Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Sognefjord
Norwegia, Vestland (➤ mapka)(➤ mapka)
Sognefjord (or: Sognefjorden) is the largest and deepest fjord in Norway, located in Vestland county. It is considered to be one of the most beautiful travel destinations in Norway.


Sognefjord (także: Sognefjorden) - to fiord w Norwegii, położony w zachodniej części kraju, w okręgu Vestland. Wraz ze swymi odgałęzieniami jest jedną z najważniejszych i najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Norwegii.

FIORD AURLANDSFJORDEN
(odgałezienie fiordu Sognefjord)
widok ze statku wycieczkowego
fot. JD
Sognefjord - to największy i najdłuższy fiord w Norwegii. Jego długość, liczona od ujścia fiordu do oceanu , ok. 80 km na północ od Bergen, do miejscowości Skjolden na północno-wschodnim krańcu odgałęzienia znanego jako Lustrafjorden , wynosi 205 km, średnia szerokość głównej gałęzi - kilka kilometrów, a głębokość - 1308 m. Otaczające fiord klify osiągają wysokość 1000 m, jeśli chodzi o jego główną gałąź, podczas gdy w przypadku niektórych gałęzi bocznych - nawet 1800 m. Wewnętrzne krańce fiordu leżą na południowy wschod od pasma górskiego, na terenie którego znajduje się największy lodowiec Europy kontynentalnej, Jostedalsbreen .

Do ważniejszych odgałęzień fiordu Sognefjorden należą m.in. długi na 29 km, stosunkowo wąski (o szerokości nie przekraczającej na ogół 2 km) i głęboki na prawie 1000 m fiord Aurlandsfjorden , uważany za jeden z najbardziej malowniczych fiordów w Norwegii, oraz odgałęziający się od niego mniej więcej w połowie długości fiord znany jako Nærøyfjorden (figurujący od 2005 roku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO), długi na 18 km i zwężający się w niektórych miejscach do szerokości zaledwie 500 m. Nad Aurlandsfjorden leżą m.in. miejscowości Aurlandsvangen oraz Flåm ; na południowo-zachodnim krańcu Nærøyfjorden leży Gudvangen . Do ważniejszych miejscowości położonych nad główną gałęzią fiordu Sognefjorden należą m.in. Balestrand (niegdyś miejscowość popularna wśród artystów, na początku XX wieku odwiedzana też często przez cesarza niemieckiego Wilhelma II) i Leikanger (jeden z ośrodków administracyjnych okręgu Vestland).

Warto wiedzieć, że w rejonie wewnętrznej części fiordu Sognefjorden zachowały się trzy średniowieczne drewniane kościoły klepkowe (stavkirke), niegdyś powszechne w północno-zachodniej Europie, dziś (z nielicznymi wyjątkami) zachowane wyłącznie w Norwegii (jednym z tych wyjątków jest tzw. Świątynia Wang w Karpaczu, przeniesiona tu w połowie XIX wieku z norweskiej miejscowości Vang): Kaupanger , Urnes i Borgund .

GUDVANGEN
widok z portu na fiord Nærøyfjorden, odgałęzienia fiordu Aurlandsfjorden
fot. JD