strona w przygotowaniu
Kalawrita [Καλάβρυτα] - to licząca ok. 1,8 tys. mieszkańców miejscowość w Grecji, położona na półwyspie Peloponez, na północny zachód od masywu górskiego Aroania ([Αροάνια]) , 189 km na zachód od Aten , 87 km na południowy wschod od Patras (➤ mapka(➤ mapka)). Siedziba gminy Kalawrita. Ośrodek sportów zimowych. Dobra baza wypadowa do zwiedzania pobliskiego systemu jaskiń i zabytkowych klasztorów.
Kalawrita leży we wschodniej, górzystej części jednostki regionalnej Achaja, na prawym brzegu rzeki Vouraikos, ok. 10 km (w linii prostej) na północny zachód od wznoszącego się na wysokość 2355 m najwyższego szczytu masywu Aroania, znanego jako Chelmos (spotyka się też pisownię: Helmos). Na północ od szczytu znajduje się położony na wysokości 1650-2340 m ośrodek narciarski Chelmos-Klavrita , z trasami o łącznej długości ok. 12 km i kilkoma wyciągami. Kalawrita jest końcową stacją zbudowanej przez włoskich inżynierów w latach 1885-1895 linii kolejki wąskotorowej (częściowo zębatej), która biegnie z nadmorskiej miejscowości Diakopto wąwozem Vouraikos (bardzo malownicza trasa, strome ściany wąwozu, przepaście, tunele, mosty). Pierwotnie kolejka miała służyć celom gospodarczym (zwożenie do portu wydobywanej w górach rudy żelaza); dziś, zmodernizowana, jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w regionie.
Markerem oznaczona jest atrakcja przyrodnicza: położony na południe od Kalawrity (ok. 9 km w linii prostej), w pobliżu miejscowości Kastria ([Καστριά]), na wysokości 827 m n.p.m., odkryty w latach 60. XX wieku system jaskiń Spilio ton Limnon ([Σπήλαιο Λιμνών]), z podziemnymi rzekami, jeziorami, stalagmitami i stalaktytami, częściowo udostępniony do zwiedzania (podświetlenie).
Markerem oznaczony jest inny klasztor, Agia Lavra ([Αγίας Λαύρας]), założony w 961 roku, położony na wysokości 961 m n.p.m., mający dla Greków szczególne znaczenie jako jedno z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Klasztor był wielokrotnie niszczony (przez Turków, także przez Niemców w 1943 roku) i odbudowywany; przechowywany tu jest m.in powstańczy sztandar z okresu walk o niepodległość.
więcej informacji w przygotowaniu