Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Lloret de Mar

Hiszpania, Katalonia, Costa Brava (➤ mapka)(➤ mapka)
Dość duże miasto (prawie 40 tys. mieszkańców) w Hiszpanii, położone nad Morzem Śródziemnym, na wybrzeżu Costa Brava, 75 km na północny wschód od Barcelony , 42 km na południe od Girony (➤ mapka). Lloret de Mar jest jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na Costa Brava, słynącą z długiej, piaszczystej plaży oraz rozwiniętej infrastruktury turystycznej.

LLORET DE MAR
promenada nadmorska
fot. PL
Początki miejscowości sięgają czasów starożytnych; pierwsze w zmianki w dokumentach (dotyczących miasta Loredo) pochodzą z drugiej połowy X wieku. W Średniowieczu, podobnie jak liczne inne miejscowości na wybrzeżu Morza Śródziemnego, Lloret był częstym celem ataków Saracenów i innych napastników - toteż, ze względu na bezpieczeństwo, aż do XV wieku centrum miejscowości było położone w głębi lądu, mniej więcej kilometr od wybrzeża. W XVIII wieku port w Lloret de Mar miał duże znaczenie jako port handlowy, a samo miasto, w tym stuleciu i następnym, przeżywało okres rozkwitu, między innymi dzięki indianos - Katalończykom i Hiszpanom, którzy, wzbogaceni w Ameryce Łacińskiej, wracali do swych miejsc urodzenia, gdzie budowali dla siebie luksusowe rezydencje, ale też finansowali cele publiczne, czego ślady są w Lloret de Mar i regionie wyraźnie widoczne.


LLORET DE MAR
plaża
fot. PL
Lloret de Mar słynie z piaszczystych plaż. Główna plaża , wzdłuż której biegnie promenada nadmorska, jest długa (ponad 1,5 km) i stosunkowo szeroka (prawie 50 m); niedaleko, na zachód od głównej plaży, są cztery inne , na ogół mniej zatłoczone. Na wschód od głównej plaży znajdują się pozostałości średniowiecznego (XI-wiecznego) zamku (Castell de Sant Joan ), dostępnego dla zwiedzających (piękne widoki na Lloret i okolice).

Na przeciwległym krańcu plaży stoi (od 1966 roku) charakterystyczna rzeźba z brązu, Dona Marinera - pomnik poświęcony żonom rybaków, uważany za jeden z symboli miasta.

LLORET DE MAR
Passeig de Camprodon i Arrieta
fot. PL
Przy promenadzie nadmorskiej (Passeig Camprodón i Arieta 2), w dawnym Casa Garriga, mieści się interesujące muzeum historyczne - Museo del Mar . W pobliżu stoi gotycki kościół - Sant Romà , pochodzący z początku XV wieku, ale odrestaurowany i rozbudowany na początku XX wieku przez indianos, przestawiając dziś spektakularną mieszaninę stylów, od biazntyjskiego, mauretańskiego i renesansowego - do katalońskiego modernizmu.

Środki finansowe indianos przyczyniły się też do powstania tzw. ogrodów św. Klotyldy (Jardines de Santa Clotilde ) - zaprojektowane w pierwszej połowie XX wieku w stylu włoskiego Renesansu, usytuowane na klifie (piękny widok na okolicę), na południowy zachód od centrum Lloret de Mar.


Informacje dodatkowe
  • Markerem oznaczone jest miejsce (Carrer de Pitàgores 6, ok. 1 km od centrum miasta i ok. 300 m od modernistycznego cmentarza), gdzie stoi najstarszy zachowany budynek w Lloret de Mar, istniejący na pewno (według dokumentów) w roku 1079 (a według niektórych już przed IX wiekiem, lub nawet jeszcze wcześniejszy), przebudowany w XVIII wieku.

Galeria zdjęć

LLORET DE MAR
promenada nadmorska
fot. PL
LLORET DE MAR
Av. Just Marlés Vilarrodona
fot. PL
LLORET DE MAR
promenada nadmorska
fot. PL
LLORET DE MAR
promenada nadmorska
fot. PL