Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Val-d'Illiez

Szwajcaria, Valais / Wallis (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość i gmina w Szwajcarii, położona w dystrykcie Monthey, we francuskojęzycznej części kantonu Valais / Wallis, 60 km na zachód od Sionu , stolicy kantonu, 35 km od Martigny , 10 km od Monthey , stolicy dystryktu (➤ mapka)(➤ mapka). Całoroczna miejscowość wypoczynkowa, z basenami termalnymi. W lecie Val-d'Illiez może być dobrą bazą wypadową dla turystyki pieszej i rowerowej; w zimie tysiące turystów przyjeżdżają do dwu stacji narciarskich, Les Crosets i Champoussin , położonych na terenie gminy, należących do tzw. Portes du Soleil - słynnego regionu narciarskiego, obejmującego dwanaście miejscowości w Szwajcarii i we Francji. Najlepszy dojazd: autostradą 9 do zjazdu 18 (Saint-Triphon), gdzie należy zjechać w kierunku Pas de Morgins, a po przejechaniu mostu na Rodanie jechać według drogowskazów na Portes du Soleil i Val d'Illiez, trzymając się Route de la Vallée , i dalej przez Troistorrents . Jeśli jedzie się autostradą 9 od strony Sionu i Martigny, można zjechać zjazdem 19 (Bex) i następnie drogą 21 dojechać do punktu (w Monthey) oznaczonego markerem , skąd należy jechać według drogowskazów na Portes du Soleil i Val d'Illiez do połączenia z drogą opisaną wyżej. Droga od zjazdu 18 jest chyba wygodniejsza (➤ mapka)(➤ mapka).

VAL D'ILLIEZ
fot. AL
Val-d'Illiez leży w dolinie o tej samej nazwie (Val d'Illiez), położonej w szwajcarskiej części historycznego regionu Chablais, w dystrykcie Monthey. Dolina ta odgałęzia się od doliny Rodanu w rejonie Monthey i ciągnie się na południowy zachód, w kierunku miejscowości Val-d'Illiez i Champéry oraz masywów Dents-du-Midi (3257 m n.p.m.) i Dents Blanches (2759 m n.p.m.). W rejonie Troistorrents od doliny Val d'Illiez odgałęzia się dolina Morgins (Val de Morgins), z główną miejscowością Morgins , oddzielona od Val d'Illiez grzbietem ze szczytami La Pointe des Mossettes , położonym blisko granicy szwajcarsko-francuskiej i La Pointe de L'Au . Markerem oznaczona jest przełęcz łącząca te dwie doliny; od nazwy przełęczy, Portes du Soleil, wziął nazwę cały wspomniany wyżej region narciarski.

Główne atrakcje turystyczne gminy to wspomniane wyżej baseny termalne , około 100 km oznakowanych tras dla turystyki pieszej i rowerowej, a w zimie - dwie położone na terenie gminy stacje narciarskie, Les Crosets , na wysokości 1699 m n.p.m. i Champoussin na wysokości 1588 m n.p.m. Obie te stacje, obok Champéry i Morgins w Szwajcarii i kilku ośrodków we Francji, należą do Portes du Soleil - słynnego regionu narciarskiego, reklamowanego jako największy na świecie międzynarodowy region tego typu. Jeśli nawet jest to tylko hasło reklamowe, to w każdym razie łączna długość około 650 km tras i łączna liczba około 200 wyciągów stawiają ten region w czołówce alpejskich terenów narciarskich, obok szwajcarskiej "domaine skiable" zwanej "4 vallées" czy rejonu Chamonix lub francuskich "Les Trois Vallées" w masywie Vanoise. Część wyciągów czynna jest również w lecie, umożliwiając turystom zwiedzanie całego regionu i korzystanie z jego licznych atrakcji sportowych i krajoznawczych. Trasy i wyciągi narciarskie w okolicy Val d'Illiez: mapka(➤ mapka).


Historia basenów termalnych w Val-d'Illiez (Les Bains du Val-d'Illiez, zwanych też Thermes-Parc), sięga końca lat 40. XX wieku. Dziś termy Val-d'Illiez to niemal samodzielna miejscowość (z możliwością zakwaterowania w jednym z czterech ośrodków wypoczynkowych dysponujących łącznie 160 miejscami noclegowymi i infrastrukturą gastronomiczną) o powierzchni 11 hektarów. Po ostatniej przebudowie, zakończonej w 2012 roku, termy w Val-d'Illiez dorównują najnowocześniejszym obiektom tego rodzaju, oferując duże i małę baseny, strefę spa, itp., z przepływającym naturalnym strumieniem z wodą termalną o temperaturze 20-32 oC, wypływającą z trzech naturalnych źródeł (położonych na głębokości 1200 m), bogatą w sierkę, wapń i magnez. Jeśli jedzie się do Val-d'Illiez od strony Troistorrents , to trzeba zjechać (w lewo) z głównej drogi mniej więcej 1,5 km przed centrum Val-d'Illiez, w punkcie oznaczonym markerem (drogowskaz na Les Bains de Val-d'Illiez). Można też przejechać przez Val d'Illiez i zjechać (także w lewo) z Route de Champéry (zob. niżej) paręset metrów za centrum (z kościołem i głównym rondem), w punkcie (drogowskaz).

LES CROSETS
w tle Dents du Midi
fot. AL
Niewielka, ale wysoko położona (na wysokości 1669 m n.p.m.) stacja narciarska Les Crosets (na zdjęciu obok) oferuje doskonałe warunki do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów zimowych, wspaniały widok na masyw Les Dents-du-Midi, oraz bardzo wygodne połączenie z francuską częścią regionu Portes du Soleil, dzięki wyciągowi prowadzącemu na Pointe des Mossettes (2277 m n.p.m.), skąd kolejnym wyciągiem można zjechać na stronę francuską. Inny wyciąg prowadzi w przeciwną stronę, w kierunku Croix de Culet , skąd koleją gondolową można zjechać do Champéry.

Champoussin leży trochę niżej, na 1597 m n.p.m., na zboczach Pointe de l'Au. Także ta stacja oferuje doskonałe warunki narciarskie (z licznymi wyciągami) i widok na Les Dents-du-Midi. Szczególną atrakcją (w lecie) jest park świstaków, w którym można obserwować te zwierzęta w ich naturalnym środowisku.


Kilka wskazówek dla zmotoryzowanych
  • Markerem oznaczone jest główny węzeł komunikacyjny (rondo) w Val d'Illiez, tuż obok kościoła i głównego placu . Stąd do Champéry trzeba jechać Route de Champéry , a do Les Crosets i Champoussin - Route des Crosets . Jeśli jedzie się do Champoussin, to na Route des Crosets trzeba zwrócić uwagę na ostry zakręt w prawo (mniej więcej 1,2 km za centrum Val-d'Illiez), a następnie, około 2,8 km za Val-d'Illiez, na ostry zakręt w lewo - w tym miejscu trzeba zjechać w stronę Champoussin (jest drogowskaz) (➤ mapka)(➤ mapka).

Informacje dodatkowe
  • Les Crosets, obok Champéry i francuskiego Avoriaz, jest jedną z trzech stacji narciarskich, skąd można się dostać na początek słynnej, bardzo stromej i uchodzącej za skrajnie trudną trasy zwanej "Le Pas de Chavanette", "Mur Suisse" lub "Swiss Wall" (długość 1000 m, deniwelacja prawie 400 m, liczne odcinki o nachyleniu przekraczającym 50%, gigantyczne muldy). Startuje się na wysokości 2151 m n.p.m. Trasa jest klasyfikowana jako "pomarańczowa" (poza klasyczną skalą od najłatwiejszych tras "zielonych" do najtrudniejszych, "czarnych").
  • Szczególną atrakcją w pobliżu Val-d'Illiez jest (w lecie) via ferrata, zwana Via Ferrata de Tière (długość trasy 460 m, deniwelacja 125 m, początek drogi na wysokości 900 m n.p.m.), położona mniej więcej w połowie drogi między Val-d'Illiez i Champéry.


Galeria zdjęć

VAL D'ILLIEZ
kościół parafialny i wjazd na Place du Village
fot. AL
VAL D'ILLIEZ
Place du Village
fot. AL
VAL D'ILLIEZ
Place du Village
fot. AL
VAL D'ILLIEZ
Place du Village
fot. AL

VAL D'ILLIEZ
rondo, początek Route des Crosets
fot. AL
VAL D'ILLIEZ
Les Crosets
fot. AL
VAL D'ILLIEZ
Les Crosets
fot. AL
VAL D'ILLIEZ
Les Crosets
fot. AL

VAL D'ILLIEZ
Les Crosets
fot. AL
VAL D'ILLIEZ
Les Crosets
fot. AL
VAL D'ILLIEZ
Les Crosets
fot. AL
VAL D'ILLIEZ
Les Crosets
fot. AL

VAL D'ILLIEZ
Les Crosets
fot. AL
VAL D'ILLIEZ
fot. AL
VAL D'ILLIEZ
fot. AL
VAL D'ILLIEZ
fot. AL

VAL D'ILLIEZ
Les Crosets
fot. AL
VAL D'ILLIEZ
fot. AL
VAL D'ILLIEZ
Les Crosets, w tle Dents du Midi
fot. AL
VAL D'ILLIEZ
Les Crosets
fot. AL