Galeria zdjęć
Giardini-Naxox leży nad zatoką Morza Jońskiego, między przylądkami Capo Taormina i Capo Schisò (➤ mapka)(➤ mapka). W pobliżu tego drugiego w 734 roku p.n.e. Grecy założyli jedną z pierwszych kolonii na Sycylii, nazwaną Naxos [Νάξος] (od nazwy dużej wyspy na Morzu Egejskim, największej w archipelagu Cyklad). Większość przewodników turystycznych (podobnie zresztą jak oficjalna strona gminy) podaje, że była to w ogóle pierwsza grecka kolonia na wyspie (skąd wyruszano, by zakładać kolejne), choć według części źródeł nieco wcześniej powstała na Sycylii kolonia grecka w Zankle, w miejscu, gdzie dziś leży Messyna. Tak czy owak, Naxos odegrywało przez pewien czas istotną rolę w greckiej kolonizacji Sycylii, m.in. z uwagi na zbudowany tam ołtarz ku czci Apolla Archegetesa. Po drugiej wojnie peloponeskiej, w której miasto poparło zakończoną klęską sycylijską ekspedycję Ateńczyków rywalizujących z Syrakuzami, zostało w 403 roku p.n.e. zdobyte i prawie całkowicie zniszczone przez tyrana Syrakuz, Dionizjosa Starszego. Tereny, na których leżało, zostały przez Dionizjosa odstąpione Sykulom, większość mieszkańców Naxos została sprzedana w niewolę, a część osiedliła się na pobliskich wzgórzach, zakładając Tauromenium (dzisiejszą Taorminę).
W późniejszej historii miejscowości nie ma spektakularnych wydarzeń. Przez stulecia była niewielką, mało znaną osadą rybacką i rolniczą, aż do połowy XX wieku, gdy dostrzeżono jej walory jako miejscowości turystycznej. Dziś gospodarka Giardini-Naxos jest nastawiona niemal wyłącznie na gości. Malowniczo położone miasto, z rozbudowaną bazą noclegową i gastronomiczną, portem rybackim i portem jachtowym, klubami i dyskotekami, pięknymi plażami (pierwotnie kamienistymi, ale przekształconymi w piaszczyste), licznymi imprezami dla turystów, a także położone blisko innych miejsc uchodzących za wybitne atrakcje turystyczne regionu (zob. niżej) - jest jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych licznie odwiedzane przez turystów z Włoch (głównie z Messyny i Katanii) i z zagranicy.
Okolice
- Warto pamiętać, że Giardini-Naxos może być dobrą bazą wypadową do wycieczek w najbliższej okolicy, a nawet do zwiedzania całej północno-wschodniej Sycylii. Zaledwie 6,5 km na północny wschód leży jedna z najsłynniejszych miejscowości turystycznych regionu i całej Sycylii - Taormina . Jadąc do Taorminy samochodem trzeba się liczyć z trudnościami w zaparkowaniu auta; lepszym wyborem może być przejazd autobusem.
Kilkanaście kilometrów z Giardini-Naxos jest do słynnego wąwozu Alcantara (Gole Alcantara ), wydrążonego w bazaltowych skałach przez rzekę Alcantara - dojazd drogą SS185 (o wąwozie, zob. ➤ www.terralcantara.it/en). W zasięgu jednodniowej wycieczki pozostaje też Etna - (z Giardini-Naxos jest ok. 60 km do Rifugio Sapienza, schroniska położonego na zboczach wulkanu na wysokości 1910 m n.p.m. i dolnej stacji kolei linowej, Funivia dell'Etna, którą można dotrzeć do punktu położonego jeszcze ok. 500 wyżej), a nawet północne wybrzeże Sycylii - wspomnianą wyżej drogą SS185 można w ciągu mniej więcej półtorej godziny dojechać do autostrady A20 biegnącej wybrzeżem Morza Tyrreńskiego, którą z kolei można pojechać np. na wschód do Milazzo, skąd odpływają statki na Wyspy Liparyjskie, lub np. na zachód do miejscowości Tyndaris, słynącej m.in. z sanktuarium Madonna di Tindari (gdzie przechowywana jest bizantyjska "Czarna Madonna" [Madonna Nera]) (➤ mapka)(➤ mapka). - Stosunkowo niedaleko jest do Messyny (40 km), podobnie do Katanii (jadąc z Girardini-Naxos do Katanii drogą SS114 warto zatrzymać się choćby na chwilę w Riposto, Acireale, Aci Trezza i Aci Castello).