Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Opinogóra Górna

Polska, województwo mazowieckie (➤ mapka)(➤ mapka)
Wieś w Polsce centralnej, w województwie mazowieckim, położona 110 km na północ od Warszawy , 8,5 km na północny wschód od Ciechanowa (➤ mapka)(➤ mapka), należąca niegdyś do rodziny Krasińskich. Główną atrakcją wsi jest Muzeum Romantyzmu, gromadzące pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, a także pamiątki epoki napoleońskiej.

OPINOGÓRA GÓRNA
Pałac Krasińskich ("Zameczek")
fot. PL
Tereny, na których leży wieś, były zamieszkałe już w Starożytności, o czym świadczą pozostałości cmentarzyska z okresu późnorzymskiego (prawdopodobnie z IV wieku). Pierwsze pisana wzmianka o Opinogórze (pod nazwą Opinogote) pochodzi z 1185 roku; w dokumencie z XV wieku wieś występuje już pod nazwą Opinogóra (z podziałem na Opinogórę Górną i Dolną). Od 1421 roku Opinogóra Górna należała do domeny książat mazowieckich, którzy zbudowali tu dwór myśliwski. Po przyłączeniu Mazowsza do Polski Opinogóra stała się częścią dóbr królewskich. W 1659 król Jan II Kazimierz Waza podarował Opinogórę Janowi Kazimierzowi Krasińskiemu (1607–1669), dyplomacie i dworzaninowi, pełniącemu wiele ważnych funkcji państwowych, m.in. w latach 1658-1668 funkcję podskarbiego wielkego koronnego; odtąd wieś pozostawała w rękach rodziny Krasińskich do roku 1945, z przerwą w okresie zaborów, gdy majątek wszedł w skład kamery pruskiej, a później, po wkroczeniu wojsk Napoleona, został własnością Jana Bernadotte (Jean Baptiste Jules Bernadotte), marszałka Francji w latach 1804–1811, późniejszego króla Szwecji. W 1811 roku, dekretem cesarskim, Krasińscy odzyskali prawa do majątku (uzyskując zarazem tytuł hrabiowski) i pozostawali właścicielami wsi (mającej od 1844 roku status ordynacji) do końca II wojny światowej.


W 1961 roku, 20 maja (w 150. rocznicę dekretu Napoleona przywracającego Opinogórę Krasińskim), po kilku latach prac rewaloryzacyjnych, otwarte zostało w Opinogórze Górnej Muzeum Romantyzmu, obejmujące dziś kilka budynków usytuowanych na terenie rozległego (22 hektary) parku krajobrazowego w stylu angielskim. Najstarszym z nich jest neogotycki pałacyk z lat 40. XIX wieku (zwany "Zameczkiem"), mieszczący stałą ekspozycję poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu (1812-1859). Markerem oznaczony jest zrekostruowany neogotycki budynek Oficyny Dworskiej (gdzie organizowane są ekspozycje czasowe i gdzie mieści się też Ośrodek Studiów Epoki Napoleońskiej), a markerem - dwór zbudowany w latach 2006-2008 według projektu architekta Józefa Gałęzowskiego z roku 1908 (przygotowanego na zlecenie hrabiego Adama Krasińskiego).

W parku w pobliżu dworu znajduje się (odsłonięty w 1989 roku) jedyny w Polsce pomnik Zygmunta Krasińskiego, dłuta Mieczysława Weltera, przedstawiający poetę siedzącego w fotelu.

OPINOGÓRA GÓRNA
kościół
fot. PL
Markerem oznaczony jest na zamieszczonej wyżej mapce kościół św. Zygmunta, stojący na skraju parku, zbudowany w latach 1874-1877 (konsekrowany w 1885 roku) w miejscu, gdzie wcześniej istniała (od 1822 roku) kaplica rodowa Krasińskich połączona z panteonem grobowym, mająca kształt niewielkiej rotundy.

Obecny kościół, zbudowany według projektu Wincentego Rajkiewicza, jest neoklasycystyczną jednonawową świątynią z czterokolumnowym portykiem. We wnetrzu warto zwrócić uwagę na pomnik nagrobny matki poety, Marii z Radziwiłłów Krasińskiej z 1841 roku, a także na epitafia jego synów i epitafium Amelii Załuskiej autorstwa Konstantego Laszczki z 1899 roku.

W podziemiach kościoła złożone są trumny z prochami Krasińskich z linii opinogórskiej - samego Zygmunta Krasińskiego oraz jego rodziców i dziadków, synów i wnuków.


Galeria zdjęć

OPINOGÓRA GÓRNA
Pałac Krasińskich
fot. PL
OPINOGÓRA GÓRNA
kościół św. Zygmunta
fot. PL
OPINOGÓRA GÓRNA
kościół św Zygmunta, wnętrze
fot. PL
OPINOGÓRA GÓRNA
pomnik Zygmunta Krasińskiego
fot. PL

OPINOGÓRA GÓRNA
fasada dworu
fot. PL
OPINOGÓRA GÓRNA
fasada dworu
fot. PL
OPINOGÓRA GÓRNA
budynek Oficyny Dworskiej
fot. PL
OPINOGÓRA GÓRNA
kościół św Zygmunta, pomnik nagrobny Marii Krasińskiej
fot. PL