Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Jordania
الأردن Al-Urdunn. Polska nazwa oficjalna: Jordańskie Królestwo Haszymidzkie.

Jordania jest monarchią konstytucyjną. Składa się z dwunastu prowincji (muhafaz), które z kolei dzielą się na jednostki niższego rzędu.

Prowincjami Jordanii są: Amman [oficjalnie: Al-Asima] (ze stolicą w Ammanie ), Irbid (Irbid ), Adżlun (Adżlun ), Dżarasz (Dżarasz ), Al-Mafrak (Al-Mafrak ), Balka (Al-Salt ), Madaba (Madaba ), Az-Zarka (Az-Zarka ), Al-Karak (Al-Karak ), At-Tafila (At-Tafila ), Ma'an (Ma'an ), Akaba (Akaba ).

Powierzchnia Jordanii wynosi 89,342 km2, ludność - ok. 10,4 mln. Największe miasta: Amman (stolica), Az-Zarka i Irbid. Jednostką monetarną jest dinar jordański. Domena internetowa - .jo. Kod samochodowy - HKJ. Kod telefoniczny +962.

Językiem urzędowym w Jordanii jest arabski. Ok. 95% ludności wyznaje islam, ok. 4% - chrześcijaństwo.

Uwaga. Jordania jest państwem zagrożonym terroryzmem. Na całym terytorium kraju należy zachować szczególną ostrożność. Szczegółowe informacje dotczące bezpieczeństwa w Jordanii można znaleźć na stronach MSZ.
Poniżej zamieszczamy skrócone informacje o regionach lub miejscowościach, których omówienia są już w witrynie a41.pl dostępne lub które są aktualnie przygotowywane, wraz ze stosownymi odsyłaczami.
 • Amman [Al-Asima] - prowincja w centralnej Jordanii. Poza Ammanem, stolicą państwa i prowincji, jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych jest Umm ar-Rasas - wpisane w 2004 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO stanowisko archeologiczne położone 75 km na południe od Ammanu, zidentyfikowane jako miejsce biblijnego Mefaat, z rozległymi ruinami z okresu rzymskiego, bizantyjskiego i okresu wczesnego islamu.
      AMMAN
      fot. ALW
     • Amman - stolica i największe miasto Jordanii, liczące ok. 4 mln mieszkańców. Jest największym miastem w regionie znanym jako Lewant (obejmującym dzisiejszą Syrię, Jordanię, Liban i Izrael) i piątym pod względem wielkości miastem w krajach arabskich. Jest też glównym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym Jordanii, a także ważnym ośrodkiem turystycznym. Do najważniejszych atrakcji należy m.in. wzgórze Jabal Al-Qal'a z pozostałościami z czasów rzymskich (świątynia Herkulesa), ruinami pałacu Umajjadów i pozostałościami arabskiej cytadeli z VIII wieku, inne zabytki z czasów rzymskich (w tym amfiteatr z II wieku), a także kilka muzeów. ...więcej informacji

 • Madaba - prowincja w zachodniej Jordanii, położona na południowy zachód od Ammanu, nad Morzem Martwym. Jest jednym z ważniejszych regionów turystycznych Jordanii. Głównymi atrakcjami prowincji są: miasto Madaba, sanktuarium Mojżesza na grzbiecie górskim znanym jako Nebo, wybrzeże Morza Martwego (największej na świecie depresji, położonej na wysokości 399 p.p.m.), pozostałości Macherontu (fortecy Heroda Wielkiego położonej na szczycie pustynnego wzgórza na wschód od Morza Martwego na wysokości 739 m n.p.m.), a także położone w pobliżu Macherontu gorące źródła i wodospady Hammamat Ma'in (oraz korzystający z nich ośrodek spa).
     • Madaba - liczące ok. 90 tys. mieszkańców miasto w centralnej Jordanii, położone 37,5 km na południowy zachód od Amman. Stolica prowincji Madaba, znana z zabytków rzymskich i bizantyńskich, z których najsłynniejszych jest pochodzący z VI wwieku, dobrze zachowany fragment mozaikowej mapy Palestyny i Dolnego Egiptu na posadzce prawosławnej bazyliki św. Jerzego. ...więcej informacji

  PETRA
  Al-Chazna
  fot. JD
 • Ma'an - prowincja w południowo-wschodniej Jordanii, największa pod względem powierzchni w kraju. Główną atrakcją turystyczną prowincji jest Petra - pozostałości starożytnego miasta, niegdyś będącego stolicą królestwa Nabatejczyków, ludu pochodzenia semickiego przybyłego na te tereny prawdopodobnie z Półwyspu Arabskiego.

  WADI RUM
  fot. ALW
 • Akaba - prowincja położona w południowo-zachodniej Jordanii. Glównymi atrakcjami turystycznymi prowincji są: miasto Akaba, stolica prowincji, oraz Wadi Rum - sucha dolina z charakterystycznymi skałami z granitu i z piaskowca (z najwyższymi wzniesieniami osiągającymi wysokość 1750 m), zamieszkiwana przez grupy Beduinów, będąca jednym z najpopularniejszych rejonów turystycznych Jordanii.
     • Akaba - liczące ok. 150 tys. mieszkańców miasto położone 333 km na południowy zachód od Ammanu. Stolica prowincji Akaba, jedyny port morski Jordanii (położony nad zatoką Akaba), ośrodek turystyczny. ...więcej informacji