Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Flåm
Norwegia, Vestland (➤ mapka)(➤ mapka)
Flåm is a village in the municipality of Aurland in Vestland county, Norway. The main tourist attraction is Flåm railway, one of the steepest normal railroad in the world.


Niewielka, licząca ok. 350 mieszkańców miejscowość położona w Norwegii, w okręgu Vestland, 312 km na północny zachód od Oslo , 168 km na północny wschód od Bergen , niecałe 40 km (w linii prostej) km na południowy wschód od Leikanger (➤ mapka)(➤ mapka). Ośrodek turystyczny.

FLÅM
fot. JD
Flåm leży w dolinie Flåmsdalen, w gminie Aurland, na końcu fjordu Aurlandsfjorden , będącym odgąłęzieniem fjordu Sognefjorden , przy europejskiej drodze szybkiego ruchu E16 łączącej Oslo z Bergen. Od końca XIX wieku miejscowość jest ośrodkiem turystycznym, dziś odwiedzanym przez prawie pół miliona osób rocznie, w większości docierających do Flåm jednym z ok. 160 dopływających tu statków wycieczkowych (w ostatnich latach pojawiają się z różnych stron apele o ograniczenie napływu turystów). Za główną atrakcję turystyczną Flåm uchodzi przejazd linią kolejową (Flåmsbana) łączącą Flåm ze stacją kolejową Myrdal , położoną przy długiej na 371 km linii (Bergensbanen) prowadzącej z Bergen do Hønefoss. Linia kolejowa łącząca Flåm z Myrdal, zbudowana w latach 1924-1941, pokonująca trasę o długości nieco ponad 20 km i deniwelacji 866 m, jest jedną z najbardziej stromych (o maksymalnym nachyleniu 5,5%) normalnych (tzn. nie zębatych) linii kolejowych na świecie i jedną z najpopularniejszych atrakcji Norwegii.

FLÅM
port
fot. JD
FLÅM
fot. JD