Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Patras

Grecja, Grecja Zachodnia (➤ mapka)(➤ mapka)
strona w przygotowaniu


Patras [Πάτρα] - to liczące ok. 170 tys. mieszkańców miasto w Grecji, położone na półwyspie Peloponez, nad zatoką Patraską , u podnóża pasma górskiego Panachaikon (najbardziej na północ wysuniętego łańcucha górskiego na Peloponezie), 211 km na zachód od Aten (mapka(➤ mapka)). Trzecie największe miasto Grecji, drugi (po Pireusie) port morski, obsługujący w szczególności połączenia promowe z Wyspami Jońskimi i Włochami (grecka "brama na Zachód"). Miasto znane m.in. z monumentalnej neo-bizantyńskiej katedry św. Andrzeja, a także z imprez karnawałowych organizowanych tu od prawie 200 lat, składających się na jedno z największych tego rodzaju wydarzeń w Europie.

Miasto leży w regionie Grecja Zachodnia. Jest stolicą jednostki regionalnej Achaja i gminy Patras. Patras było jednym z pierwszych miast, w których w 1821 roku rozpoczęło się powstanie prowadzące do odzyskania przez Grecję niepodległości. Miasto dzieli się na część dolną i górną (starszą i uważaną za bardziej malowniczą); łączące je szerokie schody uważane są za jedną z atrakcji Patras.

Za bodaj najważniejszą atrakcję turystyczną dolnego Patras uchodzi neobizantyjska bazylika archikatedralna św. Andrzeja ([Καθεδρικός Ναός Αγίου Ανδρέα]), wzniesiona w latach 1908-1974, mogąca pomieścić 5 tys. wiernych. Jest to największy kościół w Grecji i jeden z największych na Bałkanach, z centralną kopułą o wysokości 46 metrów. W świątyni przechowywane są relikwie św. Andrzeja Apostoła (do 1964 roku znajdujące się w Bazylice św. Piotra w Rzymie), który m.in w Patras nauczał, tu został aresztowany i skazany na męczeńską śmierć; według tradycji kościół stoi w miejscu, w którym św. Andrzej został ukrzyżowany.

Najważniejszym placem dolnej części Patras jest Plac Jerzego I ([Πλατεία Βασιλέως Γεωργίου Ά]) biorący swą nazwę od imienia króla Grecji panującego w latach w latach 1863–1913, z charakterystycznymi fontannami zainstalowanymi w 1875 roku. Plac jest ośrodkiem życia politycznego i kulturalnego w mieście, w szczególności sceną imprez organizowanych w ramach wspomnianego wyżej Karnawału. Jednym z godnych uwagi budynków przy placu jest neoklasycystyczny Teatr Miejski Apollon ([Δημοτικό Θέατρο Απόλλων]), zbudowany w 1872 roku według projektu architekta Ernsta Zillera. Markerem oznaczone jest Muzeum Arceheologiczne, z kolekcją znalezisk archeologicznych pochodzących z całego rejonu Achaja, mieszczące się w nowoczesnym, specjalnie zaprojektowanym budynku.

Do bardziej interesujących zabytków i atrakcji górnej części Patras należą: odrestaurowany odeon z czasów rzymskich , zbudowany ok.160 roku n.e., służący latem jako teatr (poza odeonem z czasów rzymskich zachowały się jeszcze pozostałości amfiteatru, a także pozostałości akweduktu, stadionu, muru i mostu) oraz średniowieczny zamek zbudowany w VI wieku n.e. przez Justyniana, później wielokrotnie przebudowywany (obecny kształt zamku pochodzi w okresu tzw. drugiej kupacji weneckiej, tzn. z lat 1686-1715). W pobliżu Odeonu stoi kościół Chrystusa Pantokratora ([Εκκλησία Παντοκράτωρ]).

Markerem oznaczona jest odbudowana w 1999 roku latarnia morska (wcześniej tu stojąca od 1878 roku kamienna latarnia, która zastąpiła jeszcze wcześniejszą, drewnianą z 1858 roku, została rozebrana), pełniąca dziś funkcję punktu orientacyjnego i atrakcji turystycznej (kawiarnia, restauracja, otaczający latarnię nadmorski park), markerem - położona ok.7 km na południowy wschód od centrum Patras winnica, założona przez Gustava Claussa z Bawarii, znana w szczególności z produkcji słodkiego czerwonego wina Mawrodafni (lub Mawrodafne), zaś markerem - długi na 2883 m most przerzucony nad cieśniną Rio-Andirio ([Γέφυρα Ρίου-Αντιρρίου]) między Zatoką Patraską a Zatoką Koryncką, oddany do użytku w 2004 roku, bardzo skracający drogę z Grecji kontynentalnej na Peloponez.


więcej informacji w przygotowaniu