Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Oberammergau

Niemcy, Bawaria (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość i gmina (ok. 5,2 tys. mieszkańców) w Bawarii, położone w rejencji Górna Bawaria, w powiecie Garmisch-Partenkirchen, 90 km na południowy zachód od Monachium , 19 km na północ od Garmisch-Partenkirchen (➤ mapka)(➤ mapka). Oberammergau słynie przede wszystkim z widowisk pasyjnych wystawianych od 1634 roku przez mieszkańców.

Oberammergau leży na wysokości 837 m n.p.m., w Alpach Ammergawskich (Ammergauer Alpen), w dolinie rzeki Ammer (Ammertal), dopływu Neckaru. Miejscowość jest znana głównie z wystawianych od kilku stuleci przez jej mieszkańców widowisk pasyjnych. Pierwsze przedstawienie miało miejsce w 1634 roku, podczas epidemii dżumy, w wyniku której zmarły tysiące mieszkańców - pozostali przy życiu złożyli ślubowanie, że jeśli epidemia się skończy, będą co dziesięć lat organizować przedstawienia Męki Pańskiej. Przedstawienia odbywały się początkowo w latach kończących się cyfrą "4", obecnie organizowane są w latach kończących kolejne dekady (ale odbyły się też w roku 1934 i 1984, natomiast odwołane zostało widowisko w roku 1940). Spektakle odbywają się w budynku zwanym Passionspielhaus , zbudowanym specjalnie w tym celu w latach 30. XX wieku. W 2010 roku ponad 500 tys. widzów obejrzało w Oberammergau pond 100 przedstawień (od połowy maja do początku października); kolejne będą zorganizowane w roku 2020.

Poza widowiskami pasyjnymi Oberammergau przyciąga turystów wyrobami miejscowych artystów rzeźbiarzy, sprzedawanymi w kilkudziesięciu sklepikach, a także kolorowymi freskami (Lüftlmalerei) głównie o treści religijnej (przedstawiającymi jednak też sceny z legend, bajek, itp.) zdobiącymi domy mieszkańców i budynki publiczne. Markerem oznaczony jest barokowy kościół parafialny św.św. Piotra i Pawła (Pfarrkirche St. Peter und Paul), markerem małe regionalne muzeum historyczne (Heimatmuseum), a markerem - tzw. Kreuzigungsgruppe, pomnik z grupą rzeźbiarską przedstawiającą Ukrzyżowaie ufundowany przez króla Ludwika II Bawarskiego po obejrzeniu spektaklu pasyjnego w 1870 roku.

Ładny widok na Oberammergau i okolice rozciąga się spod oznaczonej markerem górnej stacji kolejki linowej Laberbergbahn (dolna stacja oznaczona jest markerem ), skąd w zimie można do Oberammergau zjechać na nartach (oznaczony markerem szczyt Lagerbergu wznosi się na wysokość 1686 m n.p.m.); mały ośrodek narciarski (8 km tras na wysokości 850-1276 m), zwany AktivArena am Kolben / Oberammergau (lub Kolbensattel-Oberammergau) znajduje się też po przeciwnej, zachodniej stronie miejscowości (dolna i górna stacja kolejki, którą można wyjechać na Kolbensattelhütte są oznaczone odpowiednio markerami i ). Ładną wycieczkę można odbyć na szczyt góry Kofel (1342 m n.p.m.).

Będąc w Oberammergau warto wybrać się do pobliskiej miejscowości Ettal, by zwiedzić znajdujące się tam barokowe benedyktyńskie opactwo ; warto też pamiętać, że w odległości ok. 10 km na zachód od klasztoru znajduje się jedna z trzech rezydencji zbudowanych niegdyś przez wspomnianego wyżej króla Ludwika II, uważana, podobnie jak klasztor Ettal, za jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Bawarii - Schloss Linderhof ; więcej informacji można znaleźć na stronie Ettal.