Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Krokowa

Polska, województwo pomorskie (➤ mapka)(➤ mapka)
<1--
Krokowa is a village in northern Poland, in Pomeranian Voivodeship. The main attraction is Zamek Krokowa (Schloss Krockow), from the thirteenth century to 1945 the seat of the Krokowski (Crockau, Crockow, Krockow, von Krockow, Krokow) family; today a hotel, a restaurant, and a small museum.


--> Wieś i gmina w północnej Polsce, w województwie pomorskim, 73 km na północny zachód od Gdańska , 23 km na północ od Wejherowa . Na terenie gminy leży kilka miejscowości nadmorskich, w tym Dębki i Białogóra . W samej wsi główną atrakcją jest otoczony fosą i parkiem zamek należący niegdyś do rodziny Krokowskich, dziś hotel, restauracja i niewielkie muzeum. Dojazd z Gdańska drogą 6 do Redy , dalej drogą 216 i 213 (albo z Redy dalej drogą 6 do Wejherowa i następnie drogą 218) (➤ mapka)(➤ mapka).

KROKOWA
zamek
fot. AL
Historia Krokowej sięga XIII wieku - i od początku jest związana z historią rodu Krokowskich (Crockau, Crockow, Krockow, von Krockow, Krokow), których nazwisko pojawia się w dokumentach po raz pierwszy w 1285 roku, potem w latach 1288 i 1292, gdy książę gdańsko-pomorski Mściwój II potwierdza Gniewomirowi Crockau własność Krokowej i kilku innych miejscowości. Losy rodu były dość złożone, a w ostatnim okresie, w XX wieku, nawet dramatyczne, gdy np. po wybuchu II wojny światowej jeden z czterech mieszkających w Krokowej braci został wcielony do wojska polskiego (choć później, wzięty do niewoli przez Niemców i wypuszczony, przeszedł na ich stronę), dwaj inni uciekli, by zaciągnąć się do wojska po stronie niemieckiej, a czwarty dokonał samokaleczenia, by uniknąć mobilizacji (i jako jedyny przeżył wojnę). W każdym razie - do roku 1945 Krokowscy pozostawali właścicielami Krokowej i dopiero po zakończeniu II wojny światowej musieli opuścić swą rezydencję - Zamek Krokowa (Schloss Krockow), wznoszoną od drugiej połowy XIV wieku, później rozbudowywaną i wielokrotnie przebudowywaną.


KROKOWA
kościół parafialny
fot. AL
Po nacjonalizacji zamek (zwany też Pałacem Krokowskich), choć był częściowo użytkowany, stopniowo popadł w ruinę. W 1990 roku, z udziałem przedstawicieli rodziny von Krockow, powstała polsko-niemiecka "Fundacja Europejskie Spotkania - Kaszubskie Centrum Kultury Krokowa", która odbudowała zamek. Obecnie mieści się tu luksusowy hotel i restaurację; ale taże muzeum, prezentujące Archivum Crocovianum, poświęcone historii rodu Krokowskich.

Poza Zamkiem Krokowa głównym zabytkiem we wsi jest widoczny na zdjęciu obok kościół parafialny św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Parafia była erygowana w Krokowej już w 1300 roku. W 1498 roku w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła, powstał nowy kościół, zbudowany z kamienia, z wieżą krytą gontami. W 1572 roku, gdy Reinhold von Krockow przeszedł na luteranizm, kościół w Krokowej stał się zborem protestanckim. W katach 1833-1850 Karol August von Krockow wzniósł w Krokowej kolejny (zachowany do dziś) kościół ewangelicki, p.w. św. Krzyża, w stulu neogotyckim, z cegły, z charakterystycznymi ośmiokątnymi, płasko zwieńczonymi wieżami. Po II wojnie światowej kościół przejęli katolicy, przywracając pierwotny tytuł - św. Katarzyny Aleksandryjskiej.


KROKOWA
Muzeum Regionalne
fot. AL
Będąc w Krokowej, poza zwiedzeniem Pałacu Krokowskich i kościoła parafialnego, warto zajrzeć do Muzeum Regionalnego, mieszczącego się w dawnej sali tanecznej XVIII-wiecznej gospody "Pod księciem Mestwinem". Jest to jedyne w Polsce muzeum polsko-niemieckie (powstałe w 1999 roku z inicjatywy Muzeum Ziemi Puckiej i Muzeum Prus Zachodnich w Münster, a ufundowane przez Fundację Europejskie Spotkania Kaszubskie - Centrum Kultury Krokowa oraz Fundację Kultury Prus Zachodnich), ze stałą ekspozycją etnograficzną poświęconą dziejom Kaszub Północnych; muzeum organizuje także wystawy czasowe.