Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Brugia

Belgia, Flandria Zachodnia (➤ mapka)(➤ mapka)
Brugia (nazwa niderlandzka: Brugge; nazwa francuska: Bruges) - to liczące ok. 120 tys. mieszkańców miasto w Belgii, położone w Regionie Flamandzkim, w prowincji Flandria Zachodnia, ok. 100 km na północny zachód od Brukseli (➤ mapka)(➤ mapka). Stolica prowincji Flandria Zachodnia, siódme pod względem liczby mieszkańców miasto Belgii. Jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Belgii, znany z dobrze zachowanego historycznego centrum. Brugia jest też znana jako jedna z siedzib Kolegium Europejskiego (College of Europe, Collège d'Europe).

Brugia, w Średniowieczu jedno z najważniejszych miast Europy Północnej (z prawami miejskimi od 1128 roku), a także ośrodków kultury (w Brugii działali m.in. tacy artyści, jak Jan van Eyck i Hans Memling), od połowy XIX wieku jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych, słynącym z zachowanego średniowiecznego układu urbanistycznego oraz w dużej części dobrze zachowanej historycznej zabudowy, wpisanym w 2000 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Większość najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych Brugii leży w pobliżu dwóch głównych placów miasta - Rynku (Markt, także: Grote Markt) oraz placu zwanego Burg .

Przy pierwszym z tych placów, istniejącym już w X wieku, otoczonym prawie w całości zabytkowymi domami, po jego południowej stronie, wznosi się najsłynniejsza budowla Brugii, wysoka na 83 dzwonnica miejska, zwana Halletoren , stanowiąca część murowanej budowli w stylu wczesnogotyckim (dawniej hal targowych, stąd nazwa wieży), o historii sięgającej XIII wieku, z zegarem, tzw. Dzwonem Triumfalnym i carillonem składającym się z prawie 50 dzwonów. Z wieży, na którą można wejść po 366 schodach, rozciąga się spektakularny widok na miasto. Po wschodniej stronie placu stoi Provinciaal Hof , gmach sądu i siedziby władz prowincji Flandria Zachodnia, zbudowany w końcu XIX wieku.

Drugi ze wspomnianych placów, Burg, znajdujący się w miejscu dawnej twierdzy, jest otoczony kilkoma historycznymi budynkami, z których do najważniejszych należą: stanowiąca cel pielgrzymek gotycka Bazylika Świętej Krwi (Heilige Bloed Basiliek), w której przechowywana jest fiolka krwi, uznanej za krew Chrystusa (stąd nazwa świątyni), gotycki Ratusz (Stadhuis) z bogato zdobioną fasadą z XIV-XV wieku, oraz Landhuis van het Brugse Vrije , dawna siedziba regionu zwanego Brugse Vrije, obejmującego m.in. Brugię.

Na południe od centrum leży Kościół Najświętszej Marii Panny (Onze Lieve Vrouwkerk) o historii sięgającej XIII wieku, z widocznymi elementami różnych stylów, od gotyku do baroku, znany z wysokiej na 115,6 m ceglanej wieży (co oznacza, że świątynia jest jednym z najwyższych budynków z cegły na świecie), mauzoleum Karola Śmiałego i grobowca jego córki, Marii Burgundzkiej, oraz marmurowej rzeźby Michała Anioła znanej jako Madonna z Dzieciątkiem. Marker oznacza Katedrę św. Zbawiciela (Sint-Salvatorskathedraal) z XII wieku (później wielokrotnie przebudowywaną, m.in. w XV-XVI wieku i w XIX wieku), siedzibę diecezji Brugia, z cennymi dziełami sztki we wnętrzu.

Marker oznacza miejskie muzeum znane jako Groeningemuseum, z bogatą kolekcją malarstwa, marker - dawny (o historii sięgającej połowy XII wieku) szpital św. Jana (Sint-Janshospitaal), w którym można zobaczyć kilka obrazów Hansa Memlinga, a marker - mieszczące się w XV-wiecznym zamku rodu Gruuthuse muzeum sztuki użytkowej od XV do XIX wieku.

więcej informacji w przygotowaniu