Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Leuven / Louvain

Belgia, Brabancja Flamandzka (➤ mapka)(➤ mapka)
Leuven (nazwa francuska: Louvain) - to liczące ok. 100 tys. mieszkańców miasto w Belgii, położone w Regionie Flamandzkim, w prowincji Brabancja Flamandzka, nad rzeką Dijle / Dyle, 30 km na wschód od Brukseli (➤ mapka)(➤ mapka). Stolica prowincji Brabancja Flamandzka, ósme pod względem liczby ludności miasto w Belgii, siedziba słynnego Uniwersytetu (KU Leuven), ośrodek turystyczny.

Pierwsze wzmianki o Leuven pochodzą z końca X wieku. W okresie między XI a XV wiekiem miasto było najważniejszym ośrodkiem handlowym księstwa Brabancji. W 1425 roku został tu założony Uniwersytet, pierwszy na terenie Niderlandów, kilkanaście lat później rozpoczęto budowę Ratusza, dziś będącego jednym z najsłynniejszych gotyckich ratuszów na świecie, oraz nowego kościoła św. Piotra (w miejscu istniejącej wcześniej świątyni pod tym samym wezwaniem), działała w tym czasie szkoła malarska (zwana dawniej w literaturze szkołą prymitywistów flamandzkich). W XVI i pierwszej połowie XVII wieku Leuven było jednym z głównych europejskich ośrodków naukowych i kulturalnych. Później miasto straciło na znaczeniu, by zacząć się odradzać po powstaniu niepodległej Belgii w 1830 roku. Dziś Leuven jest znane przede wszystkim jako siedziba słynnego uniwersytetu, KU Leuven (pełna oficjalna nazwa: Katholieke Universiteit te Leuven), będącego jedną z najnowocześniejszych uczelni wyższych w Europie, w wielu źródłach określanego jako uczelnia kontynuująca tradycje wspomnianego wyżej pierwszego uniwersytetu w Leuven (lub nawet z tym ostatnim tożsama), chociaż w rzeczywistości pierwszy Uniwersytet w Leuven został formalnie zamknięty w 1797 roku, a historia, jaka doprowadziła do powstania dzisiejszego KU Leuven i francuskojęzycznej uczelni znanej jako Université catholique de Louvain jest bardziej złożona (a w każdym razie zbyt złożona, by omawiać ją na tej stronie). Leuven jest też stolicą prowincji Brabancja Flamandzka, jednym z większych miast Belgii, i ośrodkiem turystycznym, z wieloma dobrze zachowanymi zabytkami architektury (mimo zniszczeń, jakich miasto doznało podczas obu wojen światowych w XX wieku) i instytucjami kultury.


Za główny plac Leuven uchodzi Rynek (Grote Markt ), istniejący w obecnym kształcie od XIV wieku. Jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Leuven, wolnym od samochodów, z licznymi lokalami gastronomicznymi przy samym placu i w pobliżu niego. Podobnie jak na innych placach Leuven, na Rynku regularnie organizowane są różnego rodzaju imprezy, w tym m.in. coroczne tworzenie dywanu kwiatowego, ilustrującego określony, wybrany w danym roku temat.

Jednym z dwóch najważniejszych budynków przy Rynku jest stojący po jego południowej stronie zabytkowy Ratusz (Stadhuis van Leuven), wzniesiony w latach latach 1439–1463 w stylu brabanckiego późnego gotyku. Zdobiące budowlę dziesiątki posągów, przedstawiających wybitnych mieszkańców miasta z różnych okresów jego historii, zostały dodane w XIX wieku.

Po północnej stronie Rynku wznosi się kościół św. Piotra (Sint-Pieterskerk), budowany od XV do XVII wieku, uważany za jeden z najwybitniejszych przykładów gotyku brabanckiego, chociaż nigdy nie ukończony - w szczególności nie zostały ukończone wieże świątyni. Kościół był zniszczony zarówno podczas pierwszej, jak podczas drugiej wojny światowej; po wojnie odbudowany. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na (dostępną dla zwiedzających) romańską kryptę z XI wieku (stanowiącą element wcześniejszej świątyni) oraz na grobowiec Henryka I, księcia Brabancji.

Markerem oznaczony jest Oude Markt (Stary Rynek) - wydłużony prostokątny plac z licznymi restauracjami i kawiarniami, położony na zachód od dawnych Sukiennic pochodzących z pierwszej połowy XIV wieku, dziś będących gmachem głównym Uniwersytetu KU Leuven. W przeszłości część tego gmachu od strony Oude Markt mieściła bibliotekę uniwersytecką, zniszczoną podczas działań wojennych w 1914 roku.

Na wschód od Rynku i kościoła św. Piotra leży plac Rector de Somerplein (którego nazwa pochodzi od nazwiska pierwszego rektora Uniwersytetu, profesora Pietera De Somera); z placu wybiega na północny wschód jedna z ważniejszych ulic Leuven, Bondgenotenlaan, dochodząca do placu Martelarenplein i głównego dworca kolejowego. Na placu stoi rzeźba Fonske (Fons Sapientiae), dzieło Jefa Claerhouta z 1975 roku, przedstawiające (według jednej z interpretacji) studenta czytającego książkę, a zarazem wlewającemu sobie do głowy wodę, mającą być może symbolizować wiedzę (istnieją jednak zupełnie inne interpretacje tego dzieła).

Marker oznacza duży plac Mgr. Ladeuzeplein (od nazwiska jednego z rektorów Uniwersytetu, prałata Paulina Ladeuze), przy którym stoi gmach nowej Biblioteki Uniwersyteckiej (Universiteitsbibliotheek) zbudowanej przez amerykańskiego architekta Whitneya Warrena i będącej darem narodu amerykańskiego dla Leuven po pierwszej wojnie światowej, podczas której stara bliblioteka Uniwersytetu, jak wspomniano wyżej, została zniszczona. Na placu stoi inna niestandardowa rzeźba (autorstwa Jana Fabre) zwana Totem przedstawiająca ogromnego ozdobionego klejnotami chrząszcza wbitego na wysoką na 23 m igłę (interpretacje tego dzieła też zapewne mogą być różne).

Między Rector de Somerplein i Mgr. Ladeuzeplein, przy ulicy Vanderkelenstraat, znajduje się oznaczone markerem muzeum miejskie znane jako M Leuven, otwarte w 2009 roku, z bogatą kolekcją dzieł sztuki od okresu późnego gotyku do XIX wieku.


Kilka godnych uwagi atrakcji Leuven leży dalej od centrum. Należą do nich m.in.: (1) Zamek Arenberg (Kasteel van Arenberg), położony ok. 2 km na południowy zachód od centrum, w dzielnicy Heverle, zbudowany w XVI wieku w stylu renesansowym (w miejscu zamku istniejącego tu wcześniej), w XIX wieku odrestaurowany w stylu gotyckim, obecnie należący wraz z okolicznymi terenami do Uniwersytetu KU Leuven (znajduje się tu główny kampus uniwersytecki), (2) dwa opactwa, opactwo norbertanów (premonstratensów) Abdij van Park założone w pierwszej połowie XII wieku, będące jednym z najlepiej zachowanych czynnych zespołów klasztornych w Niderlandach, oraz opactwo benedyktynów Abdij van Keizersberg założone w końcu XIX wieku na wzgórzu na północ od centrum Leuven, oraz (3) dwa beginaże, tzw. Wielki Beginaż (Groot Begijnhof), uważany za jeden z najlepiej na świecie zachowanych przykładów tego typu architektury, i tzw. Mały Beginaż (Klein Begijnhof), na terenie założonego przez Henryka I, księcia Brabancji, na początku XIII wieku, opactwa św. Gertrudy (Sint-Geertrui-abdij), z godnym uwagi kościołem św. Gertrudy (Sint-Geertruikerk).

więcej informacji w przygotowaniu