Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Dents du Midi

Szwajcaria, Valais / Wallis (➤ mapka)(➤ mapka)
Dents du Midi (stosowana jest też pisownia: Dents-du-Midi) - to masyw górski położony w szwajcarskiej części historycznego regionu Chablais, w kantonie Valais / Wallis, zamykający od południowego wschodu dolinę Val d'Illiez, odgałęziającą się od doliny Rodanu w rejonie Monthey. Stanowi dominujący element krajobrazu szwajcarskiej części słynnego narciarskiego regionu Portes du Soleil. Wokół góry prowadzi słynna kilkudziesięciokilometrowa trasa trekkingowa, na której rozgrywany jest też jeden z najtrudniejszych maratonów na świecie. Miejscowością turystyczną położoną najbliżej masywu jest Champéry (około 60 km od Sionu, stolicy kantonu Valais). Najlepszy dojazd do Champéry: autostradą 9 do zjazdu 18 (Saint-Triphon), następnie przez Monthey , Troistorrents i Val-d'Illiez (➤ mapka)(➤ mapka).

DENTS DU MIDI
widok od strony Pointe des Mossettes
fot. AL
Najwyższy punkt masywu, zwany La Haute Cime, wznosi się na wysokość 3257 m n.p.m. Masyw ma siedem wybitniejszych wierzchołków, niewiele różniących się wysokością: od lewej (na zdjęciu obok) La Cime de l'Est (3178 m) (w chmurach), La Forteresse (3164 m), La Cathédrale (3160 m), L'Éperon (3114 m), Dent Jaune (3186 m), dwa wierzchołki Les Doigts, zwane też Doigts de Salanfe (3205 m i 3210 m), wreszcie wspomniana La Haute Cime .

Sama nazwa "Dents du Midi" odnosi się do całego masywu od niedawna, dawniej był nazywany Dents de Tsallen, a nazwa "Dent du Midi" odnosiła się do najwyższego szczytu (dziś La Haute Cime). Również pozostałe wierzchołki nosiły w różnych okresach różne nazwy, co częściowo związane było z powtarzającymi się obrywami zmieniającymi wygląd masywu.


Pierwsze wejście na najwyższy wierzchołek masywu miało miejsce w 1784 roku; zdobywcą szczytu był urodzony w Champéry ksiądz (wówczas wikary parafii Val-d'Illiez) Jean-Maurice Clément (1736-1810).

Masyw jest dobrze widoczny z wielu miejsc w Szwajcarii, nawet od niego znacznie oddalonych, np. z okolic Montreux czy Vevey na północnym brzegu Jeziora Genewskiego - obraz Zamku Chillon (Château de Chillon) wznoszącego się na skalnej ostrodze prz brzegu jeziora z masywem Dent du Midi w tle inspirował przez lata wielu artystów.

DENTS DU MIDI
widok z Val-d'Illiez, Les Crosets,
fot. AL
Wejście na La Haute Cime dla profesjonalnych wspinaczy nie jest celem wystarczająco ambitnym. Warto jednak szczyt zdobyć, choćby dla wspaniałego widoku, jaki się z niego roztacza - i może to zrobić każda osoba sprawna fizycznie, w dobrej kondycji, z wystarczającym doświadczeniem i odpowiednim wyposażeniem, zwłaszcza jeśli skorzysta z usług przewodnika (co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami). Najłatwiejsza droga prowadzi od strony południowej; z parkingu przy kampingu zwanym Grand Paradis na południowy zachód od Champéry, przez halę Bonavau (1550 m), przełęcz Pas d'Encel (1798 m), schronisko Susanfe (la cabane de Susanfe, 2102 m, z możliwością noclegu) i Przełęcz Susanfe (2494 m).

DENTS DU MIDI
widok z Pointe des Mossettes, w dole Les Crosets
fot. AL
Inną interesującą możliwością dla miłośników turystyki pieszej jest paro- lub kilkudniowa wycieczka wokół masywu, legendarnym, pierwszym w Valais znakowanym szlakiem turystycznym, znanym jako Tour des Dents du Midi. Długość szlaku wynosi 42,5 km, łączna deniwelacja (wejścia i zejścia) 6000 m (co w sumie, jak się szacuje, odpowiada trasie od długości około 80 km lub 18 godzinom marszu). Historia drogi sięga początku lat 60. XX wieku, gdy wokół Dents du Midi zorganizowano pierwszy na świecie maraton górski (odbywający się do do dziś). Sukces tej imprezy przyczynił się do tego, że w końcu lat 60. XX wieku rozpoczęto budowę nowoczesnej, w pełni wyposażonej trasy trekkingowej, z doskonałym oznakowaniem, miejscami postojowymi z możliwością noclegu i posiłku, itp.; oficjalna inauguracja trasy miała miejsce w 1972 roku.


Sezon na przejście trasy trwa w zasadzie od czerwca do października (choć wybierając się na wycieczkę zawsze należy sprawdzić aktualne warunki). Drogę można rozpocząć w różnych miejscach, niekoniecznie w Champéry. Można ją rozłożyć na 3, 4, 5 lub więcej dni, w zależności od własnych możliwości i ambicji; można zaplanować ją samodzielnie lub wziąć udział w zorganizowanej wycieczce z przewodnikiem (wybierając odpowiedni dla siebie wariant). Można ograniczyć się do przejścia trasy lub jej części, lub połączyć to z wejściem na La Haute Cime.

Galeria zdjęć

DENTS DU MIDI
widok od strony Pointe des Mossettes
fot. AL
DENTS DU MIDI
widok z Monthey
fot. AL
DENTS DU MIDI
widok z Val-d'Illiez, Les Crosets
fot. AL
DENTS DU MIDI
widok od strony Pointe des Mossettes
fot. AL