Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

jeziora

Hiszpania

Poniżej zamieszczamy krótkie opisy położonych (w całości lub w części) na terenie Hiszpanii jezior (naturalnych i sztucznych), uważanych za samoistne cele turystyczne lub ważne elementy godnych uwagi rejonów turystycznych. Jeśli w witrynie a41.pl istnieje osobna strona poświęcona danemu zbiornikowi wodnemu, dodajemy stosowny odsyłacz.

Jezioro Pantà de Camarasa

JEZIORO PANTÀ DE CAMARASA
widok z drogi C-13
fot. PL
Jezioro Pantà de Camarasa - to jezioro zaporowe położone w Katalonii, w prowincji Lleida / Lérida, w komarce Noguera. Zbiornik powstał po zbudowaniu w 1920 roku zapory Camarasa na rzece Noguera Pallaresa, tuż przed jej ujściem do rzeki Segre. Zbiornik o powierzchni 6,24 km2 ma długość ok. 20 km. Głównym zadaniem zbornika i zapory jest produkcja energii elektrycznej i regulacja przepływu na rzece Noguera Pallaresa.

W ograniczonym zakresie na jeziorze uprawia się też sporty wodne (w tym spływy kajakowe). (➤ mapka)(➤ mapka)Jezioro Lago de Sanabria

Jezioro Lago de Sanabria - to największe jezioro polodowcowe na Półwyspie Iberyjskim, położone w północno-zachodniej Hiszpanii, na wysokości 1000 m n.p.m., ok. 8 km na północny zachód od miasta Puebla de Sanabria w prowincji Zamora, w regionie (wspólnocie autonomicznej) Kastylia i León. Powierzchnia jeziora wynosi 3,47 m2, a jego mmaksymalna glębokość - 53 m. Przez jezioro przepływa rzeka Tera.

Jezioro Lago de Sanabria leży na terenie rezerwatu Parque natural Lago de Sanabria y sierras Segundera y de Porto.Jezioro Estany de Banyoles

Jezioro Estany de Banyoles (nazwa hiszpańska: Lago de Bañolas) - to jezioro o pochodzeniu tektonicznym i krasowym położone w Katalonii, w prowincji Girona, na wysokości 172 m n.p.m. Powierzchnia jeziora wynosi 1,12 km2, a jego maksymalna głębokość 40 m (w obu przypadkach podawane są też w różnych źródłach inne liczby). Estany de Banyoles jest największym naturalnym jeziorem w Katalonii. Główną miejscowością nad jeziorem jest miasto Banyoles.

Na jeziorze uprawia się sporty wodne. W 1992 roku odbyły się tu zawody wioślarskie w ramach Igrzysk Olimpijskich, a w 2004 roku - Mistrzostwa Świata w wioślarstwie.
Jezioro Estany de Sant Maurici

Jezioro Estany de Sant Maurici - to jezioro polodowcowe położone w Pirenejach, w prowincji Lleida w Katalonii, na wysokości 1900 m n.p.m., w parku narodowym znanym jako Parc Nacional d'Aigüestortes i Estany de Sant Maurici. Ma powierzchnię 0,215 km2 (podawane są też w różnych źródłach inne liczby). W pobliżu południowo-wschodniego końca jeziora działa mała elektrownia wodna.

Malowniczo położone jezioro, otoczone lasami, jest jednym z najpopularniejszych celem wycieczek w wyżej wymienionym parku.Jeziora Lagos de Covadonga

Jeziora Lagos de Covadonga - to dwa małe jeziora polodowcowe położone w Asturii w północnej Hispzanii, w paśmie górskim Picos de Europa (najwyższym paśmie Gór Kantabryjskich), w centrum utworzonego w 1918 roku parku narodowego znanego jako Parque nacional de Picos de Europa. Większe z tych dwóch jezior, Lago Enol, o powierzchni ok. 0,1 km2 i maksymalnej głebokości 25 m, leży na wysokości 1070 m n.p.m.; mniejsze, Lago de la Ercina, ma powierzchnię o,08 m2, maksymalną głębokość zaledwie nieco ponad 2 m, i leży na wysokości 1108 m n.p.m. W pobliżu leży bardzo małe trzecie jezioro, Lago Bricial, zaliczane do zespołu jezior Covadonga, widoczne tylko podczas topnienia śniegów i lodów na wiosnę.

Jeziora są popularne głównie w związku z tym, że długi na 14 km podjazd do nich z miejscowości Covadonga położonej na wysokości 258 m n.p.m. na południowy zachód od Lago Enol, wielokrotnie znajdował się na trasie profesjonalnego wyścigu kolarskiego Vuelta a España (ta popularność jednak powoduje, że w sezonie letnim droga z Covadongi jest w godzinach 8:30-20:00 zamknięta dla samochodów prywatnych i dojazd w tych godzinach do jezior jest możliwy tylko środkami komunikacji publicznej).