Galeria zdjęć
Większość źródeł twierdzi, że nazwa Erice pochodzi od imienia Eryksa, króla Elymów, którzy najprawdopodobniej przybyli na Sycylię ok. 1100 roku p.n.e. z Anatolii przez północną Afrykę (Grecy uważali ich za uciekinierów z Troi), wymieszali się z zamieszkującymi środkową Sycylię Sykanami i następnie ulegli częściowo wpływom kultury greckiej. Aministracyjną stolicą Elymów była Segesta, natomiast starożytny Eryks - ich centrum religijnym, ze świątynią bogini utożsamianej z grecką Afrodytą jako głównym miejscem kultu. W czasie pierwszej wojny punickiej miasto, zniszczone przez Kartagińczyków (którzy wcześniej przez długi czas panowali nad całą zachodnią częścią Sycylii), przejęli Rzymianie. W czasach rzymskich miasto częściowo straciło swe dawne znaczenie, pozostając jednak znanym w całym obszarze Morza Śródziemnego miejscem kultu rzymskiej odpowiedniczki Afrodyty, Wenus, znanej jako Wenus Erycyńska (Venus Ericina).
Z czasów starożytnych przetrwały (wzdłuż północno-zachodnich granic miasta) resztki murów (Mura Elimo-Puniche) z VIII-VI wieku p.n.e. Jednak dzisiejszy wygląd miasta jest całkowicie średniowieczny. W 831 roku zostało ono zdobyte przez Arabów, którzy rządzili nim przez trzy stulecia. W 1167 roku znalazło się w rękach Normanów, którzy nadali górze nazwę Monte San Giuliano, obowiązującą do 1934 roku. Z tych czasów zachowały się pozostałości zamku zwanego Castello di Venere , zbudowanego w miejscu, gdzie niegdyś mieściła się świątynia Wenus Erycyńskiej. Ze szczytu urwiska, na którym usytuowany jest zamek, rozciąga się wspaniały widok w kierunku Trapani, zachodniego wybrzeża Sycylii i Wysp Egadyjskich; przy szczególnie dobrej widoczności można dostrzec nawet wyspę Pantelleria i wybrzeża Tunezji. Interesujący jest również widok na samo Erice. Z kolei z północnych krańców miasta można podziwiać daleki widok w stronę Monte Cofano (659 m) i dalej przylądka San Vito lo Capo.
Zabudowa miasta tworzy niemal idealny trójkąt równoboczny (o długości boku nie przekraczającej 1 km). W południowo-zachodnim wierzchołku usytuowana jest jedna z bram miejskich, zwana Porta Trapani , za która zaczyna się jedna z głównych ulic Erice, Via Vittorio Emanuele, biegnąca na północny wschód. Południowo-wschodni wierzchołek "trójkąta Erice" zajmują ogrody publiczne zwane Giardino del Balio oraz - dalej, za nimi - wspomniany wyżej zamek. Na ulicy Viale Conte Pepoli, ograniczającej miasto od południa, między Porta Trapani i Giardino del Balio, można próbować zaparkować (choć w sezonie nie będzie to łatwe).
Za główne muzeum w Erice uchodzi Museo Cordici (Piazza Umberto I), gromadzące eksponaty archeologiczne (wśród których zwraca uwagę kopia greckiej marmurowej główki kobiecej, zwanej głową Wenus), a także dzieła sztuki, wśród których jednym z najcenniejszych jest marmurowa grupa rzeźbiarska Zwiastowanie z 1525 roku, dłuta Antonella Gaginiego.