Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Novara di Sicilia

Włochy, Sycylia (➤ mapka)(➤ mapka)
Mała (ok. 1,5 tys. mieszkańców), ładnie położona i malowniczo zabudowana miejscowość położona w północno-wschodniej Sycylii, w prowincji Messyna, 69 km na zachód od Messyny (➤ mapka)(➤ mapka). Dojazd drogą SS185.

NOVARA DI SICILIA

fot. PL
Miasteczko leży w Apeninach Sycylijskich, na wysokości 650 m n.p.m., w dolinie między pasmami górskimi Nebrodi i Peloritani, kilka kilometrów na północny zachód od wysokiej na 1340 m góry noszącej nazwę Rocca Novara (lub Rocca Salvatesta), z której rozciąga się spektakularny panoramiczny widok - na północ w stronę Morza Tyrreńskiego i Wysp Liparyjskich, na wschód w stronę Cieśniny Messyńskiej, na południe w stronę Etny, wreszczie na zachód w stronę gór Nebrodi. Do miasta doprowadza malownicza droga SS185, biegnąca, jeśli jedzie się z południa, od skrzyżowania w Giardini-Naxos z prowadzącą wzdłuż wschodniego wybrzeża Sycylii drogą SS114 do skrzyżowania w dzielnicy Terme Vigliatore miasta San Biaggio z drogą SS113 (mniej więcej równoległą do autostrady A20 z Messyny do Palermo). Droga SS185 biegnie najpierw doliną rzeki Alcantara, przez miejscowość Francavilla di Sicilia, na położoną na wysokości 1125 m n.p.m. przełęcz zwaną Portella Mandrazzi i dalej do Novary, a następnie doliną rzeki Mazzarrà do San Biaggio.

W czasach rzymskich Novara di Sicilia była znana jako Novalia, poźniej nosiła różne nazwy. Po upadku Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego przez pewien czas pozostawała pod kontrolą Bizancjum, później znalazła się w rękach Arabów. Gdy w XI wieku panowanie nad Sycylią przejęli Normanowie, na tereny, na których leży dzisiejsza Novara, sprowadzeni zostali osadnicy z Lombardii (czego ślady przetrwały do dziś w szczególnym galo-italskim dialekcie, którym wciąż się tu mówi).

Najlepszy okres miasto przeżywało od XVI do XVIII wieku i w takim mniej więcej kształcie, jaki wówczas osiągnęło, zachowało się do dziś. Z jednej strony przyczynia się to do jego atrakcyjności turystycznej (zwłaszcza w okresach, gdy organizowane są tu widowiskowe tradycyjne obchody świąt religijnych, z których bodaj najważniejszymi są odbywające się corocznie w pierwszych dwóch tygodniach sierpnia obchody Święta Wniebowzięcia NMP), ale z drugiej - stanowi problem: krótki spacer wystarcza, by zauważyć, że zaniedbane miasteczko nie może w pełni wykorzystać swego potencjału (nie bez powodu Novara di Sicilia jest na liście stowarzyszenia "I borghi più belli d'Italia", stawiającego sobie za cel ochronę takich właśnie miejsc przed postępującą degradacją, wyludnieniem lub zgoła opuszczeniem i pomoc przy ich rewitalizacji).