Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Hohenschwangau
Niemcy, Bawaria (➤ mapka)(➤ mapka)
Hogenschwangau is a village in Bavaria, Germany, located in the municipality of Schwangau in the Ostallgäu district, between the famous Neuschwanstein and Hohenschwangau castles, visited by about 2 million people annually.


Mała miejscowość w Bawarii, położona w rejencji Szwabia, w powiecie Ostallgäu, w gminie Schwangau, 128 km na południowy zachód od Monachium (➤ mapka)(➤ mapka), 4 km na południowy wschód od Füssen , ok. 2,5 km na południe od Schwangau , u stóp Alp Ammergawskich, w pobliżu granicy z Austrią (➤ mapka)(➤ mapka). Na terenie Hohenschwangau znajdują się dwa słynne królewskie zamki Wittelsbachów, Schloss Hohenschwangau i Schloss Neuschwanstein, odwiedzane dziś rocznie przez ok. 2 mln turystów z całego świata.

HOHENSCHWANGAU
widok na Hohenschwangau i Jezioro Alpsee, z prawej na wzgórzu Schloss Hohenschwangau, w głębi Jezioro Schwansee
fot. JD
Hohenschwangau leży w pobliżu północno-wschodniego krańca jeziora Alpsee , u stóp niewysokiego wzgórza, na którym stoi jeden z wymienionych przed chwilą zamków, Schloss Hohenschwanga u, kilkaset metrów na zachód od drugiego z nich, znanego jako Schloss Neuschwanstein . Miejscowość, z licznymi hotelami, pensjnatami, lokalami gastronomicznymi, sklepami z pamiątkami i parkingami, jest prawie całkowicie nastawiona na obsługę turystów, którzy przyjeżdżają tu przede wszystkim po to, by zwiedzić wspomniane zamki, chociaż mogą skorzystać też z kąpieliska na południowym brzegu jeziora Alpsee, wypożyczyć łódź wiosłową lub rower wodny, wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową po okolicy, a także zwiedzić oznaczone markerem , otwarte w 2011 roku muzeum historyczne (Museum der bayerischen Könige) mieszczące się w secesyjnym budynku dawnego hotelu Alpenrose.

Schloss Hohenschwangau został zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1833-1837 przez ówczesnego następcę tronu Maksymiliana Wittelsbacha (późniejszego króla Bawarii Maksymiliana II) na ruinach wcześniej tu stojącej średniowiecznej twierdzy znanej pod nazwą Schwanstein; po koronacji Maksymiliana na króla Bawarii w 1848 roku zamek został jeszcze rozbudowany. Zamek pełnił funkcję letniej rezydencji władcy, jego żony Marii Fryderyki oraz synów - Ludwika (późniejszego króla Ludwika II) i Ottona (późniejszego króla Ottona I). Po śmierci Maksymiliana rezydowała w zamku Maria Fryderyka, a przez pewien czas także Ludwik, nadzorujący budowę zamku Neuschwanstein. Dziś Schloss Hohenschwangau jest własnością fundacji (Wittelsbacher Ausgleichsfonds), powołanej w 1923 roku dla rozwiązania sporów majątkowych między rodziną Wittelsbachów a Bawarią, i - jako muzeum - jest dostępny dla turystów (zwiedzanie tylko z przewodnikiem). Z otaczających zamek ogrodów rozciągają się piękne widoki.

HOHENSCHWANGAU
Schloss Hohenschwangau
fot. JD
Za główną atrakcję uchodzi jednak drugi ze wspomnianych zamków, Schloss Neuschwanstein, symbol epoki Romantyzmu i jedno z najważniejszych dzieł architektury europejskiego historyzmu, wzniesiony na położonym kilkaset metrów na północny wschód od Hohenschwangau skalistym wzgórzu, gdzie wcześniej stały dwie niewielkie twierdze, zwane Vorderschwangau i Hinterschwangau. Zamek, dziś stanowiący własność kraju związkowego Bawaria, powstał, jak już wspomniano, na polecenie Ludwika Wittelsbacha, syna Maksymiliana, panującego w Bawarii jako Ludwik II Bawarski (zwany też Ludwikiem Szalonym) w latach 1864-1886. Znany początkowo pod nazwą "Neue Burg Hohenschwangau" (nazwy "Neuschwanstein" zaczęto używać dopiero po śmierci Ludwika), miał być realizacją jednego z "szalonych" pomysłów króla - wzniesienia "idealnego" średniowiecznego zamku rycerskiego, odpowiadającego wyobrażeniom Ludwika (miłośnika starych legend rycerskich i opartych na nich dramatów muzycznych Wagnera), jaki taki zamek powinien wyglądać.

HOHENSCHWANGAU
Schloss Neuschwanstein, widok od północy
fot. JD
Budowa, finansowana z prywatnych środków króla, a później z zaciąganych przez niego kredytów, została rozpoczęta w 1869 roku i nigdy nie została ukończona, częściowo z powodu nieustannie wprowadzanych przez Ludwika zmian planów, częściowo z powodu braku środków finansowych: gigantyczne zadłużenie króla, zagrażające niewypłacalnością, było jednym z powodów, dla których został w 1886 roku zmuszony do abdykacji i opuszczenia zamku (w którym zresztą zamieszkał na stałe dopiero w 1884 roku). Wkrórtce po śmierci króla zamek - w takim kształcie, w jakim był - został otwarty dla turystów, głównie po to, by z wpływów za bilety wstępu spłacić zadłużenie (co udało się zrobić do końca 1899 roku) i dokończyć prace niezbędne do stworzenia wystarczająco atrakcyjnej oferty dla odwiedzających i do zapewnienia im bezpieczeństwa.

HOHENSCHWANGAU
Schloss Neuschwanstein, widok z Marienbrücke, w głebi Schwangau i zbiornik retencyjny Forggensee
fot. JD
Wyglądający jak zamek z bajki albo dekoracja teatralna zamek, najsłyniejszy z trzech królewskich zamków Ludwika (dwoma pozostałymi są Linderhof i Herrenchiemsee), najlepiej wygląda z pewnej odległości - bodaj najlepszy widok jest z długiego na 30 metrów, łączącego brzegi wąwozu, którym 90 metrów niżej płynie rzeka Pöllat, drewnianego mostu Marienbrücke (oznaczonego markerem na mapce zamieszczonej wyżej), zwanego tak od imienia matki króla. Planując wycieczkę do zamku warto mieć na uwadze, że prowadzi do niego dość długie strome podejście, że z powodu jego ogromnej popularności nie ma możliwości uniknięcia długich kolejek po bilety wstępu, że zwiedza się (wyłącznie z przewodnikiem) zaledwie kilkanaście pomieszczeń, na obejrzenie których ma się 35 minut, i że wreszcie we wnętrzach nie można robić zdjęć. Wszystko to jednak nie zniechęca turystów, których liczbę oblicza się ostatnio na 1,5 mln rocznie, i dla których (zwłaszcza dla turystów z zagranicy) Schloss Neuschwanstein jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych nie tylko Hohenschwangau i nie tylko Bawarii, lecz całych Niemiec.

Galeria zdjęć

HOHENSCHWANGAU
fot. JD
HOHENSCHWANGAU
Schloss Neuschwanstein, widok z Marienbrücke
fot. JD
HOHENSCHWANGAU
Schloss Neuschwanstein, widok z Marienbrücke
fot. JD
HOHENSCHWANGAU
Schloss Neuschwanstein
fot. JD

HOHENSCHWANGAU
Schloss Neuschwanstein, tzw. górny dziedziniec (oberer Schlosshof)
fot. JD
HOHENSCHWANGAU
Schloss Neuschwanstein, tzw. dolny dziedziniec (unterer Schlosshof)
fot. JD
HOHENSCHWANGAU
Schloss Hohenschwangau
fot. JD
HOHENSCHWANGAU
Schloss Hohenschwangau i Jezioro Schwansee
fot. JD