Galeria zdjęć
Wejherowo zostało założone w 1643 roku przez Jakuba Wejhera (1609-1657), pełniącego w latach 1643-1657 funkcję wojewody malborskiego. Miasto, zwane początkowo Wejherową Wolą albo Nowym Miastem ("starym miastem" był niedaleki Puck), powstało na gruntach już wcześniej istniejącej wsi Śmiechowo, należących do Prus Królewskich, podporządkowanych koronie polskiej. W rok poźniej Wejher ufundował kościół św. Trójcy, a w 1650 roku Wejherowo otrzymało prawa miejskie (na prawie chełmińskim) od króla Jana II Kazimierza Wazy. Po śmierci Jakuba Wejhera miasto przeszło w ręce Radziwiłłów, potem m.in. Sobieskich i Przebendowskich. Po I rozbiorze Polski w 1772 roku Wejherowo zostało włączone do Prus, pod nazwą Neustadt in Westpreußen. Zamieszkałe w większości przez Niemców i Kaszubów, ale będące jednym z silnych w regionie ośrodków kultury polskiej, wróciło do Polski po I wojnie światowej (pozostając z kolei w okresie międzywojennym jednym z ośrodków regionalizmu). We wrześniu 1939 Wejherowo zostało zajęte przez Niemców i powtórnie przemianowano na Neustadt in Westpreußen; od 1945 roku ponownie w Polsce.
W stojącym na końcu ulicy Klasztornej klasycystycznym Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków otoczonym parkiem krajobrazowym, mieści się dziś interesujące Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.
Na zalesionych wzgórzach na południowy zachód od parku znajduje się najsłynniejszy zabytek Wejherowa - tzw. Kalwaria Wejherowska, składająca się z 26 barokowych, rokokowych i neogotyckich kapliczek (z których za najbardziej godne uwagi uważa się pałac Piłata, kościół Trzech Krzyży oraz Grób Chrystusa), ufundowanych przez Jakuba Wejhera i i innych przedstawicieli rodziny Wejherów, zbudowanych w latach 1649–59. W latach 2006-2008 cały zespół został poddany renowacji.
Kalwaria Wejherowska, nad którą opiekę sprawują oo. franciszkanie, jest jedną z najstarszych kalwarii w Polsce; uważana jest też za wybitny zabytek budownictwa sakralnego w Polsce północnej. Kalwaria jest częścią Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Wejherowie, najważniejszego na Kaszubach ośrodka religijnego i celu pielgrzymek. Od 2002 roku w okresie Wielkiego Postu na terenie Kalwarii Wejherowskiej wystawiane jest Misterium Męki Pańskiej.
Okolice
Warto też pamiętać, że miasto leży na skraju Puszczy Darżlubskiej, sporego kompleksu leśnego nadającego się na wycieczki piesze i rowerowe.