Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

El Pas de la Casa
Andora, Encamp (➤ mapka)(➤ mapka)
El Pas de la Casa - to miasto w Andorze, położone w parafii Encamp, 33 km na północny wschód od stolicy kraju, Andorra la Vella , na granicy z Francją, przy drodze CG-2 (➤ mapka)(➤ mapka). Ośrodek turystyczny, jeden z 6 sektorów słynnego ośrodka narciarskiego Grandvalira.

EL PAS DE LA CASA
widok z drogi CG-2
fot. PL
Miasto, liczące ok. 2 tys.mieszkańców, leży na wysokości 2050 m n.p.m. Na początku XX wieku istniała w tym miejscu tylko jedna chata pasterska (stąd nazwa). Pierwsze budynki po zachodniej stronie granicy powstały tu na przełomie lat 20. i 30. XX wieku, a zabudowa terenów, na których leży dzisiejsza miejscowość El Pas de la Casa, rozpoczęła się na większą skalę dopiero po drugiej wojnie światowej. W drugiej połowie lat 50. XX wieku powstały pierwsze elementy infrastruktury turystycznej oraz dostępne w zimie połączenie drogowe przez przełęcz Port d'Envalira, co zapoczątkowało rozwój miasta jako ośrodka turystycznego. Dziś miasto liczy ok. 2 tys. mieszkańców i dysponuje rozbudowaną bazą noclegową (ponad 30 hoteli) i gastronomiczną, centrami handlowymi i licznymi sklepami.


Jeśli jedzie się do El Pas de la Casa drogą CG-2 od strony Encamp, można skorzystać z tunelu Túnel d'Envalira o długości 2860 m (przejazd płatny) biegnącego od wspomnianej wyżej przełęczy Port d'Envalira , położonej na wysokości 2408 m n.p.m., lub wybrać krętą, ale bardzo malowniczą drogę przez samą przełęcz. Z Francji doprowadza do przejścia granicznego w El Pas de la Casa droga N22.

Główną atrakcją turystyczną El Pas de la Casa są tereny narciarskie o tej samej nazwie, stanowiące najbardziej na wschód wysunięty sektor ośrodka Grandvalira, połączony z sektorem Grau Roig .

.
EL PAS DE LA CASA
fot. PL


EL PAS DE LA CASA
fot. PL