Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Nicolosi

Włochy, Sycylia (➤ mapka)(➤ mapka)
Niewielka (ok. 5 tys. mieszkańców) miejscowość we Włoszech, na Sycylii, położona 16 km na północny zachód od Katanii , na wysokości ok. 700 m n.p.m. na południowych zboczach Etny (➤ mapka)(➤ mapka). Uważana za główną miejscowość turystyczną w bezpośredniej bliskości wulkanu.

NICOLOSI
Piazza Vittorio Emanuele i Chiesa Madre dello Spirito Santo
fot. PL
Początki miasta wiązane są z klasztorem benedyktynów poświęconym św. Mikołajowi (San Nicolò l'Arena) - stąd nazwa Nicolosi. Sam klasztor i miejscowość wokół niego zostały prawie całowicie zniszczone podczas wybuchu Etny w 1669 roku; odbudowane miasto zostało ponownie zniszczone w wielkim trzęsieniu ziemi w 1693 roku - i ponownie odbudowane. Później wybuchy wulkanu i trzęsienia ziemi zagrażały jeszcze Nicolosi wielokrotnie.

Głównym zabytkiem Nicolosi jest Chiesa Madre dello Spirito Santo , kościół stojący przy głównym placu miasta, Piazza Vittorio Emanuele . Zniszczony w wybuchu z 1669 roku, został odbudowany; we wnętrzu warto zwrócić uwagę na kilka interesujących elementów, m.in. na drewniany krucyfiks i na organy. W oznaczonym markerem mieści się Guide Alpine Etna Sud (przewodnicy), a w budynku oznaczonym markerem otwarte w 2002 roku muzeum wulkanologiczne .

Nicolosi jest główną bazą wypadową wypraw na Etnę od strony południowej; można tu wynająć przewodników górskich prowadzących wycieczki na wulkan. Samochodem można z Nicolosi dojechać do położonego na południowych zboczach Etny na wysokości 1910 m n.p.m. schroniska Rifugio Sapienza (schronisko, bary, sklep, duży parking), gdzie jest dolna stacja kolejki linowej, Funivia dell'Etna.


NICOLOSI
Chiesa Madre dello Spirito Santo
fot. PL
NICOLOSI
Via Etnea, w głębi Etna
fot. PL