Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Dom

Szwajcaria, Wallis / Valais (➤ mapka)(➤ mapka)
Dom (używana jest też nazwa: Dom de Mischabel) - to wysoki na 4545 m n.p.m. szczyt alpejski położony w Alpach Pennińskich (Walijskich), w szwajcarskim kantonie Wallis / Valais. Dom jest najwyższym szczytem masywu Mischabel, trzecim co do wysokości szczytem w Alpach, drugim najwyższym szczytem w Szwajcarii i pierwszym co do wysokości szczytem Alp położonym w całości na terytorium Szwajcarii. Pierwsze wejście: 11 września 1858 roku (John Llewelyn Davies i przewodnicy Johann Zumtaugwald, Johann Kronig i Hieronymous Brantschen).

DOM
(4545 m)
widok ze stoku narciarskiego pomiędzy górną stacją kolejki Hinter Allilingrat a stacją kolejki Mittelallalin (3456 m)
fot. JD
Szczyt leży między miejscowościami Randa w dolinie Mattertal i Saas-Fee w dolinie Saastal , w odległości mniej więcej 6 km (w linii prostej) od każdej z nich. Jest najwyższym szczytem łańcucha oddzielającego te dwie doliny, zwanego Mischabel, biegnącego na północ od szczytu Schwarzberghorn (3609 m), położonego w głównej grani Alp, na granicy z Włochami. Z Domem od południa sąsiaduje Täschhorn (4490 m) , a od północy Lenzspitze (4294 m).

Najłatwiejszą drogą na Dom jest droga z Randy przez położone na wysokości 2940 m n.p.m. schronisko Dom (Domhütte) i przełęcz Festijoch (3720 m). Droga określana jest w skali alpejskiej jako PD (peu difficile), co oznacza, że jest drogą wspinaczkową i przekracza możliwości turystów, nawet zaawansowanych.