Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Füssen

Niemcy, Bawaria (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto (ok. 15 tys. mieszkańców) w Bawarii, położone w rejencji Szwabia, w powiecie Ostallgäu, 130 km na południowy wschód od Monachium , 104 km na południe od Augsburga , 29 km na południowy wschód od Marktoberdorf , 5 km od granicy z Austrią (➤ mapka)(➤ mapka). Dobra baza wypadowa do zwiedzenia słynnych zamków Wittelsbachów, Hohenschwangau i Neuschwanstein. Dojazd z Monachium: autostradą 96 do zjazdu 24 (Landsberg am Lech-West) i następnie drogą 17.

Miasto zostało założone w czasach rzymskich, przy Via Claudia Augusta, ważnej drodze łączącej północną Italię z Augusta Vindelicorum, dzisiejszym Augsburgiem. W Średniowieczu powstał tu klasztor Sankt Mang (od imienia św. Magnusa, który działał w Füssen w VIII wieku), a pod koniec XIII wieku wzniesiony został na wzgórzu, na którym w Starożytności stacjonował garnizon rzymski, zamek, znany jako Hohes Schloss, później kilkakrotnie przebudowany, przez pewien czas pełniący funkcję letniej rezydencji książąt-arcybiskupów Augsburga. Dziś Füssen jest znane przede wszystkim jako dobra baza wypadowa do zwiedzania położonych kilka kilometrów na wschód od miasta (choć leżących już na terenie sąsiedniej gminy Schwangau słynnych zamków królewskich Wittelsbachów, Hohenschwangau i Neuschwangstein, a także jako południowy koniec popularnego szlaku turystycznego, od lat 50. XX wieku zwanego "Szlakiem Romantycznym" (lub "Drogą Romantyczną", Romantische Strasse), biegnącej do Füssen z Würzburga, stolicy Dolnej Frankonii, m.in. przez miejscowości Rothenburg ob der Tauber, Nördlingen, Augsburg, Landsberg am Lech, Schongau i Schwangau.

Füssen leży na wysokości 808 m n.p.m., nad rzeką Lech , która wpada do zbiornika retencyjnego Forggensee . Głównymi atrakcjami w samym mieście są: wspomniane już zamek Hohes Schloss oraz polożony w pobliżu klasztor benedyktynów Sankt Mang. W północnym skrzydle zamku mieści się filia państwowej kolekcji landu Bawaria (Bayerischen Staatsgemäldesammlungen), eksponująca głównie dzieła z okresu późnego gotyku, oraz miejska galeria malarstwa. Można tu też wirtualnie zwiedzić planowany przez Ludwika II Bawarskiego zamek, który miał stanąć w miejscu ruin zamku znanego jako Schloss Falkenstein, zachowanych na wzgórzu leżącym ok. 10 km na zachód od Füssen. W klasztorze Sankt Mang, który w swym barokowym kształcie powstał w latach 1697-1726, warto zwrócić uwagę na freski w krypcie, pochodzące z końca X wieku i uważane za najstarsze w Niemczech. Mając w Füssen więcej czasu można się wybrać na wycieczkę do przełomu rzeki Lech (wodospad, Lechfall ) oraz na wzgórze Kalvarienberg (ze stacjami Drogi Krzyżowej, stąd nazwa), skąd roztacza się ładny widok na miasto i okolice.

HOHENSCHWANGAU
Schloss Hohenschwangau
fot. JD
Najważniejszymi jednak atrakcjami turystycznymi w pobliżu Füssen są, jak już wspomniano, dwa wzniesione w XIX wieku zamki Witelsbachów, władców Bawarii, położone na wschód od miasta - Schloss Hoheschwangau i Schloss Neuschwanstein , o których więcej informacji można znaleźć na stronie poświęconej miejscowości Hohenschwangau .

HOHENSCHWANGAU
Schloss Neuschwanstein, widok z Marienbrücke
fot. JD


Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że w 1745 roku w Füssen został podpisany przez przedstawicieli Bwarii i Austrii traktat pokojowy kończący udział Bawarii w toczącej się wojnie o sukcesję austriacką.