Miasto leży u zbiegu dwu rzek, Leie i Skaldy (oznaczonych na zamieszczonych niżej mapkach odpowiednio markerami i ), połączonego długim na ok. 40 km kanałem z portem Terneuzen u ujścia Skaldy Zachodniej (Westerschelde) do Morza Północnego. W późnym Średniowieczu Gandawa była jednym z największych i najbogatszych miast północnej Europy (liczącym już na początku XIV wieku ok. 50 tys. mieszkańców), by później, poczynając od połowy XV wieku, a zwłaszcza po wojnie osiemdziesięcioletniej, stracić na znaczeniu. Dziś Gandawa jest trzecim pod względem liczby mieszkańców miastem Belgii, ośrodkiem gospodarczym i naukowym (ze znanym Uniwersytetem, założonym w 1817 roku) oraz kulturalnym. Miasto jest też jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Belgii, znanym przed wszystkim z zabytkowej architektury historycznego centrum miasta oraz licznych cennych dzieł sztuki przechowywanych w gandawskich kościołach i muzeach.
Centrum miasta stanowi rejon słynnego zespołu wież - wieży kościoła św. Mikołaja , dzwonnicy znanej jako Belfort van Gent oraz wieży katedry św. Bawona , stojących przy placach Emile Braunplein (od nazwiska polityka belgijskiego, burmistrza Gandawy wlatach 1895-1921) i Sint-Baafsplein .
Dostępna dla zwiedzających dzwonnica Belfort, zbudowana w latach 1313-1380, uważana za symbol autonomii miasta, wznosi się na wysokośc 91 m. Pełniła w przeszłości różne funkcje, m.in. religijne, ale także funkcję wieży obserwacyjnej oraz pomieszczenia, gdzie przchowywano ważne dokumenty. Na wieży znajduje sie ponad 50 wielkich dzwonów (w tym słynny dzwon Roland, zainstalowany w 1325 roku) i carillon. Z platformy widokowej, położonej na wysokości 66 m, rozciąga się piękny widok na miasto. Do dzwonnicy przylega (od strony południowo wschodniej) budynek Sukiennic, o historii sięgającej początków XV wieku. W pobliżu dzwonnicy, na północ od niej, stoi Ratusz (Stadhuis), stanowiący kompleks budynków z drugiej połowy XIV wieku i pierwszej połowy XV wieku, z gotycką fasadą północną i renesansową fasadą od strony wschodniej.
Kierując się od kościoła św. Mikołaja na zachód dochodzi się po kilku minutach do mostu św. Michała (Sint-Michielsbrug) na rzece Leie, słynącego ze wspaniałego widoku. Na północ, po obu stronach rzeki Leie, biegną historyczne ulice Korenlei i Graslei . Dalej na północ wznosi się oznaczony markerem dawny zamek hrabiów Flandrii, Gravensteen, z IX-XII wieku, przebudowany w XIII wieku. Zamek jest jedyną prawie w całości zachowaną średniowieczną twierdzą we Flandrii. Jest dostępny dla zwiedzających; z donżonu rozciąga się spektakularny widok na miasto.
Markery i oznaczają odpowiednio dwa niewielkie, ale interesujące muzea: muzeum projektowania - Design Museum Gent, poświęcone belgijskiemu i międzynarodowemu wzornictwu od secesji do naszych czasów, oraz Huis van Alijn (dawniej Museum voor Volkskunde), muzeum poświęcone życiu codziennemu mieszkańców Gandawy w XX wieku.
Dla części czytelników interesująca może być informacja, że zachowały się w Gandawie trzy beginaże, dostępne dla zwiedzających: położony najbliżej centrum miasta tzw. Stary Beginaż św. Elżbiety , założony w 1235 roku, beginaż Sint-Amandsberg , oraz tzw. Mały Beginaż (Klein Begijnhof Onze-Lieve-Vrouw ter Hoye).
więcej informacji w przygotowaniu