Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Cap d'Antibes

Francja, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (➤ mapka)(➤ mapka)
Półwysep na francuskim wybrzeżu Morza Śródziemnego, między Niceą a Cannes , słynący z pięknych krajobrazów, kilkudziesięciu piaszczystych plaż, luksusowych hoteli, kilku portów jachtowych (w tym "portu miliarderów" w Antibes, portu w La Salis i portu La Gallice w Juan-les-Pins), oraz - dla amatorów - nocnego życia w dwóch głównych miejscowościach: Antibes i Juan-les-Pins (➤ mapka)(➤ mapka).

CAP D'ANTIBES
Luksusowe jachty w porcie Antibes
fot. PL
Historia półwyspu, podobnie jak historia Antibes, sięga czasów starożytnych. Historia Antibes jako destynacji turystycznej zaczyna się mniej więcej w połowie XIX wieku, gdy zaczęli tu przyjeżdżać pierwsi goście, początkowo głównie z Anglii i z Rosji. Juan-les-Pins zostało podobno odkryte na początku lat 80. XIX stulecia przez księcia Leopolda, syna królowej brytyjskiej Wiktorii, chorego na hemofilię, któremu lekarze zalecili wyjazd do Cannes (miejscowości wówczas już znanej w środowisku brytyjskiej arystokracji), gdzie w 1884 roku zmarł w wieku 31 lat. W latach 20. XX wieku miasto stało się popularnym ośrodkiem high-life'u dzięki bogatym turystom z Ameryki, z których jednym z pierwszych był magnat kolejowy Frank Jay Gould; przyjeżdżali tu też Scott i Zelda Fitzgerald, Douglas Fairbanks i inne równie znane osoby. Po drugiej wojnie światowej, również z Ameryki, przybyła do Europy moda na jazz (Juan-les-Pins stało się, jak mówili niektórzy, "europejskim Nowym Orleanem" - do tych czasów nawiązuje odbywający się tu od 1960 roku słynny festiwal jazzowy, zob. niżej), a odbywający się od 1946 roku w niedalekim Cannes słynny festiwal filmowy dodatkowo przyciągał do regionu i w szczególności na półwysep celebrytów, a za nimi tysiące turystów.


Większość półwyspu (i zajmującego jego znaczną część płaskowyżu Plateau de la Garoupe) zajmują dziś posiadłości należące do osób prywatnych - wille i większe rezydencje w (niekiedy rozległych) ogrodach, nieudostępniane do zwiedzania, lub w ogóle prawie niewidoczne, a także hotele, na ogół jednak dostępne dla zamożnych lub bardzo zamożnych gości; jednym z najsławniejszych z nich jest L'Hôtel du Cap-Eden-Roc (zwany też niekiedy krócej Eden-Roc), zbudowany w 1870 roku przez Hippolyte'a de Villemessanta (twórcę "Figaro" i innych tytułów prasowych).

Trzy wspomniane wyżej główne porty jachtowe na półwyspie, port w Antibes, port w La Salis i port La Gallice w Juan-les-Pins, są oznaczone odpowiednio markerami , i .

Interesująca może być wycieczka do latarni morskiej (Phare de la Garoupe) i stojącej nieopodal kaplicy Notre-Dame de la Garoupe (XII-XVI wiek), skąd rozciąga się rozległy widok, sięgający (przy dobrej pogodzie) Alp Nadmorskich.
CAP D'ANTIBES
plaża La Salis
fot. AL
W odległości (w linii prostej) ok 650 m na zachód od latarni rozciąga się słynny ogród botaniczny - Jardin botanique de la Villa Thuret (90, chemin Raymond), który w 1857 roku założył botanik francuski Gustave Adolphe Thuret, w celu aklimatyzacji tropikalnych roślin przywiezionych z różnych stron świata. Dziś ogród, zarządzany przez Institut National de Recherche Agronomique, o powierzchni 4 ha, jest dostępny dla publiczności. Warto odwiedzić niewielkie muzeum morskie (Musée Naval et Napoléonien ), w dawnym forcie zwanym Batterie du Graillon, można tu zobaczyć repliki armat z czasów Ludwika XIV, makiety statków, obrazy, a także pamiątki po Napoleonie (należące do niego przedmioty, autografy, itp.). Z okolic muzeum rozciąga się piękny widok w kierunku Juan-les-Pins, Cannes i wysp Îles de Lérins.


Antibes

ANTIBES
stare miasto z katedrą i zamkiem Grimaldich
fot. AL
Miejscowość i gmina (ok. 75 tys. mieszkańców) w południowej Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ok. 25 km na południowy zachód od Nicei , ok. 13 km na wschód od Cannes . Znany kurort i ośrodek wypoczynkowy u nasady półwyspu Cap d'Antibes, zwrócony ku zatoce zwanej "la Baie des Anges" - zamkniętej od wschodu nadmorskimi bulwarami Nicei. Elitarny port jachtowy, plaże. Główne zabytki to Fort Carré (w pobliżu głównego portu ), Muzeum Picassa w zamku Grimaldich, Muzeum Archeologiczne w bastionie św. Andrzeja, oraz dawna katedra (Notre-Dame-de-la-Platea d'Antibes).

więcej informacji

Juan-les-Pins

Juan-les-Pins - to należące do gminy Antibes nadmorskie uzdrowisko po zachodniej stronie półwyspu, od lat 20. XIX wieku uchodzące, jak wspomniano wyżej, za ośrodek high-life'u, słynące z kasyna z 1908 roku, pięknej 2-kilometrowej piaszczystej plaży oraz odbywającego się od roku 1960 corocznie w lipcu festiwalu jazzowego "Jazz à Juan", uchodzącego za jeden z najlepszych w Prowansji, a według niektórych nawet jeden z najlepszych na świecie (grali tu m.in. Louis Armstrong, Count Basie, Charles Mingus, Miles Davis, Ella Fitzgerald, Duke Ellington, Sarah Vaughan, Ray Charles, Herbie Hancock, Georges Benson, Keith Jarrett, Al Jarreau).


Galeria zdjęć

CAP D'ANTIBES
widok z drogi Boulevard de Bacon na nabrzeże i plaże "Plage du Ponteil" w miejscowości Antibes
fot. PL
CAP D'ANTIBES
fot. PL
CAP D'ANTIBES
fot. PL
CAP D'ANTIBES
fot. PL