Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Giardini-Naxos
Włochy, Sycylia (➤ mapka)(➤ mapka)
Giardini-Naxos is a town and commune in Italy, in the province of Messina, Sicily, located on the coast of the Ionian Sea, 6,5 km southwest of Taormina. It is popular tourist destination, famous for its beaches and for a beautiful view of the bay and surrounding hills.


Miejscowość i gmina (ok. 9,5 tys. mieszkańców) we Włoszech, na Sycylii, położona na wybrzeżu Morza Jońskiego, 40 km na południowy zachód od Messyny , 39 km na północny wschód od Katanii, 6,5 km od Taorminy (➤ mapka)(➤ mapka). Popularna nadmorska miejscowość turystyczna. Dojazd: drogą SS114 biegnącą wzdłuż wybrzeża Morza Jońskiego, od Messyny przez Katanię do Syrakuz. Jeśli się jedzie autostradą A18 (E45), najlepiej jest zjechać zjazdem Giardini-Naxos; jeśli się jedzie od strony Messyny, można zjechać na SS114 zjazdem Taormina.

GIARDINI-NAXOS
widok od strony Capo Schisò
fot. PL
Giardini-Naxox leży nad zatoką Morza Jońskiego, między przylądkami Capo Taormina i Capo Schisò (➤ mapka)(➤ mapka). W pobliżu tego drugiego w 734 roku p.n.e. Grecy założyli jedną z pierwszych kolonii na Sycylii, nazwaną Naxos [Νάξος] (od nazwy dużej wyspy na Morzu Egejskim, największej w archipelagu Cyklad). Większość przewodników turystycznych (podobnie zresztą jak oficjalna strona gminy) podaje, że była to w ogóle pierwsza grecka kolonia na wyspie (skąd wyruszano, by zakładać kolejne), choć według części źródeł nieco wcześniej powstała na Sycylii kolonia grecka w Zankle, w miejscu, gdzie dziś leży Messyna. Tak czy owak, Naxos odegrywało przez pewien czas istotną rolę w greckiej kolonizacji Sycylii, m.in. z uwagi na zbudowany tam ołtarz ku czci Apolla Archegetesa. Po drugiej wojnie peloponeskiej, w której miasto poparło zakończoną klęską sycylijską ekspedycję Ateńczyków rywalizujących z Syrakuzami, zostało w 403 roku p.n.e. zdobyte i prawie całkowicie zniszczone przez tyrana Syrakuz, Dionizjosa Starszego. Tereny, na których leżało, zostały przez Dionizjosa odstąpione Sykulom, większość mieszkańców Naxos została sprzedana w niewolę, a część osiedliła się na pobliskich wzgórzach, zakładając Tauromenium (dzisiejszą Taorminę).

GIARDINI-NAXOS
promenada nadmorska
fot. PL
W późniejszej historii miejscowości nie ma spektakularnych wydarzeń. Przez stulecia była niewielką, mało znaną osadą rybacką i rolniczą, aż do połowy XX wieku, gdy dostrzeżono jej walory jako miejscowości turystycznej. Dziś gospodarka Giardini-Naxos jest nastawiona niemal wyłącznie na gości. Malowniczo położone miasto, z rozbudowaną bazą noclegową i gastronomiczną, portem rybackim i portem jachtowym, klubami i dyskotekami, pięknymi plażami (pierwotnie kamienistymi, ale przekształconymi w piaszczyste), licznymi imprezami dla turystów, a także położone blisko innych miejsc uchodzących za wybitne atrakcje turystyczne regionu (zob. niżej) - jest jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych licznie odwiedzane przez turystów z Włoch (głównie z Messyny i Katanii) i z zagranicy.

Markerem na mapce poniżej oznaczone jest położenie portu jachtowego; plaże, najpierw szerokie, poźniej węższe, ciągną się stąd co najmniej 2 km na północny wschód; wzdłuż wybrzeża i plaż biegnie ładna promenada. W pobliżu portu znajduje się muzeum archeologiczne ; osoby bardzo zainteresowane najdawniejszą historią miejscowości mogą też pospacerować po sporym, zajmującym dużą część Capo Schisò, terenie wykopalisk archeologicznych (zob. ➤ www.comune.giardini-naxos.me.it/la_città, podstrony Museo Archeologico i Parco archeologico).

Okolice

  TAORMINA
  teatr grecki ("Teatro Antico")
  w głębi masyw wulkanu Etna
  fot. PL
 • Warto pamiętać, że Giardini-Naxos może być dobrą bazą wypadową do wycieczek w najbliższej okolicy, a nawet do zwiedzania całej północno-wschodniej Sycylii. Zaledwie 6,5 km na północny wschód leży jedna z najsłynniejszych miejscowości turystycznych regionu i całej Sycylii - Taormina . Jadąc do Taorminy samochodem trzeba się liczyć z trudnościami w zaparkowaniu auta; lepszym wyborem może być przejazd autobusem.

  Kilkanaście kilometrów z Giardini-Naxos jest do słynnego wąwozu Alcantara (Gole Alcantara ), wydrążonego w bazaltowych skałach przez rzekę Alcantara - dojazd drogą SS185 (o wąwozie, zob. ➤ www.terralcantara.it/en). W zasięgu jednodniowej wycieczki pozostaje też Etna - (z Giardini-Naxos jest ok. 60 km do Rifugio Sapienza, schroniska położonego na zboczach wulkanu na wysokości 1910 m n.p.m. i dolnej stacji kolei linowej, Funivia dell'Etna, którą można dotrzeć do punktu położonego jeszcze ok. 500 wyżej), a nawet północne wybrzeże Sycylii - wspomnianą wyżej drogą SS185 można w ciągu mniej więcej półtorej godziny dojechać do autostrady A20 biegnącej wybrzeżem Morza Tyrreńskiego, którą z kolei można pojechać np. na wschód do Milazzo, skąd odpływają statki na Wyspy Liparyjskie, lub np. na zachód do miejscowości Tyndaris, słynącej m.in. z sanktuarium Madonna di Tindari (gdzie przechowywana jest bizantyjska "Czarna Madonna" [Madonna Nera]) (➤ mapka)(➤ mapka).
 • Stosunkowo niedaleko jest do Messyny (40 km), podobnie do Katanii (jadąc z Girardini-Naxos do Katanii drogą SS114 warto zatrzymać się choćby na chwilę w Riposto, Acireale, Aci Trezza i Aci Castello).

Galeria zdjęć

GIARDINI-NAXOS
widok od strony Capo Schisò
fot. PL
GIARDINI-NAXOS
plaża
fot. PL
GIARDINI-NAXOS
widok od strony Capo Schisò
na wzgórzu z prawej Taormina
fot. PL
GIARDINI-NAXOS
plaża
fot. PL

GIARDINI-NAXOS
plaża
fot. PL
GIARDINI-NAXOS
widok od strony Capo Schisò
fot. PL
GIARDINI-NAXOS
plaża
fot. PL
GIARDINI-NAXOS
widok od strony Capo Schisò
fot. PL

GIARDINI-NAXOS
widok od strony Capo Schisò
fot. PL
GIARDINI-NAXOS
widok od strony Capo Schisò
fot. PL
GIARDINI-NAXOS
widok od strony Capo Schisò
fot. PL
GIARDINI-NAXOS
promenada nadmorska
fot. PL