Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Castel Beseno
Włochy, Trydent-Górna Adyga (➤ mapka)(➤ mapka)
Castel Beseno is a fortress dating back to the 16th century, located in the Northern Italy, in the region Trentino-Alto Adige/Südtirol, abot 20 km south of Trento.


Castel Beseno - to pochodząca z XVI wieku ogromna twierdza, położona w gminie Besenello, w prowincji Trydent, w regionie Trydent-Górna Adyga w północnych Włoszech, ok. 20 km na południe od Trydentu , 9,5 km na północny wschód od Rovereto (mapka(➤ mapka)). Zamek jest dziś jednym z oddziałów zespołu muzealnego znanego jako Museo provinciale del Castello del Buonconsiglio.

CASTEL BESENO
widok z drogi SS12
fot. PL

Castel Beseno (w źródłach niemieckojęzycznych także: Schloss Pysein) jest największą budowlą obronną w regionie Trydent-Górna Adyga. Dominuje nad Doliną Adygi, zajmując cały rozległy wierzchołek wzgórza o kształcie zbliżonym do ułożonej z południowego zachodu na północny wschód elipsy o długości ok. 250 m i szerokości ok. 50 m. Zamek jest widoczny z dużej odległości, m.in. z drogi SS12 , biegnącej wzdłuż Adygi . Najbliżej położoną miejscowością jest Besenello .

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XII wieku, gdy budowla, należąca do hrabiów Appiano, pełniła rolę rezydencji rodu da Beseno (stąd nazwa), wasalnego wobec tych pierwszych. Twierdza w obecnym kształcie pochodzi z XVI wieku, gdy została rozbudowana i przebudowana. W ciągu całej swej historii zamek przechodził wielokrotnie z rąk do rąk, przez stulecia pełniąc funkcje militarne. Dzisiaj, będąc własnością prowincji Trydent, jest jedną z siedzib zespołu muzealnego Museo provinciale del Castello del Buonconsiglio obejmującego również cztery inne zamki: Castello del Buonconsiglio w Trydencie, Castello di Stenico w Stenico, Castel Thun w Vigo di Ton w dolinie Val di Non oraz Castel Caldes w Caldes w dolinie Val di Sole. Jest udostępniony zwiedzającym (dziedzińce, zabudowania, piwnice, a także mury obronne, wzdłuż których prowadzi trasa spacerowa znana z rozległych widoków na okolicę).

CASTEL BESENO
widok z drogi SS12
fot. PL

W sezonie letnim teren twierdzy jest sceną licznych imprez kulturalnych, wystaw, pokazów, itp.