Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Antibes
Francja, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (➤ mapka)(➤ mapka)
Antibes is a resort town (with about 75,000 inhabitants) in southern France, in the Provence-Alpes-Cote d'Azur, located on the Mediterranean coast, at the base of the peninsula of Cap d'Antibes, facing the bay called "la Baie des Anges", between Cannes and Nice. The main attractions are: luxury yacht harbor, beautiful beaches, and the remains of Grimaldi castle (now Picasso Museum).


Miejscowość i gmina (ok. 75 tys. mieszkańców) w południowej Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ok. 25 km na południowy zachód od Nicei , ok. 13 km na wschód od Cannes (➤ mapka)(➤ mapka). Znany kurort i ośrodek wypoczynkowy u nasady półwyspu Cap d'Antibes, zwrócony ku zatoce zwanej "la Baie des Anges" - zamkniętej od wschodu nadmorskimi bulwarami Nicei. Elitarny port jachtowy, plaże.

ANTIBES
stare miasto z katedrą i zamkiem Grimaldich
fot. AL
Miasto - nazwane Antipolis (Ἀντίπολις) - zostało założone w V lub IV wieku p.n.e. przez pochodzących z Fokai Greków, którzy wcześniej założyli Marsylię. W I wieku p.n.e., po zajęciu Marsylii przez Rzymian, Antibes znalazło się również w ich rękach i później przez długi czas było największym miastem w regionie, ośrodkiem handlowym i głównym portem Gallia Narbonensis. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Antibes przechodziło z rąk do rąk, stopniowo tracąc na znaczeniu.

Od końca XIV wieku do początków XVII wieku miasto pozostawało pod panowaniem Grimaldich (z tego okresu pochodzi zamek, Château Grimaldi, widoczny z prawie każdego punktu nadmorskiej promenady). Gdy w 1388 roku Nicea została oderwana od Prowansji (przechodząc pod panowanie Sabaudii), Antibes stało się miejscowością graniczną, wymagającą wzmocnienia zbudowanych wcześniej fortyfikacji - stało się to szczególnie ważne podczas tzw. wojen włoskich (prowadzonych w latach 1494-1559 z udziałem większości liczących się podówczas państw i państewek europejskich). W 1608 roku miasto zostało przejęte od Grimaldich (którzy przenieśli się wówczas do Cagnes-sur-Mer) przez Henryka IV, pierwszego króla Francji z dynastii Bourbonów. Za Ludwika XIV port w Antibes oraz fortyfikacje miasta przebudował słynny inżynier wojskowy, Sébastien le Prestre de Vauban; do dziś zachowały się m.in. otaczające starówkę mury obronne, tzw. Fort Carré (zbudowany w drugiej połowie XVI wieku, przez Vaubana przebudowany) i tzw. bastion św. Andrzeja .

ANTIBES
widok z portu na Fort Carré
fot. AL
Od mniej więcej połowy XIX wieku, podobnie jak wiele innych miejscowości na Lazurowym Wybrzeżu, Antibes zaczęło przyciągać uwagę artystów, ale także arystokracji i przedstawicieli ówczesnych elit finansowych Europy, którzy zaczęli tu spędzać wakacje lub nabywać posiadłości.

W 1926 miasto przejęło dawny zamek Grimaldich i przekształciło go w muzeum. W roku 1946 w części zamku mieściła się przez kilka miesięcy pracownia Picassa, udostępniona artyście przez władze miejskie; w rewanżu Picasso pozostawił w Antibes stworzone przez siebie w tym czasie dzieła.

Dziś Antibes jest jednym z najmodniejszych - i najdroższych - kurortów na Lazurowym Wybrzeżu. Prawie cały półwysep Cap d'Antibes jest w rękach prywatnych - rezydencje dorównują pałacom i willom położonym na innym słynnym półwyspie - Cap Ferrat, a port w Antibes (zwany niekiedy "portem miliarderów"), pod względem wielkości i wartości cumujących w nim jachtów, nie ma sobie równych bodaj w całym basenie Morza Śródziemnego.

Dla turystów nie będących miliarderami głównymi atrakcjami Antibes są:
  ANTIBES
  plaża w pobliżu portu
  fot. PL
 • malownicza starówka (skupiona wokół Cours Masséna, gdzie odbywa się słynny targ prowansalski, wyspecjalizowany zwłaszcza w ziołach i olejkach zapachowych),
 • otaczające stare miasto mury obronne i inne pozostałości fortyfikacji, w tym wspomniany Fort Carré oraz bastion św. Andrzeja (Bastion St.-André);
 • pozostałości zamku Grimaldich z XIII-XVI wieku - obecnie siedziba Muzeum Picassa;
 • stojący tuż obok zamku, wzniesiony na miejscu dawnej świątyni greckiej kościół znany pod nazwą Église d'Immaculée Conception lub Notre-Dame-de-la-Platea d'Antibes, z zachowaną pochodzącą z XII wieku, romańską dzwonnicą, która pełniła też niegdyś funkcję strażnicy miejskiej;
 • port Vauban .
Miejscowość dysponuje pięknymi piaszczystymi plażami, a widoki z niemal każdego miejsca nadmorskiej promenady są niezrównane.

Cathédrale Notre-Dame-de-la-Platea d'Antibes
 • Od IV wieku do 1244 roku Antibes było siedzibą biskupstwa (przeniesioną później do Grasse), a wspomniany wyżej kościół pełnił funkcję katedry (która w 1124 roku została zniszczona przez Saracenów, lecz w następnym roku odbudowana). Fasada świątyni pochodzi z XVII wieku; portal z drewna dębowego (z figurami św. Rocha i św. Sebastiana, patronów miasta) - z początków XVIII wieku. We wnętrzu warto zwrócić uwagę m.in. na drewniany krucyfiks z połowy XV wieku i na retabulum Notre-Dame-du-Rosaire z początków XVI wieku. W kościele, słynącym z doskonałej akustyki, corocznie w styczniu odbywa się festiwal muzyki sakralnej.

Port Vauban
ANTIBES
luksusowe jachty w porcie
fot. PL
Główny port w Antibes, oznaczony markerem , przebudowany w XVII wieku przez Vaubana i noszący nazwę "le port Vauban", z 2 tysiącami miejsc do cumowania, mogący przyjmować jachty o długości przekraczającej 100 m, uważany jest za największy i najbardziej eltarny port jachtowy w Europie. Przy "nabrzeżu miliarderów" ("quai des milliardaires") można zobaczyć należący do Paula Allena, współzałożyciela Microsoftu, uważany za jeden z najdroższych na świecie jacht Octopus, jacht Lady Moura, należący do saudyjskiego księcia Nassera al-Rashida, jachty oligarchy rosyjskiego, Romana Abramowicza, skądinąd właściciela jednej z posiadłości na półwyspie Cap d'Antibes, Château de la Croë (na zdjęciu obok jeden z jachtów Abramowicza, Pelorus), Indian Empress - jacht hinduskiego bogacza o nazwisku Vijay Mallya, słynny jacht Phocéa, należący do francuskiej miliarderki libańskiego pochodzenia, byłej żony wspomnianego Nassera al-Rashida, Mouny Ayoub (która kupiła go od Bernarda Tapie) - i inne jednostki tej klasy.

Muzea w Antibes
W Antibes jest kilka wartych odwiedzenia muzeów, z których dwa uważane są za szczególnie interesujące: Muzeum Picassa i Muzeum Archeologiczne.
 • Muzeum Picassa (Musée Picasso) ma siedzibę w zamku Grimaldich . Posiada jedną z największych na świecie kolekcji dzieł Picassa (ok. 250 dzieł), m.in. obrazy, rysunki, rzeźby, ceramikę (wykonaną też w Poterie Madoura w Vallauris); poza tym można w muzeum podziwiać dzieła m.in. takich artystów, jak Max Ernst, Joan Miró, Fernand Léger i Nicolas de Staël.
 • Muzeum Archeologiczne (Musée d'Histoire et d'Archéologie) mieści się w bastionie św. Andrzeja (Bastion Saint-André) , twierdzy zbudowanej przez Vaubana w końcu XVII wieku. Zbiory obejmują głównie dzieła sztuki greckiej i etruskiej (wazy, amfory, itp.), wydobyta z wraków statków lub z dna Morza Śródziemnego. Z promenady przy muzeum można podziwiać szczególnie piękne widoki wybrzeża, z Alpami Nadmorskimi w tle.

Okolice Antibes
 • Będąc w Antibes warto wybrać się na południe, w kierunku przylądka. Większość półwyspu (i zajmującego jego znaczną część płaskowyżu Plateau de la Garoupe) jest w rękach prywatnych; można jednak dojechać do latarni morskiej (Phare de la Garoupe ) i stojącej nieopodal kaplicy Notre-Dame de la Garoupe, skąd rozciąga się rozległy widok. Warto też odwiedzić niewielkie muzeum morskie . Koniecznie też trzeba zobaczyć Juan-les-Pins , należące do gminy Antibes nadmorskie uzdrowisko po zachodniej stronie półwyspu, słynące z pięknej 2-kilometrowej piaszczystej plaży oraz odbywającego się corocznie festiwalu jazzowego.

Informacje dodatkowe
 • Corocznie w kwietniu odbywa się w głównym porcie Antibes słynny pokaz jachtów - "Antibes Yacht Show"; natomiast początek czerwca jest terminem jednej z największych i najbardziej prestiżowych corocznych imprez żeglarskich w basenie Morza Śródziemnego: otwierających sezon regat dawnych jachtów zwanych "Les Voiles d'Antibes - Trophée Panerai".
 • Antibes może się poszczycić bardzo długą listą znanych osób, które w taki lub inny sposób były związane z miastem. Są na tej liście m.in. Napoleon Bonaparte (który w 1794 roku, wówczas jako generał mianowany dowódcą ochrony wybrzeża, przeprowadził się wraz z całą rodziną do Antibes, a później, po upadku Robespierre'a, był przez pewien czas więziony w Fort Carré), André Masséna i Honoré Charles Reille, cesarscy dowódcy wojskowi, malarze Claude Monet, Nicolas de Staël (który w Antibes popełnił samobójstwo w 1955 roku) i Picasso (od 1957 roku "honorowy obywatel miasta Antibes"), muzyk jazzowy Sidney Bechet (który podobno w Antibes skomponował m.in. Petite fleur), oceanograf Jacques-Yves Cousteau, pisarze Guy de Maupassant, Jules Verne (który w willi na półwyspie Cap d'Antibes napisał część W 80 dni dookoła świata i Graham Greene (który mieszkał w Antibes wiele lat od roku 1966), a także Scott i Zelda Fitzgerald, były prezydent Francji François Mitterrand (który spędzał tu podobno miesiąc miodowy), czy wspomniany już oligarcha rosyjski, znany najszerzej jako właściciel klubu piłkarskiego Chelsea, Roman Abramowicz.
 • Antibes - obok Biot, Valbonne, Mougins i Vallauris - jest jedną z pięciu gmin, na terenie których leży znany park technologiczny Sophia Antipolis, powstały w latach 1970-1984 z inicjatywy Pierre'a Laffitte'a, dziś skupiający 1400 przedsiębiorstw (głównie informatycznych, elektronicznych, farmaceutycznych i biotechnologicznych) zatrudniających około 30 tys. pracowników, a także kilka uczelni wyższych.
Galeria zdjęć

ANTIBES
port
fot. AL
ANTIBES
widok z bulwaru nadmorskiego w kierunku Fort Carré
fot. PL
ANTIBES
Promenade Amiral de Grasse
w pobliżu zamku Grimaldich
fot. AL
ANTIBES
Plage de la Salis
fot. PL

ANTIBES
Boulevard du Maréchal Leclerc
okolice skrzyżowania z Boulevard Albert 1er
fot. AL
ANTIBES
stare miasto
fot. PL
ANTIBES
luksusowe jachty w porcie
fot. PL
ANTIBES
okolice Port de la Salis
fot. AL

ANTIBES
luksusowe jachty w porcie
fot. AL
ANTIBES
Boulevard du Maréchal Leclerc
okolice skrzyżowania z Boulevard Albert 1er
fot. AL
ANTIBES
okolice Port de la Salis
fot. AL
ANTIBES
widok z bulwaru nadmorskiego
fot. PL

ANTIBES
Promenade Amiral de Grasse
w pobliżu zamku Grimaldich
fot. AL
ANTIBES
stare miasto z katedrą i zamkiem Grimaldich
fot. PL
ANTIBES
plaża w pobliżu głównego portu
fot. PL
ANTIBES
luksusowe jachty w porcie
fot. PL

ANTIBES
luksusowe jachty w porcie
fot. PL
ANTIBES
plaża w pobliżu głównego portu
fot. PL
ANTIBES
port
widok w kierunku Fort Carré
fot. PL
ANTIBES
stare miasto
fot. PL

ANTIBES
widok z bulwaru nadmorskiego
fot. PL
ANTIBES
port
widok w kierunku Fort Carré
fot. AL
ANTIBES
widok z bulwaru nadmorskiego
fot. PL
ANTIBES
widok z bulwaru nadmorskiego
fot. PL