Miasto (ok. 120 tys. mieszkańców) we wschodniej Turcji, w prowincji Ağrı graniczącej z Iranem. Położone na wysokości 1625 m n.p.m., w pobliżu najwyższej góry Turcji, Araratu (5137 m n.p.m.). W odległości 6 km na południowy wschód od Doğubeyazıt znajduje się słynny pałac İshak Paşa Sarayı, uważany za jeden z najwybitniejszych przykładów XVIII-wiecznej architektury osmańskiej. Miasto leży 95 km na wschód od stolicy prowincji, Ağrı, i 51 km na południe od Iğdıru, na skrzyżowaniu dróg D100 (E80) i D975 (E99) (➤
mapka)(➤ mapka).
Tereny, na których leży Doğubeyazıt, były zasiedlone od bardzo dawna; historia pierwszych istniejących tu organizmów państwowych sięga co najmniej drugiego tysiąclecia p.n.e.; miasto odgrywało zresztą niegdyś rolę znacznie ważniejszą niż obecnie. Przez stulecia mieszkali tu głównie Ormianie, okresami zachowując niezależność, okresami pozostając pod obcą władzą. Do Imperium Osmańskiego miasto Doğubeyazıt zostało włączone w 1514 roku.
W XIX wieku miasto było kilkakrotnie areną działań wojennych: podczas wojny turecko-irańskiej na początku lat 20. tego stulecia, później podczas wojen z Rosją w 1856 roku i w latach 1877-1878, gdy zostało nawet zajęte na jakiś czas przez wojska rosyjskie. Ucierpiało także podczas pierwszej wojny światowej i podczas walk o niepodległość Turcji w latach 1919-1923.
(5137 m)
widok z okolic miejscowości na szczyt
fot. ALW
Dziś miasto jest zamieszkałe w większości przez Kurdów, utrzymujących się częściowo z rolnictwa, częściowo z usług dla wojska stacjonującego w pobliżu granicy, częściowo z zaopatrywania podróżnych zmierzających tędy do Iranu. W ostatnich latach coraz większą rolę odgrywa obsługa turystów, przybywających tu najczęściej po to, by zwiedzić położony nieopodal słynny Pałac Iszaka Paszy, lub by podjąć próbę wejścia na Ararat (5371 m).