Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Randa

Szwajcaria, Wallis / Valais (➤ mapka)(➤ mapka)
Licząca mniej niż 500 mieszkańców miejscowość i gmina w Szwajcarii, położona w dolinie Mattertal, 27 km na południowy zachód od Visp , stolicy dystryktu, do którego gmina Randa należy.

Randa leży na wysokości 1406 m n.p.m., 9,5 km na południe od głównej miejscowości doliny Mattertal, St. Niklaus , 4 km na północ od Täsch (ostatniej miejscowości w dolinie Mattertal, do której można dojechać samochodem), między szczytami Weisshorn (4506 m) i Dom (4545 m). Ten ostatni szczyt, trzeci co do wysokości szczyt Alp i pierwszy co do wysokości szczyt Alp położony w całości na terytorium Szwajcarii, leży właśnie w gminie Randa i stanowi jej najwyższy punkt. Ok. 9 km na południowy zachód od Randy, u stóp Matterhornu, leży Zermatt , bodaj najsłynniejsza miejscowość doliny Mattertal.

Miejscowowść, o której pierwsze wzmianki pochodzą z początków XIV wieku, była kilkakrotnie w swej historii nawiedzana przez różnego rodzaju katastrofy żywiołowe, z których ostatnimi była wielka lawina w 1819 roku i osunięcie się ziemi w 1991 roku.

Turystyczne znaczenie Randy związane jest przede wszystkim z położeniem miejscowości: niedaleko Zermatt, a zarazem w miejscu, w którym krzyżuje się wiele szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności - od łatwych wycieczek pieszych dostępnych dla rodzin z dziećmi do szlaków trekkingowych dla zaawansowanych; Randa może być też punktem wyjścia dla wspinaczy działających w pobliskich masywach. W pobliżu Randy leży kilka ważnych schronisk, w tym Europahütte (2265 m), schronisko położone mniej więcej w połowie drogi 31-kilometrowego szlaku zwanego Europaweg i prowadzącego z Grächen (1619) do Zermatt (trasa ta stanowi część szlaku znanego jako Tour Monte Rosa) a także Domhütte (2940 m), Kinhütte (2584 m) i Weisshornhütte (2932 m), schroniska mogące stanowić punkt punkt początkowy wielu dróg górskich w masywach Mischabel i Weisshorn.


Tour Matterhorn
Randa uważana jest za punkt początkowy i docelowy jednego z najsłynniejszych szlaków trekkingowych w Alpach Pennińskich (Walijskich), znanego jako Tour Matterhorn i poprowadzonego przez szwajcarskie doliny Mattertal, Turtmanntal, Val d'Anniviers, Val d'Hérens oraz włoskie doliny Valpelline i Valtournenche.

Najważniejsze punkty szlaku: Randa - schronisko Topalihütte (2674 m) - hala Jungen (1960 m) w gminie St. Niklaus - Gruben w dolinie Turtmanntal (niewielkiej dolinie bocznej doliny Rodanu, położonej między Val d'Anniviers a Mattertal) - Zinal w dolinie Val d'Anniviers - Les Haudères w w dolinie Val d'Hérens - Arolla w górnych partiach doliny Val d'Hérens - Col Collon (3074 m) na granicy szwajcarsko-włoskiej - schronisko Rifugio Prarayer (2005 m) w dolinie Valpelline w Dolinie Aosty - przełęcz Colle de Valcournera (3147 m) - Breuil-Cervinia w dolinie Valtournenche - przełęcz Theodulpass na granicy włosko-szwajcarskiej - Zermatt - Randa.