Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Jezioro St. Moritz
Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Lake St. Moritz (German: St. Moritzersee, Romansh: Lej da San Murezzan) is a lake located at the altitude of 1,768 m above sea level, in the Upper-Engadine valley of Grisons, Switzerland, near St. Moritz, one of the best-known Alpine resorts.


Jezioro St. Moritz (nazwa niemiecka: St. Moritzersee; nazwa retoromańska: Lej da San Murezzan) - to jezioro położone na wysokości 1768 m n.p.m. w Górnej Engadynie, w szwajcarskim kantonie Gryzonia, w dystrykcie Maloja, na wschód od Sankt Moritz , jednej z najsłynniejszych miejscowości wypoczynkowych w Engadynie i całej Szwajcarii (➤ mapka)(➤ mapka).

JEZIORO ST. MORITZ
promenada piesza wzdłuż drogi nr 27 (Via Grevas)
widok z tarasu widokowego w kierunku południowo-zachodnim
w głębi szczyt Piz da la Margna (3159 m)
fot. JD
Jezioro St. Moritz ma powierzchnię 0.78 km2, a jego maksymalna głębokość wynosi 44 m. Jest jednym z czterech głównych jezior Górnej Engadyny, obok Jeziora Sils (Silsersee / Lej da Segl), Jeziora Champfèr (Champfèrsee / Lej da Champfèr) i Jeziora Silvaplana (Silvaplanersee / Lej da Silvaplauna). Przez wszystkie przepływa rzeka Inn, która w swym górnym biegu, aż do miejsca, gdzie dopływa do niej rzeka Flaz (na północny wschód od Sankt Moritz), nozi nazwę Sela.

Jezioro St. Moritz jest w lecie popularnym ośrodkiem sportów wodnych. W zimie, gdy jezoro jest zamarznięte, gra się tu w polo, a corocznie w lutym od 1907 roku rozgrywane są wyścigi na nartach za galopującym koniem (zwane "White Turf"), a także podobne do "normalnych" wyścigi konne, wyścigi saniami, itp. - przyciagające wielu turystów z całego świata, często dysponujących większymi niż przeciętne środkami finansowymi.

JEZIORO ST. MORITZ
w głębi szczyt Piz da la Margna (3159 m)
fot. JD

JEZIORO ST. MORITZ
fot. JD