Najwyższy punkt masywu, zwany La Haute Cime, wznosi się na wysokość 3257 m n.p.m. Masyw ma siedem wybitniejszych wierzchołków, niewiele różniących się wysokością: od lewej (na zdjęciu obok) La Cime de l'Est (3178 m) (w chmurach), La Forteresse (3164 m), La Cathédrale (3160 m), L'Éperon (3114 m), Dent Jaune (3186 m), dwa wierzchołki Les Doigts, zwane też Doigts de Salanfe (3205 m i 3210 m), wreszcie wspomniana La Haute Cime .
Sama nazwa "Dents du Midi" odnosi się do całego masywu od niedawna, dawniej był nazywany Dents de Tsallen, a nazwa "Dent du Midi" odnosiła się do najwyższego szczytu (dziś La Haute Cime). Również pozostałe wierzchołki nosiły w różnych okresach różne nazwy, co częściowo związane było z powtarzającymi się obrywami zmieniającymi wygląd masywu.
Pierwsze wejście na najwyższy wierzchołek masywu miało miejsce w 1784 roku; zdobywcą szczytu był urodzony w Champéry ksiądz (wówczas wikary parafii Val-d'Illiez) Jean-Maurice Clément (1736-1810).
Wejście na La Haute Cime dla profesjonalnych wspinaczy nie jest celem wystarczająco ambitnym. Warto jednak szczyt zdobyć, choćby dla wspaniałego widoku, jaki się z niego roztacza - i może to zrobić każda osoba sprawna fizycznie, w dobrej kondycji, z wystarczającym doświadczeniem i odpowiednim wyposażeniem, zwłaszcza jeśli skorzysta z usług przewodnika (co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami). Najłatwiejsza droga prowadzi od strony południowej; z parkingu przy kampingu zwanym Grand Paradis na południowy zachód od Champéry, przez halę Bonavau (1550 m), przełęcz Pas d'Encel (1798 m), schronisko Susanfe (la cabane de Susanfe, 2102 m, z możliwością noclegu) i Przełęcz Susanfe (2494 m).
Inną interesującą możliwością dla miłośników turystyki pieszej jest paro- lub kilkudniowa wycieczka wokół masywu, legendarnym, pierwszym w Valais znakowanym szlakiem turystycznym, znanym jako Tour des Dents du Midi. Długość szlaku wynosi 42,5 km, łączna deniwelacja (wejścia i zejścia) 6000 m (co w sumie, jak się szacuje, odpowiada trasie od długości około 80 km lub 18 godzinom marszu). Historia drogi sięga początku lat 60. XX wieku, gdy wokół Dents du Midi zorganizowano pierwszy na świecie maraton górski (odbywający się do do dziś). Sukces tej imprezy przyczynił się do tego, że w końcu lat 60. XX wieku rozpoczęto budowę nowoczesnej, w pełni wyposażonej trasy trekkingowej, z doskonałym oznakowaniem, miejscami postojowymi z możliwością noclegu i posiłku, itp.; oficjalna inauguracja trasy miała miejsce w 1972 roku.
Sezon na przejście trasy trwa w zasadzie od czerwca do października (choć wybierając się na wycieczkę zawsze należy sprawdzić aktualne warunki). Drogę można rozpocząć w różnych miejscach, niekoniecznie w Champéry. Można ją rozłożyć na 3, 4, 5 lub więcej dni, w zależności od własnych możliwości i ambicji; można zaplanować ją samodzielnie lub wziąć udział w zorganizowanej wycieczce z przewodnikiem (wybierając odpowiedni dla siebie wariant). Można ograniczyć się do przejścia trasy lub jej części, lub połączyć to z wejściem na La Haute Cime.