Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Mykeny

Grecja, Peloponez (➤ mapka)(➤ mapka)
strona w przygotowaniu


Mykeny [Μυκήνες] - to mała, licząca mniej niż 500 mieszkańców miejscowość w Grecji, położona w regionie Peloponez, w jednostce regionalnej Argolida, 131 km na południowy zachód od Aten , 22 km na północ od Nafplionu , 12 km na północ od Argos (mapka(➤ mapka)). W odległości 1,5 km na północny wschód od miejscowości na niewysokim wzgórzu znajduje się stanowisko archeologiczne Mykeny, jedno z najważniejszych w Grecji, w 1999 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Mykeny były jednym z najstarszych miast greckich. Według mitologii greckiej zostało założone przez Peresusza, syna Zeusa i Danae. Jednym z mitycznych królów Myken był Agamemnon - dowódca wojsk greckich podzczas wojny trojańskiej. Od około 1600 roku p.n.e. Mykeny były głównym ośrodkiem politycznym Grecji późnej epoki brązu, w połowie XIV wieku p.n.e, w szczytowym momencie rozwoju kultury mykeńskiej, liczącym, według niektórych źródeł, ok. 30 000 mieszkańców. Około 1100 roku p.n.e. (lub może nieco wcześniej) Mykeny zaczęły tracić na znaczeniu i wreszcie uległo zniszczeniu, z powodów, co do których znawcy nie mają ustalonej i jednoznacznej opinii. W okresie helleńskim miasto zostało odbudowane, ale nigdy nie odzyskało dawnej świetności i ostatecznie zostało opuszczone. Od drugiej połowy XIX wieku w miejscu, gdzie leżały starożytne Mykeny, były prowadzone prace wykopaliskowe (m.in. przez Heinricha Schliemanna, niemieckiego archeologa uważanego za odkrywcę Troi). Stanowisko archeologiczne Mykeny, od 1999 roku figurujące na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, leży ok. 1,5 km na północny wschód od dzisiejszej miejscowości Mykeny.

Za najważniejsze zabytki na terenie starożytnych Myken uchodzą ruiny akropolu (cytadeli mykeńskiej) z pozostałościami megaronu (pałacu królewskiego), tzw. Lwia Brama , główna brama cytadeli, znajdująca się w północno-zachodniej części murów obronnych, datowana na połowę XIII wieku p.n.e. (jedyny zachowany przykład monumentalnej rzeźby mykeńskiej), krąg grobów szybowych odkrytych przez Schliemanna w 1876 roku , gdzie pochowano władców z pierwszych dynastii panujących w Mykenach, oraz (później budowane) tolosy (grobowce kopułowe), z których jednym z najbardziej znanych jest tolos zwany Skarbcem Arteusza (albo Grobem Agamemnona). Markerem oznaczone jest Muzeum Archeologiczne.


więcej informacji w przygotowaniu