Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Mandelieu-la-Napoule

Francja, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość i gmina (ok. 23 tys. mieszkańców) w południowej Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie (Alpes-Maritimes), ok. 31 km na północny wschód od aglomeracji Fréjus-Saint-Raphaël , 2 km na północ od Théoule-sur-Mer, ok. 9 km na zachód od Cannes Znana, malowniczo położona miejscowość wypoczynkowa, z trzema portami jachtowymi i kilkoma piaszczystymi plażami. Dojazd drogą D559, znaną na zbudowanym na początku XX wieku odcinku między Saint-Raphaël a Mandelieu-la-Napoule jako Corniche d'Or lub Corniche de l’Esterel i uchodzącą za jedną z najpiękniejszych tras samochodowych w Europie. Markerem oznaczone jest lotnisko (Aéroport de Cannes-Mandelieu) (➤ mapka).

MANDELIEU-LA-NAPOULE
plaże na północny wschód od ujścia rzeki Siagne
fot. PL
Mandelieu-la-Napoule - to miejscowość i gmina położona na wschód od gór Esterel, nad Zatoką Napoule (Golfe de la Napoule), między Théoule-sur-Mer i Cannes. Charakterystycznym elementem panoramy miasta jest wysoki na 131 metrów stożek wulkaniczny San Peyre położony w pobliżu ujścia rzeki Siagne . Dwa główne porty to położony przy ujściu rzeki Port de Mandelieu-la-Napoule (z prawie tysiącem miejsc do cumowania jachtów) oraz Port de la Rague (ponad 500 miejsc), położony przy granicy z gminą Theoule-su-Mer; ponad 1700 miejsc do cumowania jest też w marinie na rzece Siagne . Główne plaże Mandelieu-la-Napoule - to zespół trzech plaż Plage des Dauphins-Plage du Sable d'Or-Plage Robinson na północny wschód od ujścia rzeki i budynku kasyna (Hotel Pullman Cannes Mandelieu Royal Casino ), Plage du Château (tuż obok głównego portu), mała Plage de la Raguette oraz Plage de la Rague , na północ od Port de la Rague.


Château de la Napoule
Głównym zabytkiem Mandelieu-la-Napoule jest Château de la Napoule , dawna, wzniesiona w XIV wieku forteca hrabiów Villeneuve zbudowana na starożytnych fundamentach. Zniszczona prawie całkowicie podczas Rewolucji Francuskiej, została odbudowana, według własnego projektu, przez amerykańskiego malarza i rzeźbiarza Henry'ego Clewsa (1876–1937), syna bogatego nowojorskiego finansisty, Henry'ego Clewsa (1834-1923). Henry Clews Jr. mieszkał tu z żoną, Marie Clews (1880-1959), która była z zawodu architektem, od 1919 roku; oboje są pochowani w podziemiach zamku w zaprojektowanych i wykonanych przez artystę grobowcach. Zamek, wraz z pięknymi ogrodami, jest dziś udostępniony publiczności. Zwiedzając Château de la Napoule warto pamiętać o stojącym tuż obok, przy rue de la Plage, XIV-wiecznym kościele Notre-Dame-de-l'Assomption .

MANDELIEU-LA-NAPOULE
Château de la Napoule, widok z z okolic Pointe de l'Esquillon w gminie Théoule-sur-Mer
fot. PL


Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że Mandelieu leży w rejonie znanym z uprawy mimozy i że od 1931 roku organizowany jest tu w lutym trwający ponad tydzień festiwal znany jako La Fête du Mimosa de Mandelieu-La Napoule, przyciągający każdego roku kilkadziesiąt tysięcy turystów.

Galeria zdjęć

MANDELIEU-LA-NAPOULE
widok z drogi D0698 w pobliżu Port de la Rague w stronę Pointe de l'Aiguille
fot. AL
MANDELIEU-LA-NAPOULE
plaże na północny wschód od ujścia rzeki Siagne, widok w kierunku centrum miasta, z lewej fragment budynku kasyna
fot. PL
MANDELIEU-LA-NAPOULE
widok z drogi D6098 na kąpieliska w pobliżu Port de la Rrague
fot. PL
MANDELIEU-LA-NAPOULE
droga D0698, widok w stronę San Peyre
fot. AL

MANDELIEU-LA-NAPOULE
widok z drogi D6098 na kąpieliska w pobliżu Port de la Rague
fot. PL
MANDELIEU-LA-NAPOULE
widok w stronę Pointe d'Aiguille
fot. AL
MANDELIEU-LA-NAPOULE
plaże na północny wschód od ujścia rzeki Siagne
fot. AL
MANDELIEU-LA-NAPOULE
Avenue Henry Clews
fot. AL