Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Lyskamm / Liskamm

Szwajcaria, Wallis / Valais, Włochy, Dolina Aosty (➤ mapka)(➤ mapka)
Lyskamm (używana jest też nazwa "Liskamm") - to wznoszący się na 4527 m n.p.m. szczyt w Alpach Pennińskich, położony w głównej grani Alp, na granicy między szwajcarskim kantonem Wallis / Valais i włoską Doliną Aosty. Pierwsze wejście: 19 sierpnia 1861 roku (William Edward Hall i siedmiu innych Brytyjczyków oraz sześciu przewodników szwajcarskich).

LYSKAMM
(4527 m)
fot. PL
Masyw Lyskamm - to grzbiet z dwoma wyraźnymi szczytami, położony na południowy wschód od Zermatt , między masywem Matterhornu a grupą Monte Rosy (jeśli termin "grupa Monte Rosy" jest brany w szerszym sensie, Lyskamm jest zaliczany do tej grupy). Nazwa "Lyskamm" (używana w literaturze anglojęzycznej) oraz niemiecka nazwa "Liskamm" odnoszona jest do wyższego z dwóch wspomnianych szczytów, położonego na wschodnim końcu grzbietu; drugi, niższy szczyt, oznaczony na mapce markerem , ma wysokość 4479 m n.p.m., jest zazwyczaj nazywany Lyskammem (Liskammem) zachodnim i uważany za osobny szczyt. Łącząca oba szczyty grań jest wąska, długa i niebiezpieczna, zwłaszcza w złych warunkach pogodowych.

Żadna z dróg na którykolwiek z dwóch szczytów masywu (czy tym bardziej trawers obu szczytów) nie jest dostępna dla turystów. Alpiniści za drogę "normalną" uważają drogę pierwszych zdobywców, przez położoną na wysokości 4151 m przełęcz Lysjoch / Lisjoch, na którą idzie się ze schroniska Monte Rosa-Hütte (Monte Rosa-Hütte, 2795 m) lub ze schroniska Gnifetti (Capanna Giovanni Gnifetti, 3647 m).