Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Fryburg

Szwajcaria, Fryburg (➤ mapka)(➤ mapka)
Fryburg (nazwa francuska: Fribourg; nazwa niemiecka: Freiburg lub Freiburg im Üechtland) - to miasto (ok. 40 tys. mieszkańców) w zachodniej Szwajcarii, położone 35 km na zachód południowy zachód od Berna (➤ mapka)(➤ mapka). Stolica kantonu Fryburg, znana z malowniczego położenia i dobrze zachowanego średniowiecznego Starego Miasta.

Dwujęzyczny Fryburg leży na granicy francuskiego i niemieckiego obszaru językowego, nad stanowiącą tę granicę rzeką Sarine (nazwa niemiecka: Saane), na wysokości 610 m n.p.m. Przyjmuje się, że miasto zostało założone w 1157 roku przez Bertholda IV z dynastii Zähringerów, ojca Bertholda V, założyciela Berna. Po wygaśnięciu rodu Zähringerów w 1218 roku Fryburg wielokrotnie przechodził z rąk do rąk, by w 1478 roku stać się wolnym miastem Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a w 1481 roku przystąpić do (pierwszej) Konfederacji Szwajcarskiej. W czasach reformacji miasto zdecydowało się pozostać przy katolicyzmie i do dziś jest stolicą szwajcarskiego katolicyzmu, siedzibą diecezji Lozanny, Genewy i Fryburga oraz założonego w 1889 roku państwowego dwujęzycznego katolickiego uniwersytetu (Université de Fribourg / Universität Freiburg), kontynuującego tradycje założonego w 1582 roku przez Piotra Kanizjusza (Peter Canisius) słynnego jezuickiego kolegium św. Michała (Collège Saint-Michel). Dziś Fryburg jest stolicą kantonu oraz jego głównym ośrodkiem gospodarczym i naukowym. Jest też interesującym celem turystycznym, znanym z dobrze zachowanego historycznego centrum miasta (wraz z fortyfikacjami, obejmującymi ok. 2 km murów obronnych i kilkanaście wież), jednego z największych w Europie.


Miasto leży na obu wysokich brzegach rzeki Sarine , połączonych kilkoma mostami, z których najważniejszymi z turystycznego punktu widzenia są: zadaszony, długi na 40 m, drewniany most Pont de Berne (jedyny zachowany drewniany most we Fryburgu) o historii sięgającej połowy XIII wieku, wielokrotnie odnawiany, oraz długi na 165 m Pont de Zaehringen , pierwotnie wiszący, w obecnym kształcie zbudowany w 1924 roku. W większości gotyckie Stare Miasto, z kilkoma godnymi uwagi kościołami, setkami zachowanych domów z XV wieku i licznymi fontannami, znajduje się na wzgórzu, otoczonym przez tworzącą tu zakole rzekę Sarinę z trzech stron: od południa, wschodu i północnego wschodu.

Za najważniejszy zabytek Fryburga uchodzi gotycka katedra św. Mikołaja (Cathédrale Saint-Nicolas / Kathedrale Sankt Nikolaus) zbudowana w latach 1283-1490, z dostępną dla zwiedzających, wysoką na 76 m wieżą (widok na miasto) i licznymi cennymi dziełami sztuki we wnętrzu, w tym słynnymi witrażami wykonanymi według projektu Józefa Mehoffera. Innym godnym uwagi zabytkiem sakralnym Fryburga jest Bazylika Notre Dame (Basilique Notre-Dame de Fribourg) o historii sięgającej XII wieku, później wielokrotnie przebudowywana, w obecnym kształcie pochodząca z XVIII wieku, z neoklasycystyczną fasadą.

Z bazyliką sąsiaduje od północnego zachodu Espace Jean Tinguely - Niki de Saint Phalle , muzeum poświęcone twórczości żyjącego w latach 1925-1991 słynnego szwajcarskiego malarza i rzeźbiarza, należącego do ruchu Nouveau réalisme, może najbardziej znanego z dzieł zaliczanych do tzw. sztuki kinetycznej, oraz twórczości jego życiowej i artystycznej partnerki, Niki de Saint Phalle, mieszczące się w dawnej zajezdni tramwajowej, oraz muzeum druku i introligatorstwa, Musée Gutenberg , otwarte w 2000 roku w odrestaurowanym XVI-wiecznym spichlerzu. Markerem oznaczone jest Muzeum Sztuki i Historii (Musée d'Art et d'Histoire), z działami malarstwa, rzeźby, archeologii, złotnictwa, historii miasta, i in., mieszczące się w XVI-wiecznym renesansowym Pałacu Ratzé oraz w stojącym po przeciwnej stronie ulicy Rue de Morat zaadaptowanym budynku dawnej rzeźni (połączonym z Pałacem Ratzé podziemnym przejściem).

Zwiedzając Fryburg warto też podejść (kilka minut spaceru od katedry lub Bazyliki Notre Dame) na Place de l'Hôtel de Ville ze stojącym przy nim gotycko-renesansowym ratuszem z wieżą zegarową i otwartą klatką schodową, pochodzącym z początku XVI wieku; przed ratuszem znajduje się fontanna św. Jerzego (Fontaine de Saint-Georges) z początku lat 20. XVI wieku, zaś w pobliżu rośnie lipa posadzona tu dla upamiętnienia posłańca, który zmarł z wycieńczenia po dostarczeniu do Fryburga wiadomości o zwycięstwie wojsk Konfederacji Szwajcarskiej nad wojskami Karola Śmiałego w bitwie pod Morat / Murten w 1476 roku.


więcej informacji w przygotowaniu