Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Jezioro Silvaplana
Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Lake Silvaplana (German: Silvaplanersee; Romansh: Lej da Silvaplauna) is a lake located at the altitude of 1,791 m above sea level, in the Upper-Engadine valley of Grisons, Switzerland. In the summer, the lake is used for kitesurfing and windsurfing, in the winter - for cross country skiing.


Jezioro Silvaplana (nazwa niemiecka: Silvaplanersee; nazwa retoromańska: Lej da Silvaplauna) - to jezioro położone na wysokości 1791 m n.p.m. w Górnej Engadynie, w szwajcarskim kantonie Gryzonia, w dystrykcie Maloja. W lecie na jeziorze uprawia się kitesurfing i widsurfing, w zimie - narciarstwo biegowe. Jezioro leży na południe od miejscowości Silvaplana , od której bierze nazwę, oraz kilka kilometrów na południowy zachód od Sankt Moritz , jednej z najsłynniejszych miejscowości wypoczynkowych w Engadynie i całej Szwajcarii (➤ mapka)(➤ mapka).

JEZIORO SILVAPLANERSEE
fot. PL
Jezioro Silvaplana ma powierzchnię 2,87 km2. Ma długość 3,1 km, szerokość 1,4 km, a jego maksymalna głębokość wynosi 78 m. Jest jednym z czterech głównych jezior Górnej Engadyny, obok Jeziora Sils , Jeziora Champfèr (Champfèrsee / Lej da Champfèr) i Jeziora St. Moritz (St. Moritzersee / Lej da San Murezzan). Przez wszystkie przepływa rzeka Inn, która w swym górnym biegu, aż do miejsca, gdzie dopływa do niej rzeka Flaz (na północny wschód od Sankt Moritz), nozi nazwę Sela. Jeziora Silvaplana i Champfèr są połączone i niekiedy uważane za jeden zbiornik wodny; most nad wąską cieśniną między tymi dwoma jeziorami łączy główną część Silvaplany i Surlej - należącą do gminy Silvaplana główną miejscowość dużego i popularnego ośrodka narciarskiego Corvatsch-Furtschellass. W pobliżu jeziora wznoszą się szczyty Alp Retyckich, m.in. Piz Julier (3385 m) w paśmie Albula (Albula-Alpen) oraz Piz Surlej (3188 m) i Corvatsch (3451 m) w paśmie Bernina (Berninagruppe).

Jezioro Silvaplana jest w lecie popularnym ośrodkiem sportów wodnych, atrakcyjnym zwłaszcza dla osób uprawiających kitesurfing i windsurfing, dzięki wiatrom regularnie wiejącym od strony przełęczy Maloja (1815 m). W zimie, gdy jezioro jest zamarznięte, uprawia się na nim narciarstwo biegowe (przez Jezioro Silvaplana przebiega trasa organizowanego corocznie biegu znanego jako Engadin Skimarathon), a także inne sporty zimowe (np.kitesurfing na śniegu).

JEZIORO SILVAPLANERSEE
fot. PL
Galeria zdjęć

JEZIORO SILVAPLANERSEE
fot. PL
JEZIORO SILVAPLANERSEE
fot. PL
JEZIORO SILVAPLANERSEE
fot. PL
JEZIORO SILVAPLANERSEE
fot. PL


JEZIORO SILVAPLANERSEE
fot. PL
JEZIORO SILVAPLANERSEE
fot. PL
JEZIORO SILVAPLANERSEE
fot. PL
JEZIORO SILVAPLANERSEE
fot. PL