąca część murowanej budowli w stylu wczesnogotyckim (dawniej hal targowych, stąd nazwa wieży), o historii sięgającej XIII wieku, z zegarem, tzw. Dzwonem Triumfalnym i carillonem składającym się z prawie 50 dzwonów. Z wieży, na którą można wejść po 366 schodach, rozciąga się spektakularny widok na miasto. Po wschodniej stronie placu stoi Provinciaal Hof , gmach sądu i siedziby władz prowincji Flandria Zachodnia, zbudowany w końcu XIX wieku.

Drugi ze wspomnianych placów, Burg, znajdujący się w miejscu dawnej twierdzy, jest otoczony kilkoma historycznymi budynkami, z których do najważniejszych należą: stanowiąca cel pielgrzymek gotycka Bazylika Świętej Krwi (Heilige Bloed Basiliek), w której przechowywana jest fiolka krwi, uznanej za krew Chrystusa (stąd nazwa świątyni), gotycki Ratusz (Stadhuis) z bogato zdobioną fasadą z XIV-XV wieku, oraz Landhuis van het Brugse Vrije , dawna siedziba regionu zwanego Brugse Vrije, obejmującego m.in. Brugię.

Na południe od centrum leży Kościół Najświętszej Marii Panny (Onze Lieve Vrouwkerk) o historii sięgającej XIII wieku, z widocznymi elementami różnych stylów, od gotyku do baroku, znany z wysokiej na 115,6 m ceglanej wieży (co oznacza, że świątynia jest jednym z najwyższych budynków z cegły na świecie), mauzoleum Karola Śmiałego i grobowca jego córki, Marii Burgundzkiej, oraz marmurowej rzeźby Michała Anioła znanej jako Madonna z Dzieciątkiem. Marker oznacza Katedrę św. Zbawiciela (Sint-Salvatorskathedraal) z XII wieku (później wielokrotnie przebudowywaną, m.in. w XV-XVI wieku i w XIX wieku), siedzibę diecezji Brugia, z cennymi dziełami sztki we wnętrzu.

Marker oznacza miejskie muzeum znane jako Groeningemuseum, z bogatą kolekcją malarstwa, marker - dawny (o historii sięgającej połowy XII wieku) szpital św. Jana (Sint-Janshospitaal), w którym można zobaczyć kilka obrazów Hansa Memlinga, a marker - mieszczące się w XV-wiecznym zamku rodu Gruuthuse muzeum sztuki użytkowej od XV do XIX wieku.


więcej informacji w przygotowaniu